Skocz do zawartości
robi

Przyszłość oswietlenia akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc robi.czytalem o tym na biegu,lecz sie nie wglebiam ,bo dla mnie to za gleboko(finanse).w tej chwili analizuje posty dotyczace led.zyjesz w belgii jak widze, jesli chcesz mowisz po francusku to ci podesle kilka linkow ktore rozwijaja ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było już o tym na forum - temat próbowałem rozgryźć prawie rok temu(po zlocie nanoreef)

Po pierwsze - dostępne w "ludzkich" cenach żarniki plazmowe zaczynają się od mocy 700W.

Minimalna wysokość nad którą pracować powinny te lampy(od lampy do oświetlanej powierzchni - to 5-6m).

Niezaprzeczalną zaletą lamp plazmowych jest spektrum prawie najlepiej oddające spektrum słońca. Niestety również w zakresie fal czerwonych - które są zabójcze dla zooksateli(było o tym sporo w necie - proponuję lekturę ciekawego artykułu traktującego przy okazji oświetlenie led o określonej długości fali:

Jednak po zagłębieniu się w temat lepiej - cóż z tego, skoro zależy nam na odwzorowaniu światła na głębokościach 4-6m i więcej? Budować więc wysokie akwaria? nonsens. Dopalać t5?? Jeszcze większy.

Żarniki o małych mocach - kosmiczne ceny, ogromne nagrzewanie wody - chyba że ogromne akwaria o dużych powierzchniach i dużych głębokościach.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszłość to może i owszem, ale tak jak Przemek napisał - jako oświetlenie uliczne. Wspomnieć jeszcze należy o jednej sprawie jak dla mnie dyskwalifikującej wogóle temat. To jest światło pobudzane przez bardzo silne (zwróćcie uwagę na moc) pole elektromagnetyczne. Dziękuję bardzo mieć takie coś w domu, po pierwsze - mnie jako krótkofalowcowi kolejne spore źródło RFI jest naprawdę zbędne, po drugie wpływ tego "nadajnika" na zdrowie będzie niezaprzeczalny, choć jak znam życie producenci stwierdzą że rzecz jest absolutnie bezpieczna. Przyszłość w domu to LEDy :D

BTW - umiem zrobić taką lampę DIY: ) - filmik (nie mój, ale doskonale obrazuje zjawisko)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.