Skocz do zawartości
giersza

Zestaw 550 l + 70 l sump - czy dobrze dobrany osprzęt?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zgodnie z zasadami przedstawiłem się w innym wątku więc zaczynam pytać :-). Mam zestaw uruchomiony przez firmę zewnętrzną i do tej pory wydawało mi się, że wszytko dobrane jest optymalnie, ale zaczynam mieć pewne wątpliwości, mam nadzieję bezpodstawne. W każdym razie o moich wątpliwościach nieco później. Wiem, że szkół prowadzenia aqwa i doboru osprzętu jest zapewne więcej niż jedna, stąd proszę na początek o oceną czy jest coś w moim zestawie co wydaje się na pierwszy rzut oka nieprawidłowe i należy bezwzględnie rozważyć zmianę.

1. Pojemność zbiornika głównego to około 550 l netto, sump kolejne 70 l.

2. Odpieniacz Turboflotor Blue 3000 z pompą OR2500 (na stronie firmowej podają, że powinna być w zestawie OR3500)

3. Pompa obiegowa - OR3500 (może z powyższego odpieniacza podmieniona?) Czy nie za mała jak na taki zbiornik? Wyprowadzenie dwóch dysz wylotowych do zbiornika głównego.

4. Falownik - OceanProp 15000 l. Czy wystarzy jeden o takiej wydajności

5. Oświetlenie: Ocean Light 150 Plus 2 x 150W (HQI) aqualine 10000 13000ºK, 2 x 54W aqualine (T5) Reef Blue. Dodatkowo zakupiłem nocne, 8 ledów 5mm, jasno niebieskie. Diody led świece cały czas, nie zakładałem nawet sterownika czasowego. T5 zapalem na 11 godzin, HQI zapalem 1,5 h po T5 i gaszę 1,5 przed T5.

6. Filtr węglowy (carbolitreaktor) z aquamedica

7. Komin wypełniony Bactoballs

Poza tym posiadam grzałkę z termoregulatorem, wentylatory komputerowe w pokrywie (niezbędne, HQI straszenie podnosciły temp.), system RO, automatyczna dolewka, automatyczna podmiana wody, komora do mieszania wody RO z solą i co z tym związane zestaw czujników poziomu wody, włączników czasowych i inne. Zbiornik główny to około 20 kilo żywej skały, żywy piasek i życie (9 rybek, 2 ukwiały, kraby, ślimaki, rozgwiazdy) ale o tym później. Dojrzewanie wstępne zbiornika (5 tygodni) już za sobą, ustępują glony nitkowate, już ich prawie nie ma. Podmiana wody na poziomie 50 l/tydzień. Dozuję preparat wapienny HW. Pozostałe paramatery w normie.

Pytanie wstępne: czy mogę celem wsparcia walki z glonami nie świecić przez kilka dni HQI przy tak sporej obsadzie czy raczej skrócić tylko okres świecenia. Jaki w waszej ocenie jest docelowy, najlepszy czas oświetlania zbiornika przy moich lampach.

Pozdr

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa dopiero kończy dojrzewanie a Ty już tam wpakowałeś 9 ryb i 2 ukwiały?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary to 150 (szer) x 65 (wys) x 55 (głę:clowning. Na etapie planowania, firma zakładająca zbiornik mówiła o max 15-18 rybek (3-5 duże) oraz koralowce 10 miękkich i 3 twarde. Mam małe dzieci, aqwa w centrum mieszkania więc przede wszystkim ma być łatwe w utrzymaniu i barwna obsada. Nie planuję szczególnie trudnych w utrzymaniu żyjątek.

Rysiu, stąd moje obawy co do poprawności prowadzenia zbiornika, sam wiesz, że nie trudno "podpalić" świeżo upieczonego posiadacza aqwa i przyszedł czas na refleksje. Jak pisałem, mam obawy czy akceptacja takiego obsadzenia i tempa jego obsadzania przez firmę która mi to robiła nie jest budzącą obaw, choć głównie winę biorę dla zasady na siebie, bo to ja naciskałem na możliwie szybką obsadę. W każdym razie zawsze mogłem usłyszeć "nie" i bym sobie odpuścił ale słyszałem "można spróbować, powinno być ok". Strat żadnych nie poniosłem oprócz 2 krabów (2 tydzień istnienia aqwa) oraz Sarco (podobnie).


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strat może nie być, ale po co ryzykować? Po pierwsze szkoda zwierzaków, a po drugie kasy :clowning


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.....hm chyba troche duzo rybek Ci powiedzieli, moze jakies malizny, garbiki, magnifica, loretki, to moze bym sie zgodzil, ale nic wiekszego. Duzo automatyki, ale 20kg skaly to zdecydowanie za malo i nawet przy malych rybkach filtracja moze nie wyrobic

Kuleczki z komina wyjmij i ladnie podziekuj za promocje, ale powiedz ze jednak nie chcesz. Zalega to pewnie w kazdej firmie akwarystycznej a oni jeszcze za to ludzi kasuja. Na tym sie tylko odklada sie syf i nic wiecej oprocz produkcji NO3.

Delikatniej mowiec ludzie nie chca tego za darmo. Jak juz jestes na forum to powinno byc dobrze pod warunkiem ze znajdziesz czas na czytanie i uzbroisz sie w cierpliwosc.

Czekamy na pierwsze fotki

Powodzenia


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie zgadza.

Kulki do ogrodu i bedzie lepiej. Odpieniacz na mokro i sukcesywnie nieco wiecej skaly, Naprawde szkoda, ze juz wpusciles ryby. Za miesiac, dwa moze z tego powstac walka o przetrwanie zbiornika. O.K. stalo sie i nie ma co gdybac. Kazdy z nas chcial miec szybko duzo ladnych ryb. Z czasem to mija...

Troche potestuj wode i bedzie dobrze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za info. Wymagany upadate, mam jednak 50 kg skały więc nie jest tragicznie, z tego mi już kolega Rah podpowiedział, i co potwierdza się w Waszych wypowiedział, to należało by się pochylić nad kolejnymi 30 kg, czyli do około 80 kg docelowo. Biobale, cóż pewnie zrobię jak radzicie. Wkrótce fotki zamieszczę. Dzięki za pomoc.


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Giersza,

spokojnie z ta skala. Myslalem, ze masz 20 kg. Twoje 50 kg moze wystarczyc. Po co robic gruzowisko.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dołożyłem odgazowanej z tego samego źródła, doszło 15 kg i wydaje się z punktu widzenia "wystroju wnętrza" prawie dobrze, brakuje może jeszcze 3-4 skałki plus ewentualnie te, które nabędę z zasiedzenia przez korale. Moje akwa jest może o tyle niestandardowe, że jest dwustronne, i trudno upchnąć więcej skały bo ograniczam w ten sposób widok.

Pzdr

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zakładałem to dopiero po 6 tygodniach pozwolili mi piasek wsypać :clowning Trzymam kciuki żeby jednak wszystko odbyło się bez strat, no i oczywiście czekamy na fotki!

Pozdrawiam


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.