Skocz do zawartości
tomajk

Ryby a korale SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z doborem ryb do akwarium z rafą koralową.

Musiałem odłowić dziś w nocy przesympatyczną rybkę Canthigaster valentini gdyż w ciągu 2 dni poobgryzała ponad miesięczny przyrost z Montipor i innych SPSów, a że dopiero jestem na odchowie dlatego żal mi każdego skrawka. Dziś odwiozę ją do sklepu na wymianę.

Miałem w planie zakup najeżki oraz Idolka ale już przekonałem się lub dowiedziałem że owe rybki również mogą upodobać sobie korale, chyba że te informacje są nie pewne to proszę o sprostowanie, gdyż Idol podoba się całej rodzince, a i ludzie którzy przychodzą oglądać również szybko kojarzą z bajki.

Dla tego mam do was wielkoą prośbę o pomoc w doborze obsady do mojego akwarium. W sklepie jak wiadomo albo nie będą wiedzieli, albo albo, dla tego wolałbym wiedzieć czego szukać a nie brać w ciemno.

Na dzień dzisiejszy mam takie ryby:

1. Zebrasoma Flavescens

2. Zebrasoma Valiferum

3. Siganus vulpinus

4. Valenciennea puellaris

5. Valenciennea wardi

6. Amphiprion ocellaris

7. Amphiprion frenatus

8. Salarias fasciatus

9. Labroides dimidiatus

10. Dendrochirus brachypterus

11. Pterosynchiropus splendidus - parka

12. Pseudocheilinus hexataenia

13. Chrysiptera cyanea - 3szt.

Miałem w planie dokupić:

1. Amphiprion ocellaris - 3szt. (Nemo obowiązkowo musi być)

2. Zanclus cornutus ??? podobno lubi podgryzać korale ???

3. Pterosynchiropus picturatus - parka ? ale mam obawy czy nie będzie wojny ze splendidus

4. Acanthurus japonicus

5. Acanthurus leucosternon

6. Naso elegans lub lituratus

7. Paracanthurus hepatus (Jakżeby Doris mogło zabraknąć)

8. Zebrasoma xanthurus - nie wiem jak żółtek mój zareaguje na tak bliską konkurencję ?

9. Naso lopezi

- co jeszcze ? dobrze by było gdyby to były ryby "pracujące" :) czyli jadły wirki, glony itp.

Może podpowiecie, które z moich wytypowanych darować sobie, a na jakie inne zwrócić uwagę.

Dodam tylko, że nie ma ograniczenia co do wielkości, obecnie mają gdzie pływać a za czas jakiś będą miały jeszcze więcej miejsca, nawet jest wskazane by rosły do pokaźnych rozmiarów docelowo. Obecnie mają jednak cieszyć oko.

Oprócz tradycyjnych Nemo nie planuję ławic małych rybek, to w kolejnych zbiornikach, teraz zależy mi na silnej obsadzie ale bez szkody dla korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw moj Naso Elegans jak nie zje niminum 3 razy dziennie alg nori lub szpinaku to chudnie, wiec cale szczescie ze mam czas go karmic. bierz to pod uwage, i kup "jedzacego" bo moga byc problemy z prestawieniem na zastepczy. Naso Elegans wyje Ci wszystkie czerwone glony nitkowate oraz spaghetti z baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozycja 13 jest zdecydowanie za bardzo upierdliwa dla rafki - moze i sie mieni, ale uniemozliwia na dlasza mete wprowadzenie gatunkow typowo rafowych (antiasy, chromisy i niektore apogonki). Za duzo pokolcow tez odradzam, chyba ze lubimy "paprochy" w wodzie. Z tych co proponowales wybralbym xanturum - super ryba, i z pokolcami dalbym juz sobie spokoj. Dla wyrownania proporcji poszukaj dobrego stada 30-40 sztuk anthiasow. Mam u siebie obecnie 11 i jest za malo. Doppiero w srodowisku korali sps te ryby przyjmuja wlasciwe im zachowania. Ja sie zakochalem:) No i odlowilbym tez skrzydlice - po co ma zzerac antiasy:tongues

Co do ryb pozytecznych - na wirki masz juz rybe a glony znikna jak baniak porzadnie dojrzeje:)

Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KIDULT :

Naso Elegans wyje Ci wszystkie czerwone glony nitkowate oraz spaghetti z baniaka.

Właśnie problem jest, że żadnych glonów typu spahetti nie mam, z nieznanych mi przyczyn 5 porcji które zakupiłem do sumpa rozsypało się w pył i nie ma śladu po nich. Za to jest sporo glonów takich "futrzanych" od czasu gdy zmniejszyłem dawkę mrożonek, wszystkie ryby się za nie wzięły, więc chyba zjadliwe są.

Jednak nie martwię się karmieniem, coś tam jednak na początku znajdzie, a przy większym stadku dla "towarzystwa" zacznie jeść mrożonki, ważne by nie tykał się korali.

Rozdymkę, zamieniłem dziś na Naso Lopezi, (wyboru dużego niestety nie było) pokolce z borsukiem wystartowały dość ostro do niego, ale że duże bydle już, równy z nimi, więc jakoś obeszło się bez walki. Widzę jednak, że jeśli przyjdzie się zasiedlić jakimś pokolcem, to musi być XL albo nawet XXL.

Szymon toś mnie teraz nie pocieszył z tą 13tką. Bo jak inne da się jeszcze wyłapać, tak te bandyty śpią pochowane w skale i na nocne polowanie nie ma szans najmniejszych. Z resztą nawet w dzień to buszują w skałach, ale zauważyłem, że zasiedliły niewielki rewir i po za niego się nie ruszają, nawet za jedzeniem nie wychylają się dalej.

Wirki mam tak wypasione, ze mała heksa nie poradzi sobie z nimi sama, a tym bardziej ospałe mandaryny, dla tego myślę o kolejnej parce, bo cóż więcej da się wymyślić?

W poniedziałek, tak trochę z przypadku, ale nie ma możliwości wycofania się, dojdą:

Zebrasoma flavescens ok. 10 cm, 2szt

Amphiprion ocellaris para - duże

Pseudochromis fridmani 2 szt(prawdopodobnie para sa razem juz ponad 6 m-cy)

Ecsenis bicolor,

Apogon leptacantus 3 szt.

Labroides dimidiatus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takie go akwa wpuściłbym Chiloscyllium punctatum8)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.