Skocz do zawartości
rafmare

Koncepcja odpieniacza - do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuje akwarium z panelem. (na sump po prostu nie mam miejsca)

Wymiary akwa: 75x45x55 cm

Wyiary panela: 30x20x50 (tylny lewy lub prawy róg). Panel podzielony na dwie komory 20+10.

Opis koncepcji:

Poziom wody planuję w okolicach 47-48cm

W pierwszej komorze 10x10x50 (z grzebieniem) planuję umieścić grzałke+jakieś rzeczy extra. Woda do komory wpada przez filtr grzebieniowy. Następnie przelewa się na zasadzie naczyń połączonych (od dołu) do drugiej komory.

W 2 komorze 20x20x50 planuję umieścić odpieniacz ATI Bubble Master 160. Woda z odpieniacza wypompowywana ponad komorą wpada ponownie do akwarium i obieg się zamyka.

Wiem, że odpieniacz Ati przeznaczony jest do sumpa, a mój banalny i prosty pomysł panela ma być taką imitacją sumpa bezpośrednio w baniaku.

Proszę Was o opinię:

- czy ta koncepcja ma prawo się sprawdzić?

- czy ATI Bubble Master 160 ( z pompą) jest cichym odpieniaczem - niewzykle ważna dla mnie jest bezgłośność całego zestawu - akwarium będzie stało w sypialni.

- czy przelewanie się wody przez filtr grzebieniowy do pierwszej komory będzie słychać?

Pozdrawiam,

Raf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wsadzisz BM160 do panela to bedzie Ci sporo wystawal nad akwarium bo nie moze byc zbyt gleboko zanuzony w wodzie,optymanly poziom to ok 15-20cm.Jesli chodzi o glosnosc, u kolegi pracowal dosc cicho,ale z tego co wiem nie kazdy egzemplarz tak ma.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli spietrzysz wode w panelu to bedzie cicho. Ten poziom bedzie (jak podal Peniek) za wysoki dla odpieniacza, bedziesz go musial ustawic na podwyzszeniu, czyli bedzie wystawal nad poziom akwarium. Takie sa uroki paneli.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani,

Jeżeli ograniczę przepływ z pierwszej do drugiej komory i zsynchronizuję z prędkością odpompowywania wody przez odpieniacz do akwarium na stałym niskim poziomie (czyli owe 15-20cm), nie będę musiał stawiać go na podwyższeniu, a wysokość akwarium zaplanowałem tak, aby w całości go ukryć pod pokrywą.

Raf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy coś przegapiłem ?

a jaka pompa obiegowa ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek,

Super pytanie, bo właściwie nie mam pojęcia i nigdzie takiej informacji nie znalazłem czy wypływ przefiltrowanej wody z odpieniacza da się w ogóle regulować i czy można go prostą kombinacją rurka + kolano skierować do góry nad komorę.

Jeżeli odpowiedź jest negatywna lub konstrukcja odpieniacza nie przewiduje takiej opcji to moja koncepcja musi być dodatkowo wyposażona w pompę obiegową o płynnej regulacji.

Raf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...wyobraz sobie ni tylko jak bedzie wygladac komora 10X10X50,ale przede wszystkim jak tam lape wlozysz a gwarantuje Ci ze bedziesz musial wkladac czasami.Ja przez dlugi czas mam panel (juz skleilem sump i hydraulike...w grudniu modyfikacje) i jezeli znow kiedys robilbym panel to na pewno nie taki gleboki,po prostu wkleilbym dodatkowa pusta komore na dno by otrzymac glebokosc panela 30cm...wtedy bedzie bardziej poreczny do sprzatania...jezeli chodzi o komory to zazwyczaj odpieniacz ciagnie wode z pierwszej (tu upadanie do nog dla tych,ktorzy wymyslily skimmery zewnetrzne)...nie znam tego ATI ale stalego wylotu wody nigdy nie uzyskasz bo czasami trzeba odpieniacz uregulowac,choc roznice nie beda duze...tez by to sie sprawdzilo musialbys miec dosc silny przeplyw przez odpieniacz...jak mowie nie znam tego ATI...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz żeby ci to działało bez pompy obiegowej , tylko metoda grawitacyjna to poziom wody w panelu musisz mieć taki sam jak w akwarium ( muszą być połączone w jakimś miejscu żeby woda swobodnie wpadała do panela , a z odpieniacza do akwarium pociągniesz rurka na drugi koniec) I odpieniacz będzie musiał wystawać.Tyle ze Bubble Master 160 wydaje mi się trochę za dozy na twoje 110 l . Na twoim miejscu zamontował bym wewnątrz akwarium np :Scuma 300 INT :)


100 l odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafmare,

jezeli nie spietrzysz wody w panelu to bedzie glosno.

Jezeli spietrzysz - to bedziesz musial podniesc odpieniacz.

Woda z odpieniacza powinna wyplywac "swobodnie", grawitacyjnie a nie byc wypompowywana.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.