Skocz do zawartości
Marx

baling proporcje

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

strona Macka na ktorej sie wzorowalem, znikla, a kalkulator leszka ma troche inne proporcje

Czy ktos mogly sprawdzic czy dobrze wyliczylem ilosc soli bez NaCl

Roztwory na 1,5l RO

CaCl2 85,5g

NaHCO3 126g

sól bez NaCl 37,5g


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema :)

podaje proporcje uwazaj , chytaj :)

147g Calciumchlorid - Dihydrat

168g Natriumhydrogenkarbonat

50 g - Preis Mineral soli lub innej , rozpuszczasz osobno w 2 litrach wody RO .

Dozujesz kazdy plyn odzdzielnie po 200ml dziennie , jst to (przepis) dozowania na baniak o wielkosci 600 litrow dzielac na pol i jeszcez raz na pol , cyz tez dopasowywujac do wielkosci swojego baniaka :) uzyskasz to co chcialbys wiedziec .

KH - powinienes utrzymywac na poziomie 9-11 °dh

Po zatym nalezy mierzyc i dopasowac wedlug swojego baniaka , wedlug ilosci zwierzat (zapotrzebowania na Kh) wapno itd ...lejesz wtedy albo jednego albo drugiego plyniu troche wiecej .

pozdr...

Ps; Pamietac nalezy ze( przepis ) nie zostal sporzadzony przeze mnie :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanko czy mozna mieszac te skladniki ale nie dodawac tej specjalnej soli bez NaCl ??


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej jest to nie mozliwe na dluzsza metę

Troche chemi

roztwor 1 - NaCL odpowiedzialny za wapn i Ph z niego jako odpad:) zostaje Cl

roztwor nr 2 - NaHCO3 - odpowiedzailny za Kh z niego odpad to Na

wiec te jony to NaCl

jesli nie bedziesz stosowal soli bez NaCl to podniesiesz stezenie tych jonow w odzie i zachwiejesz rownowage jonowa

trzeciego rozworu nie musisz lac codziennie wystarczy jak czesc soli do podmian wody zastapisz ta bez NaCl w opowiednim stosunku

ilość tej soli uzalezniona jest od wczesniej wlanych roztworow 1 i 2 wiec musisz to kontrolowac

co do lania tych roztworow w roznych proporcjach to nie polecam, tez to moze zachwiac rownowage jonowa i buforowanie wody


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swirlej, jak zwykle nie zrozumiales o co chodzi :) - nie potrzebuje przepisu, ale sprawdzenia czy dobrze przeliczylem


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do konca tak jak napisales , podane masz proporcje z ktorych otrzymujesz roztwory podstawowe i duzo mozna bylo z tego zrozumiec i nie ma zadnego indywidualnego kalkulatora ktory by to dokladnie wyliczyl za Ciebie (zapotrzebowanie na Wapno , KH ...ilosc zwierzat itp..rozne inne czynniki ) , kazdy baniak jest inny i tylko Ty sam mozesz sobie to wyliczyc ze swoich spostrzezen i bledow mniejszych lub wiekszych:D

I nigdy nei bedzei do konca zawsze taka sama podaz tych odczynnikow , bo korale rosna (nie u wsyzstkich :) ) ale rosna i napewno zauwazysz ze pozniejsze zapotrzebowanie na wapn bedzie wieksze , chociaz Ty masz same miekkie to tam sie wiele nie bedzie zmienialo .

A nawet jakbys dal "troche" z ktoregos z odczynnikow wiecej to tez sie nic nie stanie .

Z tym Ballingiem to jest dosyc prosta sprawa mi sie wydaje , patrzysz na poziom KH i dolewasz nawet mniej a codziennie byle to kh wskoczylo na swoj poziom , to samo z poziomem wapna , mysle ze nie potrzeba czarowac z jakimis kalkulatorami , wystarcza testy :)

Troche sie trzeba polapac ile sie tego wlewa w zwiazku z trzecim skladnikiem , ta sola za duzo tez jej raczej nie nalezy wlewac :)

Jakby nie patrzec to tego Ballinga to sie dolewa pi razy drzwi , w mniejszym lub wiekszym stopmniu nie jest to nigdy dokaldnie , bo i byc nie musi , parametry mowia za siebie KH , CA , PH , mnie to by wystarczalo zamiast kalkulatora ktory mowi o duzo mniej . (tak ja to rozumuje)

zdrowia zycze :D hehe

Ps; Notesik i notowac ile czego spada w jakim czasie i uzupelniac.

Chociaz ten kalkulator Leszka B uwazam za bardzo przydatny .

Mozna sie pokrecic po necie , obwachac wszystko , ale nikt za Ciebie Marx tego dokladniej nei wyliczy :)

To nie jest przepis na ciasto "Babke" :D

Powinienes do tego podchodzic tez z respektem poniewaz sa to zywe organizmy , nie brac pod uwage kalkulatora , nie lac tyle ile Ci podaje , ty powinienes wlewajac czuc sie jak koral , odbierac to jak korale ...za duzo sody = tez by Cie zamdlilo ..wiec lepiej sprawdzic testem :D a najlepiej nie walic do baniaka sody tylko zrobic to jak robia prawdziwi akwarysci z krwi i kosci czyl ikalkreaktor plus moja kochana kalkwasser :D

Dobranoc wszystkim .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal mnie nie rozumiesz

ilosc soli bez nacl jest scisle uzalezniona od roztworow - rozwtory chyba mam dobrze, ale ilosc soli kombinowalem liczac proporcjami i nie jestem tego pewien, a Macka strona znikla i nei mam jak sprawdzic

Innymi slowy - wlewajac okreslona ilosc roztworow o okreslonym stezeniu powinnismy dodac takze sol bez nacl w okreslonej ilosci - i o wyliczenie tej ilosci mi chodzi.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx- na 2 litry RO to są następujące dawki

CaCl2 (bezwodny) 111g

NaHCO3 168g

sól bez NaCl 50g

czyli na 1,5 litra tak, jak sobie założyłeś potrzebujesz

Ca 83,25 g

NaHCO3 126g

sól be NaCl 37,5 tak więc dobrze sobie wyliczyłeś ilość soli bez NaCl, ale popełniłeś błąd ze strony Maćka z ilością NaCl, gdzie w jednym miejscu podał 114 g a ma być 111g co prawidłowo podał we wzorze


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam w nosie tego calego Ballinga. Nie wyobrazam sobie codziennego dolewania czegokolwiek do akwarium gdyz np. co weekend mnie nie ma a w pracy zostaje czasami na noc wiec tez mnie 2 dni nie ma. Jedyne wyjscie to pompy infuzyjne ale tutaj cena zbliza sie do ceny reaktora.

Tak wiec chyba reaktor, mikser, CO2, pH-metr i spolka w moim przypadku to jedyne rozsadne wyjscie. Ciekawe ze w moich 25l. da sie utrzymac wapn samym kalkwasserem + obfite podmiany no ale w wiekszym taki numer juz nie przejdzie :yes


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rah :

Marx- na 2 litry RO to są następujące dawki

CaCl2 (bezwodny) 111g

NaHCO3 168g

sól bez NaCl 50g

czyli na 1,5 litra tak, jak sobie założyłeś potrzebujesz

Ca 83,25 g

NaHCO3 126g

sól be NaCl 37,5 tak więc dobrze sobie wyliczyłeś ilość soli bez NaCl, ale popełniłeś błąd ze strony Maćka z ilością NaCl, gdzie w jednym miejscu podał 114 g a ma być 111g co prawidłowo podał we wzorze

no widzisz ,a u mnie w ksiazce podaja nie 111g tylko 147 g :]

A Macka dobrze znam i nei raz opowiadal ze przez pomylke chlusnal sobie nie raz podwojna dawke ktoregos z plynow , i nic sie tam nie dzieje .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marx :

nadal mnie nie rozumiesz

ilosc soli bez nacl jest scisle uzalezniona od roztworow - rozwtory chyba mam dobrze, ale ilosc soli kombinowalem liczac proporcjami i nie jestem tego pewien, a Macka strona znikla i nei mam jak sprawdzic

Innymi slowy - wlewajac okreslona ilosc roztworow o okreslonym stezeniu powinnismy dodac takze sol bez nacl w okreslonej ilosci - i o wyliczenie tej ilosci mi chodzi.

To Ty nic nie kumasz .

Masz podstawe 3 plyny (3 chemikalia rozrobione na 2 litrach wody RO kazdo ), sol bez NaCl tez rozrobiona na wodzei RO w 2 litrach ...tyle ile dasz tego Calcium....i tej sody w tym samym "stosunku" nalewasz soli ...

Podane miales na baniak 600 litrowy ze po 200 ml kazdego "podawac" dziennie.

Baniak masz mniekszy to nalej" przykladowo " po 50 ml kazdego plynu (rozrobionego na tyh 2 litrach) , proporcje masz zachowane zawsze jezeli kazdego z plynow lejesz w tych samych dawkach !. Skontrolujesz KH jezeli po kilku dniach bedzie sie za duzo podnosilo to zaczniesz wlewac mniej .

Nie wiem nad czym Ty sie zastanawiasz ..? Obliczyc nie potrafisz ..?

Kalkwasser Ci nei funkcjonuje , z Ballingiem masz problemy , skala Ci sie zasmierdla .

Ja cos nei rozumie przepraszam ?

No wybacz :]

pozdr..

Ps; Marx nie chce Cie obrazac ani nic w tym stylu , ale wydaje mi sie ze jestes przemeczony i ciezko jakos myslisz.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swirlej, wciaz nie rozumiesz

nie mam 3 chemikaliow, mam dwa a ten trzeci roztwor dopiero chce zrobic

Dodawanie dzienne ma sie tu jak piernik do wiatraka bo nie ma nic do rzeczy. Niemieckie ulotki tez sobie daruj bo nikt nie zna tego jezyka poza toba.

Zlosliwosci tez sobie daruj.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak bo przeciez 147g , 168g i 50 g tez sa napisane po niemiecku i tylko ja to kumam :)

To mow odrazu ze o sol Ci chodzi zeby Ci podeslac a nie ze zle wyliczyles bo wyliczenie i rozrobienie soli w wodzie RO jest proste jak drut :yes

50 g na 2litry wody Ro , jezeli rozrabiasz na poltorej litrze to dasz troche mniej napisze ci po polsku zebys wiedzial ile ... nie piecdziesiat gram tylko przykladowo trzydziesci piec gram .

Roznice o 2 czy trzy grama , maja sie tutaj tak jak piernik do wiatraka , z wzgledu chociazby tego ze nie masz wagi gramowej :D

Zlosliwosci tutaj nie widze zadnej , jedynie tlumacze jak "swojemu synowi"

I nie ma potrzeby sie bulwersowac Marx , skoro Ci grzecznie tlumacze .

Po zatym mam dla Ciebie dobra rade - ja ci dobrze radze ty rob jak chcesz :D

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopie skoro masz podane jasno roztwor na 2 litrach wody , podaje to firma , to tylko wystarczy tego wiecej lub mniej nalewac w zaleznosci od wielkosci baniaka , pomysl logicznie czy.... jak to Ty napisales - " dodawanie dzienne ma sie jak piernik do wiatraka ..."

Otoz ma duzo !

Czy bedziesz mial ten roztwor slabszy (czy tez go mniej) rozrobiony na poltorej litrze wody RO czy tez na dwoch litrach wody RO to jeden grzyb , chodzi o roztwor podstawowy ..podalem Ci dobrze z katalogu teraz tylko wystarczy odpowiednia ilosc tego dozowac.

Ale Ty sie czepiles rozrabiania na poltorej litrze , dolej wody politra tak zeby bylo razem dwa litry , daj troche wiecej kazdego z odczynnikow (wedlug tab.), rozrob 50 g soli tez na 2 litrach wody i dozuj to wreszcie , podstawowy roztwor jest wazny zeby byl rozrobiony w tych proporcjach co podaja , dozowanei musisz "wyczuc do swojego baniaka"

Poznije to byc moze ze tak obliczysz ze bedziesz to mierzyl i nalewal cenzurka.

pozdr..

Ps; I pamietaj ze zapotrzebowania i podazy nie obliczysz nigdy dokladnie , wszelkie kalkulatory tylko ulatwiaja a indywidualnie do kazdego baniaka w zaleznosci tez od jego obsady nalezy (obliczyc , zmierzyc , zaobserwowac , wyczuc samemu i nalewac tych pynow tylko tyle ile jest to potrzebne Twojemu "akwarium")

W razie dalszych niejasnosci to sobie zadzwon do Olka .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o zapotrzebowanie i dozowanie dzienne!!!! ile razy mam to pisac

dwa pierwsae poltoralitrowe roztwory sa juz dolane do akwarium (poadalem jak je zrobilem), trzeba teraz dolozyc sol bez nacl (przy podmianie) w ilosci scisle zwiazanej z tymi roztworami. I o obliczenie ilosci tej soli tu chodzi. Prosze, jesli nie rozumiesz, nie zasmiecaj wiecej tego watku, bo pewnie ktos wie, ale nie odwazy sie napisac, bo dostanie riposte nie na temat...


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx sol obliczyles jak najbardziej prawidlowo na 1,5 l wody z ro

ale teraz juz du...y se tym nie zawracaj zeby to mieszac i lac , do najblizszej podmiany wody zamiast "zwyklej soli wal ta bez nacl w stosunku 1 do ok 3,318g

czyli zamiast 118g soli normalnej daj 35,7 g soli bez nacl i juz

uprzedzam wiedze ta pochodzi z niemieckich stron i podanych na niej wzorach przeliczeniowych a nie z mojego doswiadczenia, ale zamierzam dokladnie tak robic


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marx :

tu nie chodzi o zapotrzebowanie i dozowanie dzienne!!!! ile razy mam to pisac

dwa pierwsae poltoralitrowe roztwory sa juz dolane do akwarium (poadalem jak je zrobilem), trzeba teraz dolozyc sol bez nacl (przy podmianie) w ilosci scisle zwiazanej z tymi roztworami. I o obliczenie ilosci tej soli tu chodzi. Prosze, jesli nie rozumiesz, nie zasmiecaj wiecej tego watku, bo pewnie ktos wie, ale nie odwazy sie napisac, bo dostanie riposte nie na temat...

Skoro tak wsyztko najlepiej wiesz Marx to po co wogole pytasz ? posta napisales wczoraj i jak mowisz ze nalales juz do baniaka te dwa plyny to powinienes wiedzeic ze bez trzeciego skladnika (soli bez zawartosci NaCl ) nei powinno sie tego wogole nalewac tylko 3 skladniki na raz.

Skoro uwazasz ze w metodzie Balling nie chodzi o dozowanei ani zapotrzebowanie to nei lej tego wogole albo nalej na raz poltorej litra jak widze u Ciebei to bez znaczenia.

"(poadalem jak je zrobilem), trzeba teraz dolozyc sol bez nacl (przy podmianie)"

Podmianie czego Marx , wody ?

Aha to przy podmianie wody lejesz tylko ten trzeci skladnik (sol bez NaCl ) nie zwracajac wogole uwagi jak sie to ma do Ca i Kh , to mozesz miec w koncu tego za duzo , sam sie widze w tym pogmatwales i nie rozumiesz niczego.

Podstawowy roztwor dozujesz sugerujac sie ciagle wartoscia KH oraz Wapna , Twoje obliczenia , medytacje nad rozrabianiem soli bez zawartosci NaCl sa jakas "paranoja ".

Jedynie co nalezy skontrolowac od czasu do czasu to poziom zasolenia .

Sam widzisz ze lejesz to bez pojecia nie wiedzac iel czego lac i w jakim stosunku to rozrabaic.

pozdr...

Ps; Tutaj wszyscy wiedza dokladnie jak to rozrabac i sie pewnie tylko z Ciebie smieja :yes

Jak mozna rozrobic dwa skladniki , nalac ich juz do baniaka ! a pozniej krzyczec ratunku co z trzecim skladnikiem ... no pomysl kto tak robi ?

Rozrabiasz roztwory podstawowe na xx wody Ro , masz trzy te roztwory w "reku" i wtedy mozesz pomyslec nad ich dozowaniem dozujesz wszystkie trzy w rownych ilosciach (lepiej mniej jak raz za duzo) dzienna dawke ustalisz sam , wedlug swoich pomiarow .

Tylko ze jak sie najperw nawalilo tych dwoch pierwszysch skladnikow nie wiadomo ile , to teraz faktycznie masz problem ile dac tej soli hehe

Mysle ze dluzej na ten temat nie ma sensu Ci tlumaczyc.

Ps; Jezeli cos zle koledze doradzilem to prosze innych o to by napisali , byc moze sam jestem w bledzie..? ,

Moze Balling jest w bledzie ..? i nie nalezy tych trzech skladnikow dozowac jednoczesnie w rownych ilosciach ..?,(przy zachowaniu rownowagi KH , Ca ) no nie wiem , uswiadomcie mnie moze prosze .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx: tak dobrze policzyłeś (aczkolwiek nigdy Ballinga jeszcze nie stosowałem, ale matematyka nie może kłamać :yes)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co ma sie matematyka do roztworu podstawowego ..? w tym sensie ze mozesz sobie go rozrobic i nawet 20 litrow .

Wazne jest jego dozowanie w stosunku do wielkosci baniaka i obsady .

A czy to bedzei rozrobione na poltorej litra wody RO

CaCl2 85,5g

NaHCO3 126g

sól bez NaCl 37,5g

Czy tez na 2 litrach wody tyle co podaja w katalogu welke , to jest bez roznicy , jest to roztwor podstawowy i wazne jest teraz tylko jego dozowanie nic wiecej.

Robiac pomiary KH i Ca mozeby obliczyc bardzo dokladnie ile nam tego potrzeba .

Zaniska wartosc Kh dozujemy NaHcO3 za niska wartosc poziomu wapnia dozujemy CaCl2

Wlewajac przy tym sol bez zawartosci NaCl zachowujac rownowage w stosunku do wyzej wymienionych roztworow.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx teraz troche matematyki:)

z wyliczen wynka ,ze na kady ml-litr tego co wlaewasz do kawa (biorac pod uwage jeden skladnik , zeby bylo prosciej liczyc) powinienes dac 0,025 g soli bez nacl

Wiec lej te soje odczynniki i zapisuj ile wlales kazdego dnia w zeszycie

przy podmianie wody zerkinij w niego i zlicz to

np 7 x 200ml = 1400 ml

pomnoz to przez 0,025 = 35 g - tyle soli bez nacl powinno znalesc sie w akwa

pozniej te 35 x 3.318 =116g (normalnej soli

wiec do podmiany z przygotowanej soli wywal te 116g i w to miejsce daj 35 bez nacl


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swirlej2: Marx'owi chodzi o wyliczoną ilość soli (chyba)

mam nadzieje że chłopak nie chce wlać tych 1,2lx3 w całości do akwa tylko zrobił roztwory i ma zamiar je dozować i pyta się czysa policzone dobrze proporcje pomiędzy związkami poszczególnymi

i teraz jak bedzie wlewał to leje każdego po powiedzmy 50ml


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem jest w tym , ze on lal caly miesiac tylko te dwa odczynniki i sam nie wie ile ma teraz nalac soli .

Ide pojezdzic na rowerze :yes

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomik dobrze gada


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to trzeba teraz wyliczyc naprawde :yes bo Marx lal caly miesiac tylko te dwa skladniki a iel nalal to wie sam najlepiej ..

Teraz trzeba tylko nalac tej soli ..ale ile ..? heh

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.