Skocz do zawartości
Bioly

NO3-zero

Rekomendowane odpowiedzi

Od 2 tygodni staram się podnieść NO3 bezskutecznie.Wynik ciągle 0.Uważam że mam sporo problemów z tego powodu.Jak w miarę szybko i bezpiecznie można podnieść NO3.


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dory pomysl, ale pierwsze co przyszlo mi do glowy, to zakup kolejnych rybek, albo mala podmianka wody z kims kto ma problem z NO3


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez odpieniacz wylaczyc na kilka dni albo zmniejszyc jego wydajnosc poprzez zmniejszenie ilosci zasysanego powietrza albo ustawienie na bardzo sucha piane.Jesli to nie pomorze to dopiero lal bym preparaty zaproponowane przez Andrniewa.Poza tym nic nie napisales o swoim akwarium, ile rybek,jaki odpieniacz,czy masz refugium,dsb.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślie że więkrzość z nas by chciała mieć taki problem:waving

powiedz może na początek coś więcej o akwarium, jaki testem mierzyłeś to no3, jakie masz problemy z powodu zerowego no3

pozdrawiam

Łukasz


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś mi sie tu nie zgadza ,nie ma takiej możliwości zeby no3 było zero w działającym akwa-to kwestia testów ,skora sa żywe zwierzęta to wytwarza sie cykl azotanowy i zasze jest min nh3 sladowe ilosci -prawie niewykrywalne normalnymi testami,troche no2,i wiecej od 1-5 mg no3 .nawet w najlepszych akwariach-tak to już jest ta nasza planeta stworzona. praw fizykii biologii i biochemii nie da sie ominąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz wyłączony 2 tydzień i bez zmian.4 mniejsze rybki plus 2 pokolce.W sumpie od począdku DSB i refugium.Odpieniacz jeszcze chwilowo Weipro 2013.Stosowałem ZEOstart2 i Biodigest od 2 tyg.odstawiłem wszystko.Zgłaszałem na forum problem z NO3 lecz doradzano mi abym się tym stanem nie przejmował.Teraz już wiem jak wielki błąd popełniłem.W zasadzie zero mam od kilku miesięcy.Kilka dni temu padły mi 2 SPS.


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam tylko saliferta.Od począdku zalania sporadycznie występowało NO3 a obsadę mam bardzo skromną zaledwie kilka korali korale które padły bielały od podstawy


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup rybek i zwieksz karmienie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok.a czy wyłączenie odpieniacza na dłużej może przynieść więcej plusów czy minusów


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...witam...troche rzeczywiscie dziwna sprawa z tym nitratem.Do glowy mnie przyszly dwie hipotezy 1.masz walniety test 2.zalatwiles wode tym zeostart'em2...nigdy nie uzywalem tego wynalazku,wiec nie moge powiedziec jaka jest jego skutecznosc,ale jezeli dorownuje "vodka method" to jak najbardziej mozliwy jest taki scenariusz,tym bardziej ze malo tam masz zycia i pewnie malo karmisz...Te bielenie koralow przypomina mi moja rozmowe z Michaelem Mrutzkiem (wspolnie z Kokott'em robili vodkowe experymenty)...i wlasnie takie wymieranie,bielenie korali zauwazyli kiedy nitraty zeszly na zero...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testowałem z różnych żródeł kilkoma zawsze tak samo.A ZEOstart2 zastosowałem już mając od dawna 0 w ilościach naprawdę bezpiecznych.


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dawna mam podobna sytuacje i od dawna dodaje NaNO3, poniewaz wychodze z zalozenia, ze jak tu ktos napisal, w zasiedlonym zbiorniku musi byc troche nie NO3 tylko PO4. Przy mocno walnietym stosunku NO3:PO4 (16:1) czesto powstaja problemy. Powiem wiecej: PO4 nie bedzie w naturalny sposob w akwarium zuzywane gdy zabraknie NO3. Moze dlatego niektorzy musza stosowac b. duze ilosci absorbera PO4?

Stosowalem tez wylaczanie odpieniacza. Tylko ze w tym przypadku PO4 tez zaczyna rosnac.

Gdy PO4 rosnie to podnosze NO3 i dodaje wodki. Absorbera PO4 juz od kilku lat nie stosuje.

Czasami po podniesieniu NO3 do 1 mg zauwazam, ze na drugi dzien, NO3 znowu nie jest do wykrycia Salifertem.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze ktos napisze, po co KORALOM no3? ja tez moge postawic swoja hipoteze: jesli nie ma no3 i po4 w systemie, a zooxantele gina, to korale tez zdychaja z braku jedzenia. w naturze korale wystawiaja polipy caly dzien i jedza niezaleznie od tego czy swieci slonce czy nie. a w akwarium madre glowy radza karmic raz na tydzien. moze to przyczyna? czy ktokolwiek probowal wiecej karmic korale przy no3 i po4 zerowym?

u mnie na szczescie jeszcze nic nie padlo z powodu no3 zerowego, a taki poziom mam od sierpnia. mimo to, niektore korale, ktore kupilem ostatnio i byly biale jak snieg zbrazowialy w ciagu miesiaca. to by przeczylo tezie, ze korale zdychaja jak jest no3=0. karmie codziennie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja u mnie też mam od pół roku NO3 - 0. Próbowałem przekaramiać i wszystko było cacy dopóki w kilku miejscach nie pojawiło się cjano. Od dłuższego czasu walczę z wysokim PO4. Być może jest teza Staniego jest słuszna. Może spróbuję CaNO3 lub NaNO3.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KIDULT :

U mnie na szczęście jeszcze nic nie padło z powodu no3 zerowego, a taki poziom mam od sierpnia. mimo to, niektóre korale, które kupiłem ostatnio i były białe jak śnieg zbrązowiały w ciągu miesiąca.

Pamiętaj że jak korale będą miały mało światła to też pójdą w brąz :clowning


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swiatla na pewno nie jest malo, bo mam 10x24W led na 250 litrach baniaka, seriatopory rosna jak zywoplot (nie rozlozyscie).

@seb - no3 mierze salifertem

podejrzewam, ze niektore gatunki po prostu maja wiekszy apetyt na jedzenie, i jak z wody nie wylapia to i tak sie robia brazowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, ja o nic nie pytałem...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brazowienie sps-ow moze tez byc spowodowane przedawkowaniem elementow sladowych lub amino.

Wiem, ze sa rozne szkoly prowadzenia akwarium. Dla mnie znacznie latwiejsza jest ta z minimalnymi ilosciami, przede wszystkim NO3, co wcale nie zawsze jest latwe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jedyna znana mi teoria, która daje wskazówki odnośnie relacji koral - NO3 w systemie jest taka, że korale prócz związków węgla otrzymują jeden aminokwas: glicynę. Ten prosto zbudowany aminokwas u większości zwierząt ( nie wiem jak u korali, ale zapewne też) jest substratem do produkcji kilku innych. Być może jest tak, że przy większej ilości NO3 ( choć zapewne zużywany jest po wcześniejszym przetworzeniu w NH4+) zooksantelle dostarczają więcej glicyny, ergo: koral ma więcej "pożywienia".

Jednak nie możemy powiedzieć, że konieczna jest dodawanie NO3 do zbiorników, szczególnie SPSowych. Nie możemy zapomnieć, że wiele gatunków korali może być w pełni heterotroficzna. Oczywiście, o ile zapewnimy im odpowiednią ilość pożywienia, czy to pod postacią DOM ( dissolved organic matter), drobnych bezkręgowców czy innych rzeczy którymi korale karmimy. Stąd są zapewne bajeczne kolory korali w systemach zeovitowych: środowisko silnie oligotroficzne przy jednoczesnym dostarczeniu pożywienia koralom ( bakterie, aminokwasy) -> uniezależnienie od zooksantelli -> spadek liczby zooksantelli -> konieczna większa synteza pigmentów ze względu na silne światło -> śliczne kolory.

Dla mnie wniosek jest jeden: w podejściu do morszczyny nigdy nie ma jednej prawidłowej drogi. Do każdego akwarium trzeba podejść indywidualnie i tak samo może być z NO3. Jednym akwariom może to pomóc innym zaszkodzić. Żeby nie nudzić dłużej i napisać coś bardziej konkretnego: sam dozują od 3-4 tygodni NO3. Efekt? Cyjano plus wyciągnięcie koloru zielonego na SPSach. I z tym zielonym to chyba nie przypadek, ten kolor zawsze u mnie "szwankował" i od samego początku NO3 wahało się blisko zera. Co dalej z tego wyniknie nie wiem, ale pewno testów nie zaprzestanę.

Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

wcale nie zanudzasz :clowning

Wiemy, ze w kazdym akwarium reakcje moga inaczej wygladac, w jednym po dodaniu NO3 pokaze sie cyano a w innym zniknie.

Ladnie i logicznie napisales to opowiadanie :D

Ps: rowniez zauwazylem, ze np: Enzmann bez NO3 zaczyna wchodzic w zolty.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani & Ocelocik

Wy to potraficie namówić zacznę dodawać NO3 bo jak Stani

wie mam problem z cyjano. Pytanie tylko ile proponujecie ??

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawku u mnie cyjano zeszlo z piachu po tym jak no3 spadlo do zera, wiec nie podzielam Twojego zdania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT

U mnie jest zero............ chyba muszę znaleść inne hobby :clowning


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.