Skocz do zawartości
habol

Problem z uzupełniniem Ca Balling

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w niedziele mineło 12 dni odkąd zacząłem uzupełniać wapno z tabeli http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/body_metoda_ballinga.html w obiegu mam około 300l test Saliferta wykazał że mam Ca 310mg/l postanowiłem to podbić do 430mg/l. Zrobiłem roztwory wszystko tak jak być powinno, i co się okazało po 12 dniach, że Ca z 310mg/l podskoczył do (test saliferta) 330mg/l (test sery) 300mg/l. Co może być tego przyczyną? Robić kolejną 12dniówke?

Drugi problem to wysokie Kh zdaje sobie sprawę że to mogło być spowodowane laniem wysokich dawek (150ml) NaHCO3 testem saliferta wyszło 16dKH a testem JBLa 10dKH. Zostawić to wyrówna się samo?

Proszę o rady co dalej robić.


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz samo wapno czy magnez też ?

Może być brak magnezu który jest tak samo istotny albo i nawet bardziej od Ca, gdyż przy zbyt małym poziomie wapno nie będzie przyswajalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnezu nie uzupełniałem nie było takiej potrzeby było przed uzupełnianiem wapna 1440mg/l, a w tej chwili mam 1470mg/l w czasie lania Ca kilka razy sprawdzałem Mg i był właśnie na poziomie 1440mg/l


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wysokie masz to Kh?

Jeśli wapń po 12 dniach lania ballinga praktycznie nie podskoczył to powiniemeś zwiększyć dawkę.

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem Kh testem saliferta wyszło 16, a testem JBLa wyszło 10. Dawke wyliczyłem z tabeli kalkulacyjnej do uzupełniania deficytu wapnia. Moze faktycznie te dawki były za małe, ale jak zwieksze to pewnie i Kh bedzie rosło :D


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam wapń tzn. lać tylko roztwór Chlorku Wapnia? 200ml bedzie ok?


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien testy robiłem 2 razy i sprawdzałem date ważności jak i jednego tak i drugiego


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odczyt KH z saliferta przyjąć za pewnik to nie dziwne że nie jesteś w stanie podbić CA, przy takim KH wapń wytrąca sie z wody i dlatego jego wartość nie rośnie. Zrób tak jak radzi Walker, ustal sobie lejąć nierówno wartości CA KH i MG do poziomu pożadanego i dopiero potem lej jak Balling prykazał:D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nie chcę zakładać nowego tematu, gdyż problm z którym się zwracam do szanownych forumowiczów jest nastęujący (pewnie dla Was błachy).

21 dni temu miałem Ca i Mg powyżej wartości normatywnych natomiast KH zdecydowanie za niskie - 5,5 dkH (nawet było to widać po życiu, że coś jest nie tak jak potrzeba - byle jaki przyrost korali twardych). Obecnie lejc Balinga nierównomiernie doszedłem do poziomu

Ca = 480 mg/l (Salifert)było >500 mg/l

KH = 7,7 dkH (Salifert)

pH = 8 (Salifert)

Mg = > 1500 mg/l (Salifert)

PO4 = zdecydowanie poniżej 0,01

Dzienna dawka (wystarczająca na dzień dzisiejsy) dla utrzymania kH na ww. poziomie to jedyne 20 ml rano i 20 wieczorem + oczywiście 20 ml NaCl (bez soli) przy dziennym spadku kH apoziomie 0,5.

A co zrobić z pozostałym roztworem?? Co dalej mam robić bo szczerze mówiąc nie wiem za bardzo a źle byłoby zachwiać obecną rownowagę w zbiorniku.

Poradźcie coś. Dzięki i przepraszam za podłączenie się do tematu.

Może info uzupełniające: czy jest normalnym zjawiskiem konieczność czyszczenia z "brązowego" nalotu co 2 dzień??


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jest podobna do poprzedniej. Najpierw nalezy wyrownac wszystkie wyniki do pozadanych wartosci i dopiero pozniej spokojnie ustalac dzienne dawki.

Krocej: narazie podawaj tylko to, czego brakuje.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten nalot na szybach?? To normalne zjawisko??


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

wydaje mi sie, ze podstawa sa dobre wyniki testow utrzymane przez kilka miesiecy. Wtedy byc moze i nalot przestanie sie pojawiac. W kazdym razie to jest wynikiem niezbyt idealnych warunkow w zbiorniku.

Nie martw sie tym zbyt mocno. Doprowadz wode do wzorca i odczekaj.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to do roboty. Dziękuję.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.