Skocz do zawartości
luk102

Umierająca Xenia

Rekomendowane odpowiedzi

imho za blisko sie je masz. miekkie korale generuja mase toksyn do wody zeby sie wzajemnie zwalczac. zaontusy masz obkurczone, xenia padnieta.

druga opcja co do xenii jest taka, ze za malo jodu w wodzie jest. ale stawiam na to pierwsze.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

imho za blisko sie je masz. miekkie korale generuja mase toksyn do wody zeby sie wzajemnie zwalczac. zaontusy masz obkurczone, xenia padnieta.

druga opcja co do xenii jest taka, ze za malo jodu w wodzie jest. ale stawiam na to pierwsze.

dzieki, co do poziomu jodu to nie badałem nie mam takiego tesu, a jeżeli chodzi o bliskość korali - to sam nie wiem, skałkę tak porośnięta zdobyłwm na targu i przez przesżło miesiąc było wszystko OK. Nawet teraz Zoantusy ładnie sie otwierają. Zdjęcie robiłem z samego rana (przed 7.00) kiedy zoa smacznie spały.

Ale może obydwie roślinki walczą teraz o terytoruium do dalszej ekspansji. Spróbuję Xenię przeszczepić w inne miejsce.

Macie może jakieś jeszcze propozycje - tylko nie piszcie że Xenia to i tak plaga w baniaku i prędfzej czy później będę chciał jej sie pozbyć. Mi się one poprostu podobają.


ReefMax - od V.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Natan :

poczekaj, xenia czasem sobie tak 'obumiera' na 3-4 tygodnie, pozniej wraca do siebie.

generalnie nie jest to spowodowane ani przez zoa ani, tym bardziej, za małym stezeniem jodu w wodzie.

Dokladnie jak @ZHO pisze, czasami opada i juz sie nie podnosi. w moim akwarium szczepilem xenie chyba 3 razy nigdy nie udalo mi sie jej utrzymac dluzej niz kwartal. dopiero szczepki jakie dostalem od @jjablonskiego trwaja dluzej.

Mowic tylko o jodzie jest duzym uproszczeniem oczywiscie, ale nie wiem na jakiej podstawie stwierdzasz , ze jego niski poziom nie jest powodem slabej kondycji xenii czy jej zanikania.

Obserwacje w akwariach sa rozne. Ja w swoim zaobserwowalem zmiane zachowania xenii po tym jak kiedys zaczalem dodawac jod kenta. na tej podstawie twierdze, ze poziom jodu ma znaczenie.

W necie mozna znalezc sprzeczne opinie - tylko co ciekawe malo kto znal ten poziom jodu w swoim akwarium. a warto pamietac, ze zrodlem jodu oprocz dozowania specyfikow przez akwaryste sa pokarmy na bazie alg (spirulina) i same algi zyjace w zbiorniku (z jednej strony wchlaniaja z drugiej systematycznie oddaja jakies zwiazki jodu do wody). do tego chyba najwazniejsze podmiany wody i tu zasadnicze pytanie o zawartosc jodu w soli ktorej ktos uzywa. stad moze sie pojawiac informacja typu : nie dozuje jodu a xenia pulsuje i rosnie jak szalona.

Inne czynniki jakie maja wplyw na xenie:

- swiatlo.

- niskie pH, Xenia zdecydowanie lepiej sie czuje kiedy pH jest w wyzszych rejestrach zakresu w akwarium morskim. spotkalem sie z teza, ze poziom pH ma najwiekszy wplyw na to czy xenia pulsuje czy nie.

- zbyt silny odpieniacz/czyli niski poziom substancji odzywczych w wodzie.

- dozowanie kalkwasser pomaga (procz podnoszenia pH) formowac sie drobnym czastkom substancji organicznych ktore xenia latwiej wchlania.

- i teraz JOD : powoduje, ze Xenia produkuje wiecej 'sluzu' ktorym jest pokryta. podobno to ma wplyw na zdolnosc wychwytywania czastek pozywienia i na zdolnosc ich wchlaniania.

i na koniec sasiedztwo innych korali : sory,ale w przypadku miekasow to zawsze ma znaczenie. one sie truja wzajemnie caly czas. im blizej stoja tym intensywniej. wystarczy wspomniec grzybki , ktore potrafia wypluc fragmenty ukladu trawiennego zeby zaatakowac zbyt blisko stojace inne korale : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=200447#200447 , nawiasem mowiac to wlasnie xenia od jjablonskiego zostala postawiona tuz obok tych grzybkow i to ona wywolala taka reakcje :clowning


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie swego czasu miałem las napompowanej, pulsującej xenii. Od kilku miesięcy sukcesywnie pada, z tym że nie leży bezwładnie jak na fotce, a kurczy się, maleje - w tej chwili jedyne co zostało, to kilka kępek takich półtora-centymetrowych pieńków, bez tych "łapek". Dozowałem płyn Lugola przez jakiś czas, ale bez zmian. Machnąłem na nią ręką. Inne miękkie rosną bardzo ładnie, lub co najmniej przyzwoicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
luk102 :

......

Macie może jakieś jeszcze propozycje - tylko nie piszcie że Xenia to i tak plaga w baniaku i prędfzej czy później będę chciał jej sie pozbyć. Mi się one poprostu podobają.

będziesz chciał się jej pozbyć prędzej niż później :)każdemu się podobała bo tak fajowo pulsowała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mieć za ciemno. U mnie w akwa w mejscach słabooświetlonych xenia marnieje. Może mieć też za mocny prąd wody albo wodę za czystą/


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.