Skocz do zawartości
jaaarek

ReefMAX - pierwsza solniczka, start

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich forumowiczów.

Do tej pory miałem tylko akwaria słodkowodne. Od czasu załozenia własnej rodziny, co wiązało się z wyprowadzeniem od rodziców, niestety porzuciłem to pasjonujące hobby. Od jakis 2 lat moja latorośł (obecnie 4,5 roku) zaczęła przebakiwać, że u nas w domu przydało by się akwarium (zawsze jak jest u dziadka to obowiązkowym punktem programu jest karmienie rybek). Jednnak zwlekałem z założeniam akwarium słodkiego, bo pomyślałem, że może to dobra okazja, aby spróbować ze słonowodnym. Ale jako, że do tej pory nie miałem z tym tematem żadnego doczynienia postanowiłem rozpocząć od czytania literatury (w szczególności przeglądania zasobów internetu, w tym niniejszego forum). Im wiecej czytałem i oglądałem, tym cheć założenia własnej solniczki u mnie wzrastała. Ostateczną decyzje pomogły podjąć, ostatnie wakacje. Ale ostateczna decyzja zapadła - i tutaj pewnie dla forumowiczów będzie mała niespodzianka - przy zakupie zmywarki. Otóż doszedłem do wniosku, ze skoro i tak bedę zmieniał instalację wodną, to przy okazji to będzie dobry moment na załozenie RO/DI.

Ostania decyzjka do podjecia to wielkosć i rodzaj zbiornika. Ponieważ większy wiązałby sie z dodatkowymi przemeblowaniami, postanowiłem wykorzystać stojacą w rogu salonu komodę. Dodatkowo doszedłem do wniosku, ze jakby sie coś nie udało (odpukać) to zawsze bedą tego mniejsze koszty.

Tak więc po przydługim wstepie zaczynamy w kronikarskim skrócie...

Dzień 1 (1.09.2009)

Zaczynamy wojnę z instalacja sanitarną. Zmywarka i filtr RO/DI są już u mnie w mieszkaniu. Pierwszego dnia udało sie podłączyć zmywarkę i wyjście na filtr RO.

Dzień 2

Niestety okazuje sie, zę instalacja lekko przecieka, musimy troszkę ją porawić, jak się okazało producent RO zaoszczędził na silikonowej taśmie i stą nieszczelnosć. Dodatkowo zamontowany został odpływ brudnej wody z filtra RO.

Dzień 3

Ustawiamy ReefMaxa (latorośl pomaga przy umyciu) i zaczynamy zalewanie. Ponieważ ostanie 20 litrów wody ma pochodzić ze sklepu z diałającego zbiornika zostawiamy miejsce i zaslamy 9sól Preis)...

DSC03430.jpg

Dzień 4

Dolewamy do pełna wodą ze sklepu i mieszamy przez cały weekend....

Dzień 7

Zakup żywej skały. Skała dojrzała. Zdecydowałem się na mniejszą ilosć skałki, po pierwsze, coraz wiecej osób odchodzi od żeklaznej zasady 20%, po drugie uważam że zwierzaki muszą mieć też miejsce do pływania, po trzecie, troszkę skałki na pewno dojdzie np z koralami. Ostatecznie w baniaku laduje niewiele ponad 6kg skałki.

DSC03436.jpg

Razem ze skałką trafiają się Zoanthusy (czerwone i jak sie później okazało jeden zielony)

DSC03437.jpg

Oprócz tego wyławiam kilka wieloszczetów

DSC03442.jpg

Dzień 8

Do akwa trafia piasek (Samoa Pink)

DSC03457.jpg

Zoanthusy maja sie dobrze:

DSC03467.jpg

Razem ze skałką przyszły do mnie węzowidła, ślimaki:

DSC03450.jpg

DSC03466.jpg

i rozgwiazdy (mają od 3 do 6 ramion...)

DSC03471.jpg

Z racji ograniczonego czasu na opisywanie (a w szczególnosci fotografowanie), CDN...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum.

Z tego co wiem te małe rozgwiazdy mogą być plagą.

Po za tym zapowiada się bardzo ładnie, życzę powodzenia.

Pozdrawiam

ozim


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zestawik AquaEla staje się coraz bardziej popularny.

Życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jaaarek :

Ale ostateczna decyzja zapadła - i tutaj pewnie dla forumowiczów będzie mała niespodzianka - przy zakupie zmywarki.

Każdy powód jest dobry ;)

Życzę powodzenia w bojach i koniecznie uściskaj od nas Swoją pociechę, która to walnie przyczyniła się do tego, że grono słono zakręconych się rozrosło!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Relacja z kolejnych dni...

DZIEŃ 9-13

Pierwsze testy (salifert):

NO3 <5 ppm (potem około 2ppm)

KH - 7,7-8,0

Ca: - 410 mg/l

Mg - 1410-1440 ppm

Zasolenie około 1,024

DZIEŃ 14

kupuję pierwsze życie:

wężowidło - Ophiocoma Sp

Parazoanthus Gracilis (żółty)

Palythoa Sp (zielony)

2 x Zoanthus Sp (dwie odmiany barwowe)

Sarcophyton

Discosoma Sp (zielony)

Gorgonia

2 x Amphipion Ocelaris

A tak to wyglądało po wpuszczeniu zwierzaków:

DSC03479.jpg

DSC03480.jpg

DSC03483.jpg

W międzyczasie w kupionej skale "objawiła się" rurówka:

DSC03485.jpg

DSC03493.jpg

DSC03494.jpg

Z racji braku czasu na robienie fotek - CDN (mam nadzieję, ze szybciej niż ostatnio) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mi się podoba, stosujesz jakąś filtracje mechaniczną, bo woda wydaje się bardzo klarowna ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku super start, oby takich wiecej. Wszystko wyglada elegancko, chociaz zwszystko szybko i oby pozne dojrzewanie (co moze sie zdarzyc) Cie ominelo. Przy zasiedlaniu zwierzakami ja bym troche zwolnil.

Czy mozesz podc wiecej szczegolow technicznych, odpieniacz, swiatelko, nawet sam rozmiar akwa co by bylo dla przyszlych poklen

Pozdrawiam Grzesiek


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ile w tym akwa jest wody widoczne... Bo panel chyba trochę zabiera miejsca. Ile faktycznie gdzieś mają ryby do pływania?


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
guliwer777 :

Witam

Mi się podoba, stosujesz jakąś filtracje mechaniczną, bo woda wydaje się bardzo klarowna ?

Pozdrawiam

Jeśli chodzi o filtrację to nic nie zmieniałem w ReefMaxie.
Grzegorz Dyzma :

Jarku super start, oby takich wiecej. Wszystko wyglada elegancko, chociaz zwszystko szybko i oby pozne dojrzewanie (co moze sie zdarzyc) Cie ominelo. Przy zasiedlaniu zwierzakami ja bym troche zwolnil.

Czy mozesz podc wiecej szczegolow technicznych, odpieniacz, swiatelko, nawet sam rozmiar akwa co by bylo dla przyszlych poklen

Pozdrawiam Grzesiek

Dziekuję, ale duże słowa uznania należą się osobie u której się zaopatruję i na razie wszystko jest robione za jej radą (Ponieważ sklep prowadzi również sprzedaż internetową, więc aby nie łamać zasad forum nie mogę napisać kto to taki).

Co do zbiornika to jest to Reef MAX (jest opisane na początku), jedyne zmiany to wymiana 2 "białych" świetlówek (startowe dawały jak dla mnie za żółte swiatło).

Przedstawione zdjecia są dość stare (obecnie akwarium ma już ponad miesiąc). Późne dojrzewanie chyba mnie ominęo, bo NO3 spadło już do 0, jedyne co to na szybach i piasku pojawiło sie trochę zielonych glonów, ale ślimaki do spółki z czyścikiem magnetycznym dają sobie z nimi jakoś radę.

grafipl :

Właśnie ile w tym akwa jest wody widoczne... Bo panel chyba trochę zabiera miejsca. Ile faktycznie gdzieś mają ryby do pływania?

Do samej części ze zwierzętami podczas zalewania akwarium weszło ponad 80L wody (w sumie około 110 z tym co w panelu).

Trochę wody odeszło po włożeniu skaly i wsypaniu piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie się zapowiada Twój baniaczek, masz spore pole do popisu i aranżacji. A jak dojdą nowi mieszkańcy na skałkach, to przynajmniej naćkane nie będzie. Jestem za :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło troche czasu (od załozenia 1.09.2009 prawie 2,5 miesiaca), przybyło kilku mieszkańców. Kilka zdjęć zrobionych około 1-2 tygodnie temu.

nie działały linki do zdjeć, teraz powinno byc wszystko ok

DSC03702.jpg

DSC03703.jpg

DSC03706.jpg

DSC03708.jpg

DSC03709.jpg

DSC03710.jpg

DSC03711.jpg

DSC03715.jpg

DSC03717.jpg

DSC03718.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O raju ale pojechaleś z obsada :) Zycze powodzenia by to wszystko sobie poradzilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladne to wszystko, ale mysle, ze niestety ani rozgwiazda, ani mandarynek, ani ten babelkowaty LPS dlugo nie pozyja. Szkoda.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja Stani, a babki zrobią Ci tam taką szklaną kule ze śniegiem...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się z 3 ostatnimi wypowiedziami nie zgodzę, akwarium bardzo ładne przestawiłbym tylko Plerogyre w spokojniejsze miejsce.

Seb - Cryptocentrus nie kopie jakoś szalenie jak już będą miały norkę to tego śnieżenia nie uświadczysz.

Archaster (rozgwiazda) w podobnej wielkości akwarium i ilości piachu żyje u mnie już 3 rok Rozumiem strach gdyby to był Echinaster czy Fromia bo to sa naprawdę wrażliwe organizmy.

Plerogyra jest łatwa aby miała słaby ruch wody i nie była uszkodzona podczas zakupu. Jeżeli akwarium będzie starannie prowadzone czemu te zwierzaki mają zdychać?

Najtrudniejszy jest Mandaryn ale np: Synchiropus picturatus żył u mnie w 63 litrach przez 4 lata aż został przeniesiony do 700l i po następnych 4 latach , padł jako sędziwy 8 letni mandaryn.

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spory skok z ilością życia, mam nadzieję że nie przedobrzyłeś :)

Mandaryna wcina coś poza żyjątkami ze skały? Daje się karmić?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, nie zapominaj, ze to bylo u Ciebie...:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jedyne co mi do głowy przyszło żeby napisać to wlaśnie to coś Stachu napisał :) chociaż z drugiej strony, nie mnie się porównywać do takiego autorytetu jak Łukasz. Łukasz, podejrzewam że będziemy się z tego śmiać kiedyśjak z wyceny :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po kilku miesiącach.

Akwarium ma już prawie rok (przypominam - start 01.09.2009). Poniżej kilka fotek jak wygląda obecnie.

Kilka koralowców się rozrosło (w najbliższych dniach zamieżam dokupić trochę skałki i zrobić szczepki Sinularii, może też troszke zooantusy "porozmnażam"). Zmaierzam też dołożyć wiecej żywej skały gdzieniegdzie, aby zrobić wiecej miejsca na przyszłe korale. Najważniejsze, że jakoś przeżyło poważne wachniecia parametrów (za pierwszym razem skok azotanów i fosforanów spowodowany najprawdopodobniej polskimi mrożonkami - od tego czasu kupuję tylko markowe i dodatkowo zawsze płuczę w RO). Od dłuższego czasu również muszę podnosić Ca, Mg i twardosć, bo mimo częstych podmian (przynajmniej raz na 2 tygodnie okolo 20litrów, ale często nawet raz na tydzień) parametry te spadały do minimalnych. Akwarium również przeżyło urlop i czas upałów (zainwestowałem w automatyczną dolewkę)

Przez ostatni czas zniknął bąbelkowaty LPS - niestety wykończyła go pistoletowa, która podczas mojej nieobecności przewróciła skałke do góry nogami (podobnie jak jednego grzybka, którego zakopała piaskiem - dlatego min. chce dokupić kilka skałek, aby ją trochę "odizolować" od reszty akwarium).

Wyskoczyła mi jedna wundermani - niestety mimo natychmiastowego powrotu do zbiornika po 2 dniach przestała się pojawiać...

Ostał się tylko jeden Debelius - jeden padł po wylince.

Tak wygląda akwarium w całości:

DSCF0846.jpg

A tu jego mieszkańcy:

DSCF0847.jpg

DSCF0844.jpg

DSCF0839.jpg

DSCF0836.jpg

DSCF0835.jpg

DSCF0156.jpg

DSCF0154.jpg

DSCF0150.jpg

DSCF0149.jpg

DSCF0148.jpg

DSCF0147.jpg

DSCF0144.jpg

DSCF0142.jpg

DSCF0140.jpg

DSCF0139.jpg

DSC04182.jpg

DSC04179.jpg

DSC04178.jpg

DSC04174.jpg

DSC04173.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie...I powiem TAK ...Twoje akwarium postawiło kropke nad i ...przepiekny zbiornik ,,, dokonuje zakupu reffimix PLUS ..noja wiedz na temat morskiej akwarystyki jeszcze jest bardzo słaba , posiadam jedynie doświadczenie w akwarystyce słodko wodnej ... Bede miał do ciebie ogromna prośbe o wszelka pomoc ...Twoje akwarium jest dlamnie WZOREM...Pozdrawiam I bardzo prosze o wszelką Pomoc...Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z sinularii absolutne bydle:) ładna, ale przenioslbym ją na bok. masz wiele ładnych rzeczy, a sinularia jak mysle to nie Twoje oczkow w glowie. planuje zakup mandaryna. mam nadzieje ze bedzie mi zyc ladnie podobnie jak u Ciebie. pozdrawiam!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sinularia została już podzielona i powstało kilka szczepek. Ale u mnie szybko rosnie i znów będę musiał ja podzielić (albo zotawie sobie tylko którąś mniejszą). Mam nadzieje, ze przy okazji długiego weekendu znajdę trochę czasu, aby wstawić nowe zdjecia po małym przemeblowaniu i dorzuceniu skałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożegnanie z REEF MAX'em

Jako, ze w niedługim czasie akwarium przestanie funkcjonować, gdyż przesiadam się na większy litraż, postanowiłem opisać co się działo przez te kilka lat i jednoczenie pokazać, że z Reef Max’em można przeżyć kilka ładnych lat……

RM_2012.jpg

Powyższe zdjęcie pochodzi z 2012 roku (niestety przeszukując swoje archiwa fotograficzne nie znalazłem za dużo zdjęć swojego szkiełka, a wydawało mi się, że było ich ta dużo . I wtedy tak na prawdę już zapadła decyzja o przesiadce na większy litraż jednak realizacja planów musiała zostać odłożona w czasie (min. spowodowała to operacja kolana i późniejsza rehabilitacja, które to spowodowały że siłą rzeczy było mniej czasu a przede wszystkim możliwości zajmowania się akwarium.

Niestety, dosięgnęła mnie klątwa "Aquaellowskiej grzałki), która to prawie ugotowała akwarium zabierając ze sobą koralowce twarde, kilka miękkich i większość krewetek (co widać na powyższym zdjęciu).

W miedzy czasie na wieczną rafę odszedł niestety także Mandaryn. Któregoś dnia rano znalazłem go na piasku z rozdziawionymi skrzelami. Do końca normalnie pływał skubał skałę i jadł mrożonki...

Ponieważ zapadła decyzja o przesiadce na większe akwarium (które miało być nowym domkiem dla Hepatusa), od połowy 2013 roku praktycznie do akwarium nie trafiało nic nowego (na pewno wpływ na taki stan rzeczy miało także małe podłamanie historią z grzałką, a potem opisane wcześniej problemy z kolanem no i „nowy” projekt na horyzoncie).

Poniżej zdjęcia z stanu obecnego (w międzyczasie akwarium zmieniło miejsce „postoju” gdyż trzeba było zrobić przemeblowanie pod większy zbiornik. Na szczęście udało się przesunąć całość z szafką bez wypompowywania wody)…..

RM_2016_16.jpg

RM_2016_15.jpg

RM_2016_3.jpg

RM_2016_4.jpg

RM_2016_6.jpg

RM_2016_7.jpg

RM_2016_8.jpg

RM_2016_9.jpg

RM_2016_10.jpg

RM_2016_11.jpg

RM_2016_12.jpg

RM_2016_13.jpg

RM_2016_14.jpg

Na obsadę składają się:

Hepatus

Parka błazenków

Parka babek Cintusów z krewetką pistoletową

Escenius bicolor

Assesor Flavissimus

Krewetka Debelius

Wężowidła

Slimaki

itp, itd...

Z koralowców pozostały jedynie miękkie (sarco, sinularia, pseudogorgonia + 2 gatunki, Capnella, Brarerium 2 gatunki z których jedno bardzo ładnie przeniosło się na tylną skałę). Ukwiał, quadricolor, który był mocno zasłaniany przez miękkie jakiś miesiąc temu trafił do sumpa działającego już od ponad pół roku w którym dojrzewa już skała do przyszłego akwarium.

Ukwiał Piaskowy - Ceriantus zniknął po powrocie z jednego z urlopów - została tylko rurka. A był na prawdę duży i fajnie wyglądał podczas łapania pływającego jedzenia....

Ze zmian w oryginalnym ReefMaxie to do 1 komory trafiła automatyczna dolewka Tunze z 2 czujnikami (optyczny i pływakowy). Na tyle zawisł odpieniacz MCE600, który pobiera wodę z pierwszej komory (wydłużonym wężykiem sięgajacym dna) i wylewa wodę do środkowej komory. Resztę pierwszej komory wypełniają oryginalne biobale z Reef Maxa. W 2 komorze pozostał oryginalny odpieniacz służący jako pompa wymuszająca dodatkowo obieg wody oraz nowa grzałka Eicheima. W 3 komorze pozostawiłem oryginalne wkłady ("patyki"). Dodatkowo na tylnej ścianie zostały doklejone silikonem kątowniki, które podtrzymują dozownik podający Vodkę oraz Balinga (roztwory podawane są do 2 komory w której wkleiłem kawałek rurki, która podtrzymuje wężyki).

RM_2016_22.jpg

RM_2016_25.jpg

RM_2016_1.jpg

RM_2016_2.jpg

RM_2016_17.jpg

RM_2016_19.jpg

RM_2016_18.jpg

RM_2016_20.jpg

Dozowanie elementów odbywa się 4 razy na dobę, przy czym Vodka (Preparat No3Xpo4X Reed See jest rozcieńczany w stosunku 2:8, a Baling 1:9, aby dokładniej móc sterować podawanymi dawkami.

Poniższe zdjęcia zostały wykonane w ciągu ostatniego tygodnia. Widać na niej część obsady oraz zmiany wprowadzone w stosunku do oryginalnego Reef Maxa.

Pozdrowienia i zapraszam do śledzenia nowego wątku…

Edytowane przez jaaarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.