Skocz do zawartości
oliwer21

początek

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

chcę założyć moje pierwsze akwarium morskie. I chciałbym by ktoś mógł ocenić moją koncepcję: Akwa. 110 litrów(90x30x40), z oświetlenia planuje dwie świetluwki power i marine glo obie po 59cm. Do tego pod akwa ma być jeszcze 30 litrowe prawie całe wypelnione jakimś medium filtracyjnym. do tego odpieniacz własnej roboty w tym na dole. planuję połączenie akwa głownego z dolnym poprzez otwory w górnym rogu bocznej ścianki. woda miałaby być transportowana za pomocą pompek. obsady korali jeszcze nie wybrałem ponieważ niewiem jakie sie nadają do tego typu oświetlenia. Z ryb planuję parkę błazenków (ocellanaris) i i może mandaryna wspaniałego(ma któs może trochę informacji na temat tej rybki). no i jeszcze żywej skałki ma być ok. 10 kg. pytanie dotyczące skałki. trzeba ją sklejać czy może leżeć luzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@oliwer21

czy wymiar 30 cm jest podyktowany jakas konkretna przyczyna czy tak sobie poprostu wymysliles???....bo przy dlugosci 90 cm..30 cm glebokosci(jesli glebokosc to 30) to troche malo ..nie dasz rady zrobic 40 cm??


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 to szerokość 40 wysokość takie akurat mam akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc , przylanczam sie do slow dina35, poszerz troche to akwarium nawet kosztem dlugosci jesli chcesz utrzymac ta pojemnosc, ja mam 50 cm i juz mam problemy z sensownym ulozeniem skaly, pamietaj , ze korali nie "posadzisz" jednego na drugim potrzebuja miejsca, mysle , ze to "cos" pod akwa to bedzie sump:), otwor w gornym rogu jako splyw - obawiam sie , ze przy sporym przeplywie wody bedzie siorbal powietrze i tym samym strasznie halasowal, napisz cos wiecej i bardziej konkretnie a latwiej bedzie pogadac:)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety wymiana akwarium nie wchodzzi w rachubę będę musiał pokombinować z tym. co do otworu mam zamiar go umieścić pod powieżchnią ale jeszcze nie wiem jak:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Zamiast wiercić otwory w boku daj pudełko przelewowe. A może warto się zastanowić nad wklejeniem komina. Jeżeli chodzi o szerokość to ja mam akwarium o podstawie 40 x 80 cm i uważam, że te 38 w środku (tak mniej więcej wychodzi po odjęciu szyb) to absolutne minimum żeby tam cokolwiek poukładać. Pomyśl nad tym czy nie warto wykombinować szerszego zbiornika, bo jak już uruchomisz to "po ptokach".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pudełko przelewowe to nie głupi pomysł, ze ja na to nie wpadłem:D Ale pood 30cm mam już szawkę. A jakoś nie mam ochoty na robienie nowej. Naprawdę sądzicie, że 40cm szerokości to minimum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, może wypowie się ktoś kto w tak wąskim zbiorniku coś układał. Będziesz też musiał pamiętać o dobraniu bardzo małych kawałków żywej skały. Rozmiar zbiornika to niestety zawsze jakiś kompromis. Ja zrobiłbym zdecydowanie większy gdybym tylko miał go gdzie wstawić :( jednak musiało się skończyć na czym musiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a nie można na spodzie połozyć skałkę na całej powierzchni ?? i dopiero do góry kłaść tylko przy tylnej szybie ??

ja niestety mam akwa 35 szerokie (i to w najszerszym punkcie :/) i niestety z takim sobie będę musiał dać radę


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można. Ja tylko napisałem, że układałem u siebie na 40 cm i trzeba się dobrze nakombinować, żeby włożyć wystarczającą ilość skały i stworzyć jednocześnie miejsca dla przyszłych korali itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A z tym oswietleniem to ja bym dal 2x39W albo 3x39W, idealnie pasuja do 90cm akwa bo maja 85cm dl.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz Luki jak ci się sprawuje to wężowidło? Wyłazi czasem w dzień? Bo fajny ten pasiasty zwierz i się do niego przymierzam więc chętnie wysłucham opinii z życia wziętych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ci o Ophiolepsis? To jej rozgwiazda a nie wezowodlo, uwazaj przy aklimatyzacji. Tryb zycia ma podobny w sumie jak wezowidla: generalnie stworzenie nocne ale jak glodne to i w dzien sie pokaze :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dokładnie, zadko wychodzi w dzien, przewaznie jak zgasnie swiatlo to zaczyna wylazic spod skalek.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiana koncepcji. zmniejszm akwarium z powodów kosztów :Satisfied nie będzie sumpa pod akwa tylko długość podzielę na 2/3. wieksza połowa to oczywiście akwa a pozostałe 36 to miejsce na odpieniacz i inne duperele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie lepiej nie dzielić powiesić Beast 400p czy 1200p albo Biostar Flotora i nie mieć sumpa wcale ?? bo tak to strata miejsca w akwa


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niewiem zastanowię się a ile coś takiego może kosztować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno ta część z odpieniaczem powina być oświetlona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no odpieniacz zewnętrzny AM Biostar Flotor kosztuje 420-450PLN a Beast 400p kosztuje 390PLN (Flotor uzywany ktoś na forum sprzedaje po 225PLN, więc jest okazja - ja z niej skorzystam :Satisfied) )

i nie panel chyba nie musi być oświetlony no chyba że chodujesz w nim glony

według mnie jak nie chcesz robić sumpa i chcesz dzielić akwa w poprzek to daj se spokój i zrób zewnętrzny odpieniacz


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.