Skocz do zawartości
danp

Wegiel i Rowa

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i panie,

mam metlik w glowie. Gdzie nie spytam to mi roznie mowia. Wiec spytam tutaj, co ile dni/tyg wymieniacie wegiel i Rowe (badz jakikolwiek podobny po4 absorber)?

Wegiel wymieniam co tydzien to mi jedni mowia ze za czesto, inni ze za rzadko.

Rowe wymieniam co 3tyg, to mi mowia ze od 2tyg do miesiaca, badz nawet wiecej (w ekstremalnych przypadkach).

Opinie, porady mile widziane...

ps-moja rafa dostala troche w tylek w to lato, czas ja "naprawic"


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Rowe co tydzień a węgiel co miesiąc ;)


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje podawac regularnie zeostart2 zamiast absorberow,efekt duzo lepszy i koszt 10x mniejszy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

A ja proponuje podawac regularnie zeostart2 zamiast absorberow,efekt duzo lepszy i koszt 10x mniejszy.

Możesz to rozwinąć bo pomimo przeczytania wielu,wielu postów,ale nawet nie połowy nie trafiłem na coś takiego.Chętnie bym spróbował.Może jakiś link do info ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@danp, @inmar zerknijcie na ten temat jest i o węglu i o absorberze i o zeostart2 ;)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika dzieki za linka, daje mi to sporo do myslenia... i chyba zmniejsze czestotliwosc wymiany wegla i rowy

W sumie to dopiero wrocilem do uzywania obu produktow, wczesniejszy pomysl stosowany przez 5 miesiecy chyba nie wypalil, czas wrocic do sprawdzonych ;)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuję też coś dodać bo stosujęZEOstart2 jest to środek niezwykle silny i czytałem w wielu miejscach aby nie stosować go z innymi absorberami np.ROWA


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to poczytałem i tak się zastanawiam ? Czyli wystarczy wywaliś węgiel i rowe a kupić zestart2 ? i redukcja będzie tańsza i skuteczniejsza ? Wkraplanie codzienne jest dla mnie przyjemnością,naprawdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

A ja proponuje podawac regularnie zeostart2 zamiast absorberow,efekt duzo lepszy i koszt 10x mniejszy.

myślę że dużo taniej niż 10x taniej ;) klucz do sukcesu to konsekwencja, nie przerywanie dawkowania i dobranie dawki do swojego zbiornika, zupełnie nie sugerując się tym co pisze producent. I do tego węgiel wymieniany raz na miesiąc, z tego co wiem węgiel osiąga swój szczyt wydajności około 3 tygodnia stosowania, później jego wydajność dość szybko spada.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli już stosujemy jakikolwiek absorber fosforanów to częstotliwość wymiany powinna być uzależniona od zawartości PO4 w wodzie, ja u siebie wymieniałem co 1 miesiąc, a znam kogoś (pozdrowienia dla okolic Warszawy ;)) kto stracił "majątek" na absorber i zrobił chyba doktorat na temat jakości absorberów, więc powtarza się reguła że każdy zbiornik rządzi się swoimi regułami. Tak przy okazji u mnie rezygnacja z Zeostartu przyniosła dopiero efekt, to naprawdę silny środek i trzeba umiejętnie się z nim obchodzić.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zacznę od węgla, węgiel długodziałający wymienia się co miesiąc, powinien być w dużym ruchu wody tak aby jego pory się nie zatykały.

Absorber należy wymieniać jak przestanie działać nie koniecznie co tydzień.

Co do ZS2 to nie wiem czy da się na nim dojść do 0,01 mi się niestety nie udawało, bez względu na dawkę. Najniższy poziom jaki osiągnąłem na ZS2 to 0,03.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie powagi troche, po co jakas rowa, po co zeostart, po co jakas chemia? wystarczy filtr typu algae scrubber (www.algaescrubber.net) i PO4 i NO3 spada do takiego poziomu ze glony spaghetti zdychaja! wiec powtarzam pytanie: PO CO KOMBINOWAC Z POCHLANIACZAMI I ZEOSZUWAKSAMI???

WEGIEL: usuwa z wody witaminy, aminokwasy, moze jakies micro

zeoszuwaksy - drozsze od zlota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a ja sie zastanawiam czy nie placimy za cos co mozna zastapic zwykla vodka i kontrolowac sobie dowolnie poziom azotanow i fosforanow.Zeostart brzmi przekonywujaco,ale vodka jest tansza,butelka starcza na ponad rok i wykonuje swoje zadanie znakomicie,nie mam zadnych adsorberow i innych cudow bo i po co kiedy NO3 jest kolo 1-2,5 i PO4 wierzac testom zero (salifert) i 0,01 TM...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem sam ZS2 przez pół roku i nie udało mi się zejść z PO4 niżej niż 0,06.Z Rowa mam 0,00-00,01(Hanna)

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wychodzę z wódki bo okazało się,że nie pasuje ona ukwiałom.Faktycznie parametry się poprawiły po niej.Lałem 1,3ml dziennie jeszcze niedawno i zmniejszam teraz dawkę co tydzień o 0,1ml,aktualnie w tym tyg. jest 0,6ml na dobę.Ukwiał przestał chować się po kontach i powraca do swojej poprzedniej wielkości.Nie wiem,może go sprzedam i dalej będę lał ją ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KIDULT :

ludzie powagi troche, po co jakas rowa, po co zeostart, po co jakas chemia? wystarczy filtr typu algae scrubber (www.algaescrubber.net) i PO4 i NO3 spada do takiego poziomu ze glony spaghetti zdychaja! wiec powtarzam pytanie: PO CO KOMBINOWAC Z POCHLANIACZAMI I ZEOSZUWAKSAMI???

WEGIEL: usuwa z wody witaminy, aminokwasy, moze jakies micro

zeoszuwaksy - drozsze od zlota

Witam

Zadam jedno bardzo proste pytanie, do jakiego poziomu spada PO4 kiedy glony zdychają ? Poproszę jakieś wiarygodne info.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze zapytam Kidult czy uzywasz tego co polecasz? Jaką masz obsadę i jakie parametry?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KIDULT :

ludzie powagi troche, po co jakas rowa, po co zeostart, po co jakas chemia? wystarczy filtr typu algae scrubber (www.algaescrubber.net) i PO4 i NO3 spada do takiego poziomu ze glony spaghetti zdychaja! wiec powtarzam pytanie: PO CO KOMBINOWAC Z POCHLANIACZAMI I ZEOSZUWAKSAMI???

WEGIEL: usuwa z wody witaminy, aminokwasy, moze jakies micro

zeoszuwaksy - drozsze od zlota

A u mnie jakoś spaghetti się trzyma chociaż działa algae scrubber(i powiem że widać że działa bo po tygodniu narasta około 0,5 cm glonów zielonych i brązowych )

PS Przepraszam za off topic


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
guliwer777 :

Zadam jedno bardzo proste pytanie, do jakiego poziomu spada PO4 kiedy glony zdychają ? Poproszę jakieś wiarygodne info.

U mnie PO4 jest na poziomie nie wykrywalnym przez testy akwarystyczne a spaghetti i tak sobie rośnie , pomału ale rośnie ;) W dodatku pod słabym światłem o temp . barwowej powyżej 10.000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie uzywam algaescrubber, ale zapoznalem sie dokladnie z tematem. PO4 i NO3 spada do zera, i spaghetti zdycha ( i to na wylaczonym odpieniaczu). Jade do egiptu na 2 tygodnie, pozniej od razu stawiam nowy baniak 600L netto i buduje konkretny algaescrubber, odpieniacz kupie dopiero jak to nie wypali. zobaczymy co z tego wyjdzie, opisze wszystko na forum.

@seb

zajrzyj na forum www.algaescrubber.net - tam wszystko jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No i żadnej konkretnej odpowiedzi nie ma.

@Neno

Jakie to są testy akwarystyczne ?

@KIDULT

Jak spada do zera to też niedobrze, korale popadają. Nie może być zupełnie zero.

Co w tej metodzie robi się jak glony padną kiedy znowu wrzuca się glony ? Co się robi jak akurat padną na urlopie ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cholera wie - na PO4 mam Macherey-Nagel czy jakoś tak ;)

NO3 mierzę Salifertem.

Pisząc testy akwarystyczne miałem na myśli to, co jest dostępne w sklepach, pokazuje zero mimoze ,ze tak naprawde laboratorium jakieś ułamkowe stężenie PO4 pewnie by wykryło bo inaczej SPSy by pewnie dawno zeszły ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@guliwer nie wiem czy logicznie rozumuje, ze jak nie bedzie w systemie odpieniacza, to okres trwania jedzenia (plankton, amino, etc) w wodzie sie wydluzy,a co za tym idzie korale beda mogly sie wykarmic w wiekszej czesci bez pomocy zooksanteli. woda morska ma po4 i no3 zero i korale sa pieknie wybarwione, bo maja pod dostatkiem jedzenia, ktoro notabene usuwamy w baniakach odpieniaczem. przetestuje i zobacymy. na stronie, ktorej podalem sa przyklady baniakow prowadzonych ta metoda od stycznia i wszystko gra. zeovit te przeciez zmierza do usuniecia z wody no3 i po4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, wszystko OK, jest wiele metod prowadzenia baniaków i wielu ludzi je stosuje z lepszymi bądź gorszymi wynikami, chodzi mi tylko o to żebyś nie głosieł tak kategorycznych opinii n/t absorbentów i nie nawoływał do metody której sam nie sprawdziłeś na swoim baniaku. Nie ważne zresztą. W temacie to mnie ZS2 udało się zejść z fosforanami do poziomu 0,02 mierzone Hanką.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi w poprzednim baniaku do 0,04 tez mierzone hanką.W obecnym jeszcze nie mierzylem.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.