Skocz do zawartości
Jader

240 litrów - pierwsze koty za płoty

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie zalane i zagruzowane moje pierwsze morskie ;)

Wymiary 90x55(h)x60, nalane ok 210 (z sumpem 270) litrów wody posolonej Preis Meersaltz.

Odpieniacz Turboflotor 1000 multi z pompką AquaBee 2000, jako obiegowa AquaBee 3000.

Cyrkulacja 2 razy tunze 6045.

Oświetlenie 5x17W świetlówki LED przemkowe (2 białe 3 niebieskie, z tym, że aktualnie jedna niebieska się naprawia).

Tak to wygląda od bebechów:

3846-p9160446-3.jpg

A tak od szkła, z tym, że 15 kg skały wrzucone na razie bez ładu i składu. Planuje za jakiś miesiąc dokupić jeszcze 10-15 kg (lubię dużo skały) bardziej żywej.

3846-p9160445-2.jpg

Do zrobienia pilnie:

* Próba wyciszenia rury powrotu i pompy odpieniacza.

* Jakieś sensowne ustawienie odpieniacza w komorze (chyba wywalę te jego pudełka przelewowe i zamontuje giętkie rurki).

W planach:

* Zrobienie dolewki na bazie czujnika poziomu kupionego na allegro.

* Zrobienie modułu wentylatorowego na bazie wiatraczków Arctic Cooling i czujnika temperatury (na szczęście z tym czas do lata).

* Dodanie 2 świetlówek jak się rozhulam z koralami.

Co skopałem (może się komuś przyda, gdyby chciał te same błędy popełnić):

* Zaszalałem z rozmiarami sumpa. Z głupoty nie wziąłem pod uwagę ograniczenia przestrzeni w szafce przez stelaż (w sumie 6 cm) no i zmiany koncepcji, żeby szafka nie wystawała poza szkło. W efekcie zbiornik na dolewkę będę musiał zrobić jakoś w szafce stojącej obok).

* Instalacja zasilania do świetlówek wymaga nieco tuningu, bo za dużo kabli sterczy.

* Listwy zasilające przykręciłem tak, że programatory mogą umieścić tylko na dolnej i w dodatku zasłaniają gniazda na górnej :/

* Przyśrubowałem rurę powrotną do szafki na sztywno, co powoduje wibracje.

* Powiedzcie co jeszcze...

Wątpliwości:

* Na razie świecę niebiesko 4h i biało 2h - wydłużyć?

* Jak do diabła ustawia się te programatory czasowe? mam pod nie podłączone lampy, ale steruje nimi łapą, bo jakoś losowo się zapalają i gasną.

* Czy można skałę opierać o tylną szybę lub komin, czy lepiej nie, żeby była cyrkulacja również między szybą a skałą?

* Nie wiem gdzie wstawić grzałkę - środkową komorę chciałbym mieć na refugium, do odpieniacza się boję, że coś przygrzeję, podobnie do pompy obiegowej. Może do komina?

To tyle. I nareszcie dzisiaj mogłem zrobić porządek muszlowcom, które ostatnio zaniedbałem przez te konstrukcje ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci jeszcze doradzę żebyś wystawił tego Jagera z wody (powinien mieć zaznaczone min. i max. poziom). Najlepiej jak ten niebieski dekielek jest poza wodą. Nowe Jagery lubią puszczać wilgoć do środka a po roku lubią brzęczeć.

PS. Mądre książki piszą aby zostawić trochę miejsca pomiędzy skałą a szybą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jader :

3846-p9160446-3.jpg

* Jak do diabła ustawia się te programatory czasowe? mam pod nie podłączone lampy, ale steruje nimi łapą, bo jakoś losowo się zapalają i gasną.

IMO lepiej było dołożyć te parę złotych i kupić elektronicze, a nie mechaniczne. Jesli nie masz instrukcji, to mogę Ci podesłać link do aukcji, gdzie dokładnie wszystko jest opisane. Ja sam od dawna używam elektronicznych programatorów i wszsystko działa super, tak że mogę je polecić. A całe programowanie jest bardzo proste.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie i co 15 minut można ustawić cykle czyli mając 9 stateczników wschód trwa u mnie 135 minut i tyle samo zachód "słońca".

Może masz uszkodzone bo potrafią przestać działać po jakimś czasie.

W słodkim wymieniam jeden na ok 18 m-cy w morskim pracują od blisko 7 miesięcy bezawaryjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie też bez sensu pompe powrotną dałeś po prawej stronie sumpa. Dużo z mocy pompy tracisz przez te wszystkie załamania hydrauliki, a także prądu pompa przy tej samej wydajności zużywa. Jak jeszcze możesz to daj zrzut wody całkiem w lewej komorze (odrwóć sumpa) i daj tam odpieniacz a pompe daj z lewej ...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta pompa to wiem, że jakoś mi tak wyszło z układu rur, które miałem :/ Na moc na razie nie narzekam - i tak mi się prawie przez grzebień przelewa. Z czasem, jak nabiorę sił psychicznych pewnie tak zrobię (chwilowo mam olbrzymia ochotę spocząć na laurach).

Zamienię chyba zresztą całą tą rurę od powrotu na giętką i puszczę łagodnym łukiem. Pytanie, czy ten zawór się na niej często przydaje? Bo regulacji przelewu dokonywałem tym od spływu.

@Neno, ja jakoś nie mogę w ogóle skumać jak się te programatory ustawia :| (za mała klawiatura ;) ). Rozumiem, że białym pokrętłem ustawiam czas aktualny, a tymi czarnymi świstakami czas włączenia czy wyłączenia? Do czego jest ten przełącznik z boku?

Mam jeden elektroniczny programator, ale mi się nie mieści :/ Chyba wyjadę z tymi kablami gdzieś na zewnątrz do osobnej szafki, w której będzie jeszcze dolewka.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki nie masz zarośniętego sumpa kablami i innymi ustrojstawami proponuje odrócić sumpa coby komory się zgadzały, potem to już napewno nigdy ;) a powrót możesz jak najbardiej puścić giętkim pod "zaciąg" wody do odpieniacza.

Zawór na pompie przyda się może lub też się nie przyda, nie jest strasznie koniczecny ale na wypadek wymiany pompy na inną może troszkę pomóc...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jader :

@Neno, ja jakoś nie mogę w ogóle skumać jak się te programatory ustawia :| (za mała klawiatura ;) ). Rozumiem, że białym pokrętłem ustawiam czas aktualny, a tymi czarnymi świstakami czas włączenia czy wyłączenia? Do czego jest ten przełącznik z boku?

Zacznę od końca ;)

Przełącznik z boku służy do ręcznego zapalania oświetlenia podpiętego do tegoż programatora. Oczywiście by go zgasić należy przesunąć przełącznik do pierwotnej pozycji.

A teraz "programowanie" ;) jak chcesz by światełko zaczęło się palić od 10.00 i świeciło się do 20.00 to wszystkie czarne "przyciski" od 10 do 20 mają być wciśnięte. Kolejny programator ustawiasz np 10.30 - 19.30 , kolejny 11.00-19.00 i masz w miarę płynne wschody i zachody :) Nie to co profilux ale wiesz .. :)

Już nie pamiętam jak się dokładnie zegar ustawia ale kręci się czymś wg strzałki obok tarczy.

Podsumowując - wciśnięte - pali się , nie wciśnięte - nie pali się .

Jeśli światełko Ci się nie zapala lub nie gaśnie oznacza to awarię jednego z przycisków i wtedy masz mozliwość albo zacząć wcześniej/poźniej świecić o jeden "przycisk" i to samo dotyczy gaszenia , albo wymienić na nowy programator :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ahaaaa! ;) No tak, to tłumaczy, dlaczego włączało się u mnie na 15 min i gasło po czym za jakiś czas znowu na 15 min - wcisnąłem tylko pierwszy i ostatni z tych czarnych dynksów ;)

Dzięki wszystkim za uwagi. W weekend pogmeram i zobaczę co wyjdzie ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też startowałam na LEDach.

Świeciłam przy samej skale 6 godzin niebiesko a 5 godzin niebiesko + biało.

Jak pojawiły się zoa, grzybki i inne takie to przeszłam na 7 godzin pełnego światełka a 8 samego niebieskiego (miałam 5 świetlówek 17 W na 240 l). Razem z LPSami doszły kolejne 2 świetlówki i świecę 2 godziny dłużej.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grafipl 18 kg live samoa pink. Aktualnie trochę lata po dnie, bo pompy są kiepsko ustawione.

Teraz, jak juz wiem jak działa programator to wydłużę świecenie do tych 6h ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja.

Doszło 12 kg skały z Indonezji (dzięki reefshop za dobór fajnych kawałków, jestem bardzo zadowolony). Wylazło z tego sporo krabów, z czego niestety tylko część wyłapałem (siedzi w refugium), reszta biega po akwarium - jak najłatwiej rozróżnić nieszkodliwego kraba od szkodnika?

3846-pa010467-1.jpg

3846-pa010468-2.jpg

Co to za "ślimok"? (kobieta mnie się go boi)

3846-pa010474-2.jpg

Poza tym na skale fajne zoapolipki, parę rurówek, jakieś coś krewetkopodobne z wachlarzami w łapkach i inne takie :)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia w zabawie z tym wszystkim :)

Co do krabów to faktycznie jak najszybciej je odłów i nie zastanawiaj się ktory jest dobry a który nie.

U mnie siedział taki jeden, który wygladał jak Mithrax i dopóki siedzial sam to skubał skałę.

Jednak jak tylko doszła ekipa sprzątająca to pierwszej nocy dopadł slimaka turbo a następnego dnia polował w ciągu dnia na moich oczach na ślimaka piaskowego.

Dobrą metodą jest ustawienie na poczatku skały na czymś szklanym (słoiki, szklanki). Co prawda przy większej ilości skały może to być ciężkie (mina żony co się stało z jej szklankami.... bezcenne :) )

Jednak taki krab jak zejdzie ze skały nie ma już szansy na powrót na nią i łatwo można go wyłapać.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.