Skocz do zawartości
Radek Ch

Deltec MCE600 - problem z pianą i bąblami w akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry przepraszam, że pytam, ale nie znalazłem żadnej konkretnej informacji o podobnym problemie. Tydzień temu posoliłem wodę (200l) solą Tropic Marine. Po tygodniu założyłem odpieniacz i odpaliłem go. I zaczęła się jazda. Odpieniacz chodzi od dwóch dni, a akwarium jest pełne milionów drobniutkich pęcherzyków powietrza. Odpieniacz pieni ładnie, ale bez względu na wysokość kubka i sposób regulacji zaworka powietrza piana nie sięga do kubka. Udało mi się to uzyskać dopiero zatykając wylot z odpieniacza porowatą gąbką. Teraz piana dosięga kubka, ale jest całkowicie mokra (co jest akurat logiczne, bo w akwa nie ma nic poza wodą) ale pęcherzyki nadal unoszą się w toni w nieprawdopodobnych ilościach. Jest... prawie mleko. Woda z RO - OK. Cyrkulacja chodzi. Za to zbiera się w wielu miejscach osad (chyba z soli) w postaci pływających, płaskich farfocli. Najlepsze jest to, że wsypałem już 7kg soli a aerometr "stoi" na 1.022 i ani drgnie. Co jest grane, bo zgłupiałem...? Co i jak ustawić, żeby: 1) pozbyć się piany z wody 2) uzyskać pianę w kubku... Może niepotrzebnie się przejmuję i po prostu czekać? W sobotę chcę kupować i ładować do baniaka skałę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odlacz calkowice odpieniacz i wsadz cos do srodka. Delteca mialem przez rok i u mnie zadzialal dokladnie tak samo. kazdy odpieniacz musi sie ustawic. podstawa dla odpieniacza to to zeby nie chodzil bez sensu, czyli tylko zużywał energie. Wsadz cos do baniaka zeby sie narobiło bagienko to odpieniek zadziala poprawnie. pęcherzyki powietrza są normale w tym odpieniaczu ale zapewniam cię ze jesli nie bedziesz przy nim majstrował to sie sam ustawi. A soli już więcej nie syp bo może jeszcze sie nie rozpuściła całkowicie.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

babelki powietrza przestana plywac po akwarium po kilku dniach, nowe odpieniacze tak maja.

tez mam MCE600 i jestem srednio zadowolony jest mega problem z ustawieniem 'optymalnej' piany, generalnie regulujesz go za pomoca tego zaworka od powietrza i wysokoscia kubka. u mnie zaworek jest ustawiony miedzy 'pierwsza a druga godzina' a kubek roznie - po karmieniu podciagam go calkiem do gory bo inaczej odpieniacz wywala, a pozniej stopniowo do dołu, ale bardzo zadko jest wsuniety maksymalnie, zazwyczaj jest podniesiony 1-3 cm.

poczekaj az bombelki przestana plywac po akwarium i zacznij go sobie regulowac, pewnie przy normalnym karmieniu odpieniacz fajnie pieni, ale przy moich ilosciach jest on problematyczny.

pozatym jesli nie masz jeszcze nic w zbiorniku to odpieniacz nie ma co odpieniac :)

sprawdz czy salimetr dobrze dziala albo kup 2 tak na wszelki wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzięń temu coś mnie pokusiło by umyć BK:(,dopiero wczoraj zaczął normalnie działać i puszczać bomble do środka.

Im mniej się majstruje przy odpieniaczu,tym lepiej działa :)

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie deltek jest rozkręcony na maxa-ponoć najlepiej bo niemam tej regulacji tylko tłumik i jest super, raz że musi się zawsze rozkręcić po czyszczeniu dwa że musi mieć co pienić....czekać i "brudzić wode:)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego mojego jeszcze nie czyscilem, a juz ma ze 2-3 miesiace, tylko ze ja duzo karmie stad te problemy z jego ustawieniem... najgorzej jest po karmieniu suchymi pokarmami FM wtedy jest bialo w akwarium przez 1-2 godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wielkie dzięki za odpowiedzi. Czyli, najprościej - załadować w sobotę skałę i dopiero odpalić odpieniacz? Swoją drogą, Natan - czy ten Deltec nie jest za duży do 60l? Ja się bałem, że będzie za mocny do 200l... szczególnie, że Deltec nie przekłamuje za bardzo parametrów wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przekłamuje, wystarczy że ustwisz go sobie na suchą pianę i powinno być ok.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :wystarczy że ustwisz go sobie na suchą pianę

Wiesz, mimo, że staram się jak najwięcej czytać, obawiam się, że mój stan wiedzy przypomina niezwiązany beton ;-) (inaczej mówiąc jestem ciemny jak tabaka w rogu). Czyli jak ustawić, żeby dawał suchą pianę? Piana najdrobniejsza możliwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piana sucha tworzy się wtedy kiedy do kubka odpieniacz wywala taką kremistą pianę, mokra jest wtedy kiedy ustawisz poziom wody w kolumnie w ten sposób że ciecz która zbiera się w kubku jest dużo jaśniejsze i częściej musisz ten kubek opróżniać.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a tak całkiem obrazowo,to musi wytwarzać jak największe bomble:) (w kubku oczywiści)

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to pokazać na przykładzie bo ciężko opisać:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.