Skocz do zawartości
wildschek

PODŁOŻE - kilka pytan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam dylemat jestem w fazie zalewania nowego zbiornika i zastanawiam sie na podlozem , czy dawac tam piasek jezeli tak to jaki ??? Czy mieszac zywy z koralowym + jakies bakterie(i tu pytanie jakie na poczatek ???) czy tylko zastosowac sam zywy . Ale najwiekszy problem to ile tego piasku sypnac ??? Troche sie boje w ogole sypac piach bo w poprzednim baniaku mialem z nim tylko klopot bez przerwy musialem z niego sciagac brunatny nalot az w koncu go wypierdzielilem . Faktem jest ze byl to piach martwy koralowy . Teraz mam obawy bo nie wiem jak sie zachowa w podlozu zywy ?? Baniak ma 200 x 70 x 60 i bedzie w nim 50 kg LR z poprzedniego zbiornika + 60 kg ceramiki . Zastanawiam sie jak to jest z tym LS u Was czy jest z nim klopot czy same zalety ??? No i na koniec jaki kolor wybrac narobilo sie tego we wszystkich kolorach ... bialy , czarny , zloty , rozowy ....:) Zastanawiam sie nad czarnym , bynajmniej praktyczny ale czy nie zbyt dziwny na podloze ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pytanie o kolor uważam nie na miejscu, w koncu dażymy do odtworzenia natury (co i tak się nam nie uda), nie napisałeś o przeznaczeniu piasku, jeśli dekoracyjny to do 3 cm, jeśli ma spełniać funkcję filtracji to od 7 cm do 15 cm.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Roman - fakt nie pisalem bo przyznam szczerze ze sam nie wiem czy wchodzic w DSB czy tylko w dekoracje . Czekam na wypowiedzi moze ktos sie wypowie jak lepiej go sypnac ... Na tyle aby spelnial funkcje filtracyjne czy tylko dekoracyjne ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, wiemy już że jesteś niezdecydowany, ale nie wiemy co oprócz DSB spełnia funcję filtratora w Twoim zbiorniku, może masz już skałę żywą, może masz już odpieniacz, a to już krok do poprawnej filtracji, a DSB sprawi że Twój zbiornik będzie stabilny, piszę na podstawie swoich doświadczeń i mam jak najlepsze zdanie o DSB, choć wiem na dzien dzisiejszy (ukłony w stronę Andrzeja) że DSB w moim nowym "projekcie" będzie w sumpie a nie w głównym , co i Tobie też polecam.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslalem podobnie ale szczerze mowiac tak jak piszesz nie do konca bylem zdecydowany ... ale wlasnie w tym kierunku chcialbym robic czyli DSB w sumpie a w baniaku tak ze 3 cm SL jako dekoracja .. Glownym systemem filtracji jednak bedzie mimo wszystko sklala ... a co do DSB w sumpie , jak duzo tego piachu potrzeba ??? A moze jakies linki z opisem metody ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak jedną komorę, np. drugą przeznaczysz na DSB. Sypiesz przynajmniej 8 cm piasku tak jak pisał Roman do ok. 15 cm i już. Po jakims czasie DSB będzie spełniało swoją rolę. Tylko na taki baniak to przynajmniej z 40 kg piasku trzeba uzyć, aby był "wartościowy"

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak tez o takiej ilosci mysle , ale boje sie zeby ten piach nie poszedl w "piach" jak w moim poprzednim baniaczku co 2 dni musialem odsyfiac jego powierchnie ...:cursin . A ktory jest godny polecenia Nature Ocean Bio active czy Carib Sea ??? I pytanie ostatnie sypac zaraz po zasoleniu wody czy moze odczekac jakis czas po zasoleniu i dopiero wtedy sypac..


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nature's Ocean Bio-Activ Live® Aragonite Natural White

po zasoleniu odczekać około 5 dni, oczywiście system w pełnym obiegu wraz z pompami cyrkulacyjnymi, potem dodać piasek.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Nature's Ocean Bio-Activ Live® Aragonite Natural White

po zasoleniu odczekać około 5 dni, oczywiście system w pełnym obiegu wraz z pompami cyrkulacyjnymi, potem dodać piasek.

Pozdrawiam Roman

Ale nie wkładać skały przed sypaniem paisku ? I dlaczego czekac akurat 5 dni ?


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ropman nie napisał, ze wkładać skałę po piasku, tylko, że piasek po ok. 5 dniach, a po 5, pewnie dlatego, ze przez te kilka dni wyleci jeszcze trochę syfu ze skał, który bez piasku łatwiej zbierać.

Ja wrzuciłem piasek po 2 dniach i nie żałowałem. Dałem jednak ciała i dopiero po 6 miesiącach do baniak trafiły pierwsze zwierzaki przekopujące piasek, a wtedy juz było za późno i przez pół roku walczyłem z dino, żeby po odessaniu piasku problem minął, mam nadzieję bezpowrotnie:)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o no wlasnie co do DSB , juz nic nie rozumiem ... tzn tak gdzies czytalem ze nie chodzi o to zeby zwierzaki ryly podloze bo to nie za dobrze w przypadku DSB chodzi tu raczej o male microorganizmy ktorych raczej w Polsce sa nie do kupienia .. i teraz jak naprawde z tym jest ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też im więcej czytam to mam mętlik w głowie i mnie to zniechęca . Kazdy straszy że jak nasypiesz piasku na poczatku to beda glony i syf ze skał , ale jak nasypiesz potem to destabilizuje zbiornik i pył na skałach i wszędzie .

Juz mysle żeby sie poddac nawet i sprzedac to co kupiłem...


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

DSB - 7 cm

1- warstwa górna tlenowa około 3 cm - mikroorganizmy

2- warstwa "środkowa" około 2cm - transport detrytusu przez mikroorganizmy

3- warstwa dolna beztlenowa około 2 cm - spożywanie detrytusu przez mikroorganizmy

w poprzednim "Korale" jest artykuł odnośnie DSB, i tam pojawiła się taka informacja że należy wsypać piasek , włożyć skałę i poczekać około 6 miesięcy, nie wpuszczając przy tym żadnych zwierzaków tym bardziej "kopiących" a dlaczego a dlatego aby ze spokojem wytworzyły się mikroorganizmy odpowiedzialne za prawidłowe działanie DSB

po mojej katastrofie pozostało 45 kg piasku już nie żywego, patrząc ile czasu będę go płukał nawet sobie nie zdawałem sprawy ile miliardów (nie liczyłem :)) tych mikroorganizmów żyje w piasku.

jeśli chodzi o kolejność to

- zasolenie

- cyrkulacja napowietrzanie

- piasek

- żywa skała

- dojżewanie około 6 miesięcy (bez chemii)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wildschek Moim zdaniem to głupota kupowac rozgwiazdy,ślimaki i ryby kopiące w piasku bo to one wyjadają różne organizmy z DSB i wtedy jest Death Sand Bed czyli martwy i wtedy zaczynają się problemy z glonami i parametrami wody.


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- zasolenie

- cyrkulacja napowietrzanie

- piasek

- żywa skała

- dojżewanie około 6 miesięcy (bez chemii)

Pozdrawiam Roman

Czyli najpierw zalać wodą, posolić i dopiero sypać piasek ?

A uruchamiać odpieniacz od razu ?


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak odpieniacz można uruchomić przynajmiej wybije "syf" z piasku.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozumiem #Silver200 pisze ze piasek zrobil mu tylko syf w baniaku

Ja wrzuciłem piasek po 2 dniach i nie żałowałem. Dałem jednak ciała i dopiero po 6 miesiącach do baniak trafiły pierwsze zwierzaki przekopujące piasek' date=' a wtedy juz było za późno i przez pół roku walczyłem z dino, żeby po odessaniu piasku problem minął, mam nadzieję bezpowrotnie [/quote']

a Roman napisal

piasek ' date=' włożyć skałę i poczekać około 6 miesięcy, nie wpuszczając przy tym żadnych zwierzaków tym bardziej "kopiących" a dlaczego a dlatego aby ze spokojem wytworzyły się mikroorganizmy odpowiedzialne za prawidłowe działanie DSB[/quote']

To wpuszczac te zwierzaki kopiace czy nie :) i keidy ewentualnie to zrobic ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman pisał o DSB, a ja o warstwie 2-3 cm żeby przykryć dno


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wildschek: Roman Rożek i Silver 200 piszą dobrze na 100% tak jak być powinno . :) Spokojnie przeczytaj ich rady i zrozumiesz , że Roman Rożek pisze ci o DSB do sumpa gdzie ilość piachu powinna wynosić minimum 8 cm do 15 cm .W sumpie tam gdzie jest DSB nie wkładasz ślimaków kopiących i rozgwiazd . DSB nie ma być przewracane . Silver natomiast podaje ci ilość piachu do zbiornika głównego . Jest to ilość ozdobna , dekoracyjna do 3 cm . I tam należy włożyć wszystko to co przekopuje piach . W ten sposób nic w tak cienkiej warstwie się nie wytworzy i będzie zawsze czysty . Ja DSB w sumpie stosuję od trzech lat i wszystko gra . Co do wymiany DSB po dwóch latach , bo tak zalecają , to u mnie zgrało się to ze zmianą zbiornika na większy . Co do wymiany DSB nie dyskutuję bo nie mam pewności , ale wolę wymienić niż mieć niespodziankę . DSB w sumpie jest lepsze gdyż łatwiej można to wymienić . Poszperaj na forum , ktoś pokazywał sump z komorą do DSB z podziałem na części – być może i to był Roman Rożek . Spełnia to swoje zadanie przy wymianie piachu na nowy. Osobiście jestem zwolennikiem białego piachu tak jak w naturze jest . Pozdrawiam.:kapelusz


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Radek Ch, miałem dokładnie 7 cm w zbiorniku głównym, po 3 latach DSB ruszyło z kopyta do tego stopnia że akwarium mogło się samo finansować czyli moglem zacząć sprzedawać szczepki po szybkim przeroście, niestety coś co ma swoje plusy musi mieć przynajmiej jeden minus, i tym minusem było DSB w głównym zbiorniku gdyby tego feralnego dnia piasek byłby w sumpie myślę że 60 % obsady byłoby uratowane a napewno nie zginełyby ryby, więc sprawa jest jasna i prosta DSB TAK ale w SUMPIE i do tego druga komora zapasowa do podmiany DSB, takie rozwiązanie zastosuje w moim "3 epizodzie" :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku jest tak, że ze względu na piekielnie nietypowy kształt szafki pod zbiornikiem i skąpość miejsca nie będę na razie używał sumpa :) Stąd mam dylemat, czy w przypadku dobrze (objętościowo) wybranej cyrkulacji, odpowiedniej ilości LR i odpieniaczu o "rozmiar" większym niż zalecany do objętości zbiornika stosować DSB w zbiorniku czy warstwę ozdobną - no i jak podejść do zwierzaków ryjących w dnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jeśli będziesz miał dużo cyrkulacji, odpowiednio dużo skały i wydajny odpieniacz,to DSB możesz sobie odpuścić i wrzuć cienką warstwę piasku do ozdoby na dno.co do zwierzaków do przekopywania piasku, to wpuść je razem z ekipą sprzątająca, ew, najpóźniej z pierwszymi zwierzakami które zaczniesz karmić.Kilka dni nie zrobi problemu, więc bez zbędnych ciśnien;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.