Skocz do zawartości
radek911PL

Niecodzienna obsada :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W mojej głowie coraz bardziej klaruje się projekt nowego baniaka. Ma to być ośmiokąt o ścianach 80-90 cm, co da około 1500-1800 litrów. O ile mam już jakieś ustalenia co do sprzętu, to jeśli chodzi o obsadę to cały czas mam dylemat. Jako że w domu stoi już jedna rafa powiedzmy standardowa (pokolce, błazny i inne popularne rybki plus LPS'y i SPS'y), zastanawiam się czy drugiego baniaka nie zrobić z inną obsadą. Myślę o rybach które nie pasowałyby do powyższego baniaczka. Po głębszych rozmyślaniach wybrałem takie rybki:

1. Pterois Radiata

pteroisradiatalonghorne.jpg

2. Pterois Volitans

pteroisvolitans.jpg

3. Rhinecanthus aculeatus

rhinecanthusaculeatuspb.jpg

4. Odonus Niger

odonusniger.jpg

5. Pomacanthus imperator

pomacanthusimperatorrs2.jpg

6. Heniohus Acuminatus

(marzy mi się stadko, tylko nie orientuję się jaki jest temperament tych ryb, tu również liczę na opinię ludzi którzy mieli jakieś doczynienia z nimi)

heniohus.jpg

Zdaje sobie sprawę że z racji na skrzydlice i rogatnice odpadają wszystkie krewetki, rozgwiazdy, jeżowce. Moje pytanko do was dotyczy raczej korali. Czy z tymi rybami jest możliwość trzymania jakichś gatunków. Strasznie podobałyby mi się takie ryby ale FOWLR z gołymi skałami niezbyt mi leży. Obawiam się że baniak będzie wtedy wydawał się pusty :) A może macie pomysł czym innym ożywić skały. Może jakieś ukwiały tu kolorów jest sporo. Nie wiem czy triadacny mogłyby żyć z taką obsadą?? Chciałbym podjąć jakąś decyzję bo od tego zależy też wybór sprzętu, a myślę zacząć powoli już coś kompletować.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w dużej ilości korale mniej wymagające sobie poradza...u kumpla pływają 2 centropygi i albo niepodgryzaja korali albo jest ich tak dużo że niewidac ubytków.

zresztą zawsze mogą pływać w dywanie...albo łące xeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie ryby, ktore wymieniles beda pasowaly do siebie mozesz byc pewien. Zapomnij natomiast o tridacnach, rogatnice jak i ustniki z czasem je zamecza lub normlanie zjedza jako wysmienita kolacje;-) Nie powinno sie trzymac rogatnic z zadnymi bezkregowcami...a mimo to w sieci jest nie jeden baniak w ktorym sa rogatnice i korale. Na pewno trzymajac te ryby bedziesz zadowolony. Pamietaj tylko o tym,ze jak bys chcial jakies korale (raczej wieksze miekasy) czy wargatki do oczyszczania ryb itp(nie krewety jak sam pisales) musisz wprowadzic je jako pierwsze do zbiornika. Nie myslales moze o balistoides conspicillum??? niezla jest:goofy albo wiecej angel fishow...na tylu litrach moze sie dziac

..i smialo mozna stwierdzic,ze nawyki pokarmowe np imperatora czy picasso sa znacznie bardziej szkodzace koralom itp w zbiorniku niz centropygi

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balistoides conspicillum też mi się podoba i to bardzo. Jeśli chodzi o ubarwienie jest nawet ciekawsza, ale mniej "kosmiczna" kształtem :) Ale jest ona na liście rezerwowej. Jak już będę kupował kiedyś tam ryby to chętnie obejrzałbym obie na żywo i wtedy podjął decyzję. Co do Angel Fish'ów to myślałem jeszcze nad Holacanthus Bermudensis, Pomacanthurus Navarchus i ewentualnie Pygoplites Diacanthus ale obawiam się że to będzie za dużo ryb. Generalnie już konkretne gatunki to kwestia późniejszego wyboru, chodziło mi aby zaznaczyć z jakich rodzin ryby chodzą mi po głowie.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesto zdarza sie ze rogatnice picasso obgryzaja pletwy skrzydlic wiez ta kombinacja odpada. Odonus niger jest natomiast bezpieczny z koralami. Tak jak powiedzial kolega wyzej ustniki beda podgryzac zarowno malze jak i korale, czasem zdarza sie ze mozna trzymac imperatora z spsami(ale zazwyczaj sie jednak nie udaje). Mozna by sprobowac sps+odonus niger+skrzydlice+imperator. Wtedy jednak musisz miec naprawde dobrą filtrację. Acuminatus tez raczej bedzie wcinal korale.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może płaszczka lub rekin ?:)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

Ja bym dodal jeszcze jakies mureny:)

:yes


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o nieproponowanie innych gatunków ryb tylko o opinie na temat tych które wymieniłem i ich kompatybilnosci z ewentualnymi koralami. Liczę na takie opinie jak podał np. Lionfish, choć kurcze mocno skomplikowała mi ona plan :/

@lionfish piszesz że rogatnica picasso podgryza skrzydlice. Orientujesz się może czy tylko ona czy każda z rogatnic wykazuje takie zainteresowania czy np balistoides conspicillum będzie je omijać ??

Co do muren to one raczej nie szkodzą koralom. Dla uspokojenia zainteresowanych dodam że myślę nad niebiesko-żółtą wstążką :)

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w tej chwili taki baniak 720l . Zawsze co innego. Korale wszystkie miekkie sie pieknie utrzymuja , lecz wsadzilem sps to widac ze ciezko maja w tym syfie plywac mimo 2 odpieniaczy deltec ap850. Moja obsada troche inna ale zawsze oto lista

1 3 x hepatus xxl

2 1 x sohal xxxl

3 2 x zebrasoma flavescens l/xl

4 1 x xathurus

5 3 x wargacze duze

6 czekam na 3 henki

7 czekam na imeratora xxl

8 czekam na navarhusa xl

9 1 x bicolor l/xl

10 skrzydlica

11 4 x clark

12 mialem diacantusa ale padl niespodziwanie ostatnio

13 chcialbym jeszcze anthiasow ok 12 szt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clavularii chyba nie zjedza.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja clavularie lake ok 50 cm wrabal soha :) wracajac do zbiornika to bedzie nudny , musisz wprowadzic duzo kolorow a nie same ryby ktore beda mylaly jak ci idjac palca. Tylko w ten sposob zrekompensujesz posiadania mniej korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.