Skocz do zawartości
Radek Ch

Oświetlenie i wentylacja w zbiorniku o nietypowym kształcie

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że to mój pierwszy post, pozwolę sobie przywitać wszystkich. Proszę jednocześnie o wybaczenie, że zaczynam od zadania pytania. Nie robię tego jednak "z marszu". Przekopałem się już przez sporą ilość informacji, lecz interesującego mnie rozwiązania dla posiadanego przeze mnie zbiornika nie znalazłem (bądź nie umiałem znaleźć).

Chciałbym prosić o konsultację pomysłu na oświetlenie i wentylację w nietypowym zbiorniku (bo w sumie rzadko chyba używanym do morszczyzny) w kształcie wycinka walca o pojemności ca 200l. Oto ów zbiornik z aktualnie wykonywaną samorobnie pełną pokrywą.

fa563aa5e14096aemed.jpg

Wymiary baniaka to 70x70x56cm. Głębokość wody wyniesie ca. 52cm. Planuję - ze względu na kształt i skąpość zarówno miejsca jak i finansów - zastosować oświetlenie w postaci 4x55W PC 14000/16000K znajdujące się ok. 10cm nad taflą wody i mieszczące się na zdjęciu dokładnie pomiędzy polami nazwanymi "otwory wentylacyjne". Do chłodzenia powietrza ponad taflą chcę zabudować wentylator 120mm w tylnym narożniku. I teraz pytania:

1. Czy oświetlenie (moc) będzie wystarczające dla zbiornika rafowego?

2. W którą stronę wymusić ruch powietrza - wentylator ma pompować chłodne powietrze czy wyciągać gorące?

Dla jasności sprawy istotna informacja - narożnik mieszkania całkowicie zacieniony - słońce w ogóle tam nie świeci, w zimie ok. 21 stopni na poziomie ziemi i 23 na 1,5m (kaloryfer 0,5m od akwarium), w największe upały max. 26 stopni.

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Radek Ch :

Jako, że to mój pierwszy post, pozwolę sobie przywitać wszystkich. Proszę jednocześnie o wybaczenie, że zaczynam od zadania pytania.

Tak to już jest, że na początku się pyta... Dziwne byłoby, gdybyś zaczynał od udzielania odpowiedzi ;)

Co do chłodzenia światła: według opinii wielu ludzi korzystniej jest wyciągać ciepłe.

4x55W powinno być ok, wg. ogólnego przelicznika 1W/1L.

Zastanów się czy w perspektywie czasu nie wyjdzie korzystniej Power LED 90/120W, do tego kształtu akwarium jak znalazł, tylko ostrzegam... szumi jak PCet, albo głośniej...

Thomash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest, że na początku się pyta... Dziwne byłoby, gdybyś zaczynał od udzielania odpowiedzi ;)

Co do chłodzenia światła: według opinii wielu ludzi korzystniej jest wyciągać ciepłe.

Thomash

No ja nie znam tych ludzi co uwazają ze korzystniej jest przy chlodzeniu wody w akwarium wyciagac cieple powietrze z pod obudowy,ale znam wielu co uwazaja ze korzystniej jest dmuchac na powierzchnie wody,bo to skuteczniej obniza temperature.Nawet firmowe zestawy wentylatorow sa tak skonstruowane zeby dmuchac na powierzchnie wody.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oswietlenia to zalezy jakie korale beda w sroku, jesli same miekkie to nie ma sensu az tak mocno je oswietlac.

@Peniek, @thomash666 chyba mial na mysli umieszczenie wentylatora nad swietlowkami, by wyciagal cieple, od swietlowek, powietrze poza obudowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Natan,a co ja napisalem?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie twierdze, ze zle cos napisales.

ale, przeciez nawet te duze podwieszane lampy maja wentylatory u gory, ktore wyciagaja powietrze znad swietlowek.

chlodzenie wody chlodzeniem wody, ale woda nagrzewa sie rowniez od ciepla emitowanego przez swietlowki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy firmowe maja wentylatory dlatego ze swietlowki sa zakryte oslona z pleksi czy cos podobnego,wiec zeby sie nie przegrzewaly sa wentylatory i zapewniam Cie ze napewno nie wyciagaja powietrza, tylko dmuchaja do srodka lampy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze kompromis koledzy:), może dwa wyciągają ciepło a jeden dmucha:D uchucha idzie zima zla:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

zapewniam Cie ze napewno nie wyciagaja powietrza, tylko dmuchaja do srodka lampy.

wieze na slowo... generalnie skoro cieple powietrze jest lzejsze od zimnego, to chyba optymalniej bylo by mu pomoc wlasnie wyciagajac je do gory... no ale coz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wentyl tak aby wciągał z zewnątrz zimne a otworami wylatywało cieple..

Natan, ale zastanów się ;) lżejszemu jest łatwiej isć w górę niż zimnemu w dół... A wdmuchując do środka zimniejsze ciepłe i tak wyleci przez otwory...


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to za polemika, ktoro powietre latwiej wyciagac?

przy wentylacji pod pokrywa, istotne jest, aby zapewnic doplwy "suchego" powietrza z zewnatrz i aby to "suche" powietrze rozprowadzalo sie pod pokrywa. jesli wezmiemy do reki wentylator, to nie czujemy jak on zasysa powietrze, tylko jak dmucha. wiec ktora strona da nam lepsza cyrkulacje i wymiane powietrza pod pokrywa? oczywiscie dmuchanie do srodka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy chwalą się pięknymi rzeczami, to ja - dziękując za rady dotyczące wentylacji - pochwalę się swoim skromnym wyrobem stolarskim. Prawie na ukończeniu... Oby reszta (życie) wyszło mi tak, jak ten "mebel" ;)

http://www.nano-reef.pl/plug.php?e=gallery&f=2199

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noooo stary ;) zabudowy kuchni pod wymiar też robisz?;)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.