Skocz do zawartości
lemon

zeovit a pełna obsada

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jako "świeżynka" mam pytanie. Akwarium chodzi od 2 tygodni (1 morskie w życiu doczesnym). Bez "widocznego" życia, z LR i LS. Zaczynam się zastanawiać czy nie wystartować od razu na zeovitcie.... (mimo licznych opinii o roli doświadczenia - podobną metodę ... "na głęboką wodę" zastosowałem kiedyś w słodkowodnym i wiem mniej więcej co to oznacza). Zawsze mogę jeszcze wybrać LS i pomoczyć go w RO i rozpocząć od początku.

Zastanawia mnie jedna kwestia. Czy od razu trzeba zrobić pełną obsadę korali, czy stopniowo?

Czy start na Zeo oznacza też od razu konieczność reaktora lub bailinga?

Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsadę uzupełniamy stopniowo , inaczej zbiornik biologicznie siądzie .

Dwa tygodnie to troche za szybko , daj czas niech pierw dojrzeje.

Do metody zeo jest polecany reaktor ,jednak wiele osób jedzie na ballingu i tez dobrze to działa.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Z tymi 2 tygodniami to chodziło mi o w miarę bezpieczną możliwość zmiany żywego piaski na wyjałowiony. Z tego co czytałem to raczej nie zaleca się LS na zeo. Pytanie czy warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywego piachu nie poleca się przy zeo z racji konfliktu bakterii. Jednak wiele osób stosuje żywy piach + zeo i działa to bezproblemowo o ile zachowasz ostrozność i nie pozwolisz aby bakterie zeo przejęły kontrole .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym "nieprzejęciem kontroli" może być trudno.... czy zatem np. po 6 m funkcjonowania zbiornika i wtedy przechodząc na zeo też trzeba raczej usunąć LS?

z drugiej strony... czy w zwykłym akwarium można dodatkowo stosować filtrację zeolitami jako pochłaniaczami N i P?

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zeo możesz zawsze przejść , najwazniejsze aby zmiany wprowadzac powoli.

Przy zeo nie musisz odsysac LS , sam mam takie podłoże i nie widze aby były negatywne skutki , jednak jak napisalem trzeba uwazać z dozowaniem bakteri. U siebie dozuje 2 krople 2x tyg a wg producenta powinienem dawać 20 kropli 2x tyg. Przy dozowaniu z etykiety bakterie zeo stopniowo przejmą kontrolę , bo bedzie ich wystarczająco dużo.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie chodzi w zeo o właśnie ich bakterie, które inicjują procesy przemiany? i dostarczają też pożywienia dla korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie są motorem , który napędza zeo , jednak nie załatwiaja wszystkiego. Równie dobrze mozesz te bakterie zastąpić innymi .Kamyki zeo nie redukuja bezpośrednio PO4 ani NO3.

Jeśli chcesz użyć absorbera PO4 to musisz zminić bakterie na inne niz zeobak , ponieważ te szczepy sa wrażliwe na obecnośc metali.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.