Skocz do zawartości
smk

Jaki aparat do zdjęć makro akwa i fotografii podwodnej?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jaki kupić aparat do amatorskiej fotografii podwodnej podczas nurkowania rekreacyjnego oraz zdjęć makro rybek i korali na mojej mini rafce.

Mam do wyboru (od najprostszych do najbardziej zaawansowanych:

- Canon Powershot A95 (makro od 10cm)

- Olympus C-765 Ultra Zoom (makro od 5cm)

- Konica Minolta Z5 (makro od 1cm, antishake - problemy z automatycznym fokusem przy małej ilości światła)

- Nikon Coolpix 5400 (makro od 1cm, model z 2003r, drogie obudowy podwodne)

- Sony DSC-V3 (makro 10cm, ultraszybki fokus z laserowym pomiarem)

Miał ktoś doświadczenia z którymś z powyższych aparatów? Zależy mi na opiniach o działaniu automatycznego fokusa w warunkach małego natężenia światła oraz o dostępności obudów podwodnych.

Dzięki z góry za wszelkie opinie.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam canona A80 i nie jestem zadowolony( jesli chodzi o zastosowanie w akwarystyce):)jeśli canon to lepszy jest S1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odleglosc z jakiej aparat robi makro, nie ma wiekszego znaczenie. W akwarystyce to nawet lepiej jesli z dalsza. Wazne jest powiekszenie, i na to patrz.

W necie jest pelno testow (steves digicam, dpreview, imagingresources), dodatkowo temat akwarystyczny przewija sie czesto na pl.rec.foto.cyfrowa

Dosc czesto natykam sie na swietnie fotki makro robione Nikonami, ale jest wiele innych modeli ktore tez to potrafia.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk, od kilku dni mam sony v3- duzo funkcji recznych, lacznie z fokusem i natezeniem swiatla. Nie mialem porownia z innymi w fotografowaniu akwa wiec nie za duzo ci powiem.

Nie wiem, gdzie i jakie chcesz robic foty podwodne, ale moim zdaniem nie oplaca sie do kompaktow kupowac obudowy podwodnej(ok 1000). Sa "jednorazowki" roznego typu, np z lampa i mozliwoscia zesjscia na 20m i z wymiennymi filmami, koszt do 100zl, a fotki amatorskie robia calkiem ok, tylko u nas te "lepsze" ciezko dostepne (mam taki z Egiptu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mmedenski

A powiedz mi jak sobie radzi sony v3 z tymi laserowymi czujnikami odległości robiąc zdjęcia akwa? Nie skupia fokusa na szybie?

@marx

właśnie najpierw przestudiowałem dpreview i w sumie mam dylmat między sonym v3 a nikonem 5400


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten fokus, jak mi sie wydaje dziala w warunkach niskiego oswietlenia, pomagajac ustawic fokus w nieoswietlonym pomieszczeniu np. Robiac normalna fote (automatem), widac odbijajace sie swiatlo w szybie, jak kazdym aparatem. Nie znam sie specjalnie na fotografii, wiec o technice foto akwarium musi sie wypowiedziec ktos bardziej kompetentny, sam chetnie sie dowiem. Tomasz moglby nam wiecej powiedziec, z tym ze ostatnio nie pisze tu.

Nurkujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sie sklanial w kierunku nikona, gdyz makro zawsze mial dobre i jesli czegos nie popsuli, to na pewno bedzie dzialal

Sony to takze bardzo dobry wybor, moj brat ma V1 (wczesniej Mavice), robi sporo roznych zdjec i tez sie sprawdza. Ciekawe, jak tryb zdjec nocnych (jak z noktowizora) sprawdzilby sie w baniaku. Musze kiedys pozyczyc i wyprobowac.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mmedenski

nurkuje rekreacyjnie czasami na wczasach - ale grzechem by było nie przywieźć pięknych fotek podwodnej rafy np. z morza czerwonego. Fakt że obudowa kosztuje tyle (lub więcej) co sam aparat, ale wystarczy mi taka wodoszczelna do 12m - bo są dość tanie a do głębszych zdjęć to już tylko i wyłącznie zewnętrzna lampa błysowa a taka + obudowa ze stopką i mijscem na lampę kosztuje kilka razy tyle co aparat - a to już delikatna przesada.

A obudowa się przyda bo z tytułu pracy jezdze sporo(ciężka harówa w biurze turstycznym :) ) - na długi weekend majowy Sardynia, a miesiąc pozniej Turcja - nie ma tam tak pięknych rafek jak w egipcie ale coś się tam znajdzie.

@marx

Chyba jednak kupie V3 - choć do produktów fotograficznych sonego nie za bardzo jestem przekonany, to testy V3 prowadzne przez profesjonalistów na stronach internetowych przekonały mnie. Nikon Coolpix 5400 jest teraz w promocji w Media Markcie za 1590zł a Sony za 2999zł. Ale znalazłem w innym sklepie za 1950zł Sonego V3 i wezmę sobie na firmę na raty to się koszty zrobi a kaska zostanie na obudowe podwodną. Nikon fajny ale ma za mały (1,5") wyświetlacz i ciężko powiedzieć będzie czy zdjęcie wyszło czy nie. Fakt makro ma dużo lepsze ale zawsze będzie można dokupić nasadkę makro do sonego (na allegro chyba za 60zł)

Wie ktoś gdzie można kupić za rozsądne pieniądze obudowe podwodną do Sony DSC-V3 (nie aquapack bo mam taki woreczek i to gów.. straszne)?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

A obudowa się przyda bo z tytułu pracy jezdze sporo(ciężka harówa w biurze turstycznym :) ) - na długi weekend majowy Sardynia, a miesiąc pozniej Turcja - nie ma tam tak pięknych rafek jak w egipcie ale coś się tam znajdzie.

proponuję w ramach wyjazdu spróbować windsurfingu (jako dodatek do nurkowania, a potem nurkowanie będzie dodatkiem do WS). przy tylu wyjazdach i możliwościach pływanko w takich miejscach super sprawa :)

sorki za offtopic


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu w Świnoujściu mamy tyle wiatru latem że nie trzeba wyjezdzać żeby sobie pośmigać :) ale jakoś nigdy nie próbowałem.

Kiteing nieżle wygląda ale nie miałem odwagi się za to zabrać - ale kto wie...


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do V1 trzeba bylo dokupic najpierw nasadke,a na to dopiero soczewka makro. Wiec w 60zl na pewno sie nie zmiescisz- sama soczewka jest drozsza


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie ma w Turcji rzeczywiscie rafy ale tez jest ciekawie. Nurkowalismy kiedys w okolicach polwyspu Bodrum i bylo bardzo ciekawie, duzo lepiej niz np. na Riwierze.

no ale oczywiscie do M. Czerwonego nie ma porownania, z M. Czerwonym nic nie moze sie chyba rownac.... te ogromne Sohale.... Xanthurum.... slimaki nagoskrzelne....

A propos, nurkowal ktos moze w Kenii? Zdjecia sa zachecajace, ceny wycieczek rowniez, moze sie w tym roku zdecydujemy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś do Kenii chce to polecam z African Safari Club z Last Minute - można nawet za 600euro polecieć na 14dni :) - w Polsce ciężko to kupić ale z tego co wiem LTUR w Szczecinie ma w ofercie (a co tam niech konkurencja też zarabia :) )

W Kenii jeszcze nie byłem ale spokojnie - biuro dopiero mamy od niecałego roku :D

A co do nurkowania to znajomy który zwiedził nurkując naprawdę porządny kawałek świata mówi że najbardziej podobało mu się w Egipcie (Sharm), Meksyku (Cozumel), Malediwach no i oczywiście w Australii (numer 1).

A tak nawiasem mówiąc ciekawy z niego przypadek - pewnego dnia po obejrzeniu programu discovery sprzedał co tam miał cenniejszego, spakował się i wsiadł na pierwszy lepszy lot do ciepłych krajów. Pierwszy był Egipt, popracował tam i potem poleciał dalej - Karaiby, większość Ameryki Środkowej i Południowej, Hawaje, południowy atlantyk. Po 3 latach wrcił do Swinoujscia, posiedział 2 miesiące i zawinął się na wschód: Bali, Indionezja itp. Wrócił niedawno ale już znowu marudzi że mu tu zimno :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki amozdan - podjełem decyzję wcześniej na podstawie właśnie ich recenzji


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szperam i szperam za tą obudową podwodną do DSC-V3 i znalazłem za 450zł obudowę do 40m dla DSC-W7 (W1 i W5). Przeczytałem opis Sony DSC-W7 i poza trochę gorszą optyką to ma ten sam czujnik co DSC-V3 i te same mechanizmy korekcji. A wychodzi że za cenę DSC-V3 mogę mieć DSC-W7 i obudowę podwodną.

Ma ktoś DCS-W1 W5 lub W7 i może coś powiedzieć o fokusie (czy szybko łapie w warunkach niskiego natężenia światła czy raczej szpera i czy korzysta z tego samego mechanizmu autofokusu za pomocą czujników laserowych?)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam V1 i przy slabym swietle wlacza laser aby wspomoc autofocus.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk- takiej obudowy do 12m to chyba wogole sie nie kalkuluje, jesli chcesz kupic obudowe to przynajmniej do 20m, bo jak zejdziesz z butla to nie zabierzesz aparatu i popstrykasz sobie tylko snurkujac.

Podobno sa takie obudowy uniwersalne, lub produkowane do modeli ktore nie maja firmowych (ja firmowej do v3 nie znalazlem).

Aktualna cena rynkowa v3 to 1999 i ja za tyle kupilem w sony w Szczecinie, sklepy ktore maja zapasy sprzedaja faktycznie za 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.