Skocz do zawartości
Engell1

Sposoby obniżania NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam obecnie problem z za wysokim NO3 i chciałbym się dowiedzieć jak na dłuższy dystans utrzymać NO3 na niskim poziomie. Z tego co wyczytałem to jest kilka sposobów :

- vodka method : korci mnie aby tego spróbować . . .

- lanie bakterii np. Biodigest albo Korallenzucht : Zeo Food i Zeo Bak

- jakieś absorbery ??

Co polecacie? Ja zacząłem lać ZeoBak i Food ale to chyba czasu trzeba aby obniżyć poziom a ja mam ok NO3 na poziomie 25 :-(

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od profilaktyki:),czystość w zbiorniku i sumpie,dobra cyrkulacja i wydajny odpieniacz.

Dobrze jest podawać bakterię np.bio digest

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a glony wyższe np spagetti w refugium?


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem zwolennikiem DSB, więc jeśli masz miejsce w sumpie to syp "żywy piach" i zrób to co zasugerował ci @bigwalker w pierwszym swoim poście.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie mam sumpa więc to odpada. Mam filtr kaskadowy jako ze jest to zestaw RSM . . .

pozdr


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Engel

Wodke mozesz stosowac, jesli rowniez potrafisz dokladnie okreslic ilosc PO4. Ich wzajemny stosunek nie powinien zostac zbytnio rozchwiany (NO3:PO4 ok. 20:1, gdzie PO4 powinno byc <0,1)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bigwalker, miałem DSB w głównym około 8 cm na 3/4 powierzchni zbiornika, DSB myśle że zaczęło działać na 100 % po dwóch latach od uruchomienia, ale jak ruszyło to aż miło było patrzeć na zmiany w koralach. To tyle plusów natomiast trzeba pamiętać też o minusach, dlatego w nowym zbiorniku DSB będzie w sumpie, bez żadnej ekipy kopiącej, sump będzie wyposażony w drugą komorę aby podmienić DSB po 3 latach, oczywiście podmiana rozłożona w czasie.

Proszę również nie traktować DSB jako cudownego i jedynego środka na obniżenie NO3, to jest tylko jeden z elementów naszego systemu, który jest odpowiedzialny za równowagę.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednio miałem pięknie działające dsb w zbiorniku głównym.

Niecały rok temu zrobiłem 30cm dsb w sumpie i jak na razie nie chce zastartować:D

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak w SZYBKI sposób obnizyć NO3???


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę strzelał, że podmianą.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Engell1,pośpiech jst wskazany przy łapaniu pcheł...W akwarystyce wszelkie zmiany przeprowadzamy bardzo powoli:)

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana bedzie spoko.

Kupie te BIO Digest i zobacze czy to dziala

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość szybko i stale to tak naprawdę tylko denitryfikatorem, ale żeby to użądlenie działało poprawnie i stabilnie wymaga sterowania komputerem. Jest to metoda umożliwiająca totalne przerybienie i przekarmienie akwarium nawet z dużą ilością bardzo wymagających koralowców.

Jedyna wada to niestety spory wydatek bo potrzebne:

-biodenitryfikator np AM lub inny

-komputer AM lub profilux

-dwie elektrody redox

-odpowiednia pompa/y dozująca wodę np SP3000

-pompa dozująca pożywkę np grotech

-pożywka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam z tym denitrifikatorem to troche nie tak -wyatarczy jedna elektroda-zamiast pompy -denibelle-tylko kontroler redox jet niepomijalny na allegro sa po 700 zł-rzeczywiscie zbija n03 do zera jak sie ustabilizuje po kilku miesicach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Viridis :

Dość szybko i stale to tak naprawdę tylko denitryfikatorem, ale żeby to użądlenie działało poprawnie i stabilnie wymaga sterowania komputerem. Jest to metoda umożliwiająca totalne przerybienie i przekarmienie akwarium nawet z dużą ilością bardzo wymagających koralowców.

Jedyna wada to niestety spory wydatek bo potrzebne:

-biodenitryfikator np AM lub inny

-komputer AM lub profilux

-dwie elektrody redox

-odpowiednia pompa/y dozująca wodę np SP3000

-pompa dozująca pożywkę np grotech

-pożywka

- Dlaczego potrzebny jest komputer?

- Po co dwie elektrody orp

- Czy nie można używać denitryfikatora bez strowania?

Czy jest różnica miedzy takim denitryfikatorem, a denitryfikatorami różnej maści używanymi w słodkich akwariach (chodzi mi o zasadę działania)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mozna bez kontrolera gdyz wtedy produkuje takie iulości no2 z mi w ciagu 24 godzin wybil akropory pisalem ze wystarczy tylko jedna i nie komputer tylko kontroler mv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bibik to ze Ci denitrfikator produkowal NO2 to nie wina kontrolera tylko twoja. źle go ustawiłes Prawdopodobnie byl niedojrzaly i miales zbyt szybki wyciek. Cykl oczysczania nie dokonywal sie do azotu. Jest to urzadzenie ktore trzeba usatwic a nie wlaczyc i zostawic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha cazlowieku spokojnie znam się dobrze na chemii biochemii i medycynie i wiem co robie dobrze a co zle bo z tego zyje i -nnitrareduktora czlowieku nie da sie ustawic na oko ,obojetnie czy dojrzały czy nie-musi byc kontroler warunki we wnętrzu potrafią sie zmienic w ciagu godziny wystarczy tylko ze sie przytka zaworek na wlocie lub puści więcej wody- a ty jak dawno uzywasz nitrareduktora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j4st to urzadzenie w sumie dosc niebezpieczne i bez elektroniki na pewno ustawiajac na staly przeplyw [np zalecane 2,6 litra/h]nie osiągnie sie stałej redukcji no3 bez powstawania n02-jest to proces tak dynamiczny ze potrzeba jest ciągła regulacja przepływu pod kontrola redox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie bibik nikt nie kwestionuje twojej wiedzy. Kurcze myślałem, że tacy nerwowi są tylko chirurdzy ze względu na stresującą prace. Faktyczne w morskim nie uzywałem denitryfikatora tylko w słodkim. Tam wystarczyła 40m rurka plastikowa o srednicy 10mm i bardzo wolny kropelka za kropelka przepływ wody. Oczywiście najpierw rurke trzeba było napełniona potrzymac pare dni bez przepływu żeby bakterie zasiedliły się. A potem kropelka po kropelce byle nie za szybko. Powstawał śmierdzący sirakowodór, który musial być mocno napowietrzony i działało. W morskim nie próbowałem bo jeszcze nie było potrzeby. Jeśli o konstrukcje napewno nie bedzie to sama rura tylko jakiś mix rur i naczyń szczelnie zamkniętych. Napewno tez wylotu na początku nie puszcze od razu bezpośrednio do sumpa tylko gdzies do osobnego naczynia gdzie testami sprawdze co jest produkowane chodzi mi obecnosc azotanów i amoniaku. Generalnie jesli ty odrazu puściłes to się dziwie dobrze że i tak wydajnośc była słaba i sobie nie zapuściłeś amoniaku.

Pozdrawiam i mam nadzieję na dalszą owocną dyskusje bez nerwów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet w instrukcji jest napisane ze trzeba puszczac po kliku dniach-tak na prawdę po kilu tygodniach--nawet po pól roku wystarczy tylko ze redox gwałtownie wzrośnie o 100 mv z roznych przyczyn[chwilowy brak pokarmu,przpuszczajacy zaworek itd]i jest masowa produkcja no2-dlatego nie wyobrazam sobie prawidlowego dzialania bez kontrolera ,ktory w takim wypadku szybko odtenie dowplyw wody i po spadku mV do zadanej wartosci pusci przeplyw wody na nowo-amoniak nie powstaje w reduktorze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tylko siarkowdór h2s-gdzie tu wystepuja rekacje ktore wytwarzaja NH3????-no chyba ze wrzucisz zdechła rybe do srodka...-polecam instrukcje Aquamedica i tam sa rozpisane wzory reakcji jakie zachodzą przy zbyt wysokim MV oraz przy zbyt niskim-tak wiec jesli już to H2S!!!!! i tego tez sie boimy pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie wiekszosc lekarzy w tym kraju jest nerwowych ,tylko ginekolodzy i patomorfolodzy sa wyluzowani hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że dyskusja się rozwija to może ja swoje parę groszy dolożę :)

W mojej ocenie urządzenie to jest bardzo dobre , usuwa skutecznie NO3 do zera , sprawdzone miernikiem hanny. Muszę jednak z góry przyznać , że bez dobrego komputera nie zdecydowalbym sie na jego zastosowanie. Podaję swoim rybką sporo karmy , powiedzmy że okolo 10 kostek dziennie , to chyba dużo , tak mi się wydaje , od momentu stosowania reduktora NO3 jest na poziomie 1 uważam , ze jest to bardzo dobry wynik zważywszy , ze w zbiorniku wiekszość to pokolce.

Może krótki opis jak to u mnie wygląda

Nitrareductor AM 1000 podłączony do pompy z przepływem 4,5 litra na godzinę , wszystko podpięte do komputera IKS , gdy redox spada poniżej wartości -100 pompa zostaje wylączona , po osiagnięciu wartości -100 zostaje ponownie załączona , tak samo dzieje się w górnej granicy gdy redox jest powyżej wartości -250 pompa sie wyłącza natomiast gdy redox spadnie poniżej -250 ponownie pompa się załącza. Przy takim podlączeniu nie ma mozliwości , zeby jaki kolwiek syf dostał się do akwarium.

Żeby wszystko idealnie dzialalo mam tez pożywkę dla bakteri nistryfikacyjnych w postaci laktozy , u mnie dozuję okolo 1 ml co godzinę , nad tym też panuje IKS wraz z pompą dozującą , w tej chwili wyglada to tak , że pompa chodzi 24 godziny na dobę. Produkuję około 108 litrów wody wolnej od NO3 , przy moim zbiorniku 700L w obiegu jest to rewelacyjny wynik.

To chyba na tyle.

pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.