Skocz do zawartości
nika

acropora i gąbka ...

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanko, czy gąbka może zaszkodzić koralowi? gąbek jest u mnie sporo, w tym jedna lubuje się w zielonej acroporce. na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że koralowi to nie przeszkadza ale gąbka dość szyko rośnie.

było tak:

efdace56e538917b.jpg

dziś już jest tak:

7565bedc12b409fd.jpg

i teraz co?

1. jeszcze czekać?

2. usuwać od razu?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz do czynienia z gabka zyjaca w symbiozie z cyjanobakteriami. Takie gabki maja to do siebie, ze rosna stosunkowo szybko i w niektorych akwariach znajduja tak dobre warunki, ze faktycznie moga zarastac niektore SPS-y. Sytuacja jest identyczna, jak gdyby to jakis inny koral zarastal SPS-a, tak wiec ja bym deikatnie usunal te gabke i przeniosl w inne miejsce - bo gabki to sa pozyteczne zwierzatka ;) Gdyby to byla "zwykla" gabka, to wtedy napisalbym bym, ze nie ma zadnego problemu, gdym one niemal zawsze unikaja silnego swiatla i najwyzej beda sobie powoli rosly w cieniu takiego SPS-a.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac, dziękuję za podpowiedź ;).

Gąbkę przeniosłam następnego dnia, delikatnie ją odczepiłam (ona oplatała acroporkę przy podstawie i zaczęła piąć się w górę) i przeniosłam. w miejscach tzw. "pogąbkowych" i polipy ładne i kolor u acry, na wszelki wypadek, gdyby syt. się powtórzyła też będę przenosić. mam sporo gąbek (tych różowych) i w kominie i w sumpie i na skale(od spodu). tą białą miałam tylko w dwóch miejscach i oba nie były zbyt silnie naświetlone.

tu pierwsze: bok akwarium, granica zasięgu lampy T5

1b4e6199be02cbbf.jpg

f0120840bda87260.jpg

ta rośnie wolno acz nieprzerwanie ;)

drugie miejsce to właśnie to pod acroporą, dopóki gąbka była przy podstawie faktycznie miała cień, ale potem zaczęła piąć się w górę. co raz szybciej, choć koralowi to za bardzo nie przeszkadzało...

Prawdopodobnie masz do czynienia z gabka zyjaca w symbiozie z cyjanobakteriami...

czy mógłbyś coś bliżej napisać na ten temat? zrozumiałam słowo "symbioza" ;), a słowa "cyjanobakterie" bardzo się boję :)

będę zobowiązana :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma sie czego bać :D Cyjanobakterie, czyli sinice, zyja w symbiozie z wieloma organizmami, nawet z roslinami nasiennymi i zwierzetami. Poniewaz sinice zdolne sa przeprowadzac fotosynteze, gabki zyjace w symbiozie z cyjanobakteriami wymagaja stosunkowo duzo swiatla i szybko rosna, dlatego sa w stanie zarastac korale. Taka symbioza to zasadniczo ten sam mechanizm co symbioza korali i zooksantelli, nie trzeba sie zatem bac, ze cyjnobakterie "wyjda" z gabki i zjedza cala obsade :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

A nie ma sie czego bać :D Cyjanobakterie, czyli sinice, zyja w symbiozie z wieloma organizmami, nawet z roslinami nasiennymi i zwierzetami. Poniewaz sinice zdolne sa przeprowadzac fotosynteze, gabki zyjace w symbiozie z cyjanobakteriami wymagaja stosunkowo duzo swiatla i szybko rosna, dlatego sa w stanie zarastac korale. Taka symbioza to zasadniczo ten sam mechanizm co symbioza korali i zooksantelli, nie trzeba sie zatem bac, ze cyjnobakterie "wyjda" z gabki i zjedza cala obsade :D

bardzo dziękuję za wytłumaczenie :D

boję się więc dużo mniej :D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.