Skocz do zawartości
Astronotus Ocellatus

Pytania nowicjusza...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar założyć swoje pierwsze akwarium morskie. Uważnie przeglądam to forum gdyż jest najlepsze odnośnie tematyki morskiej. Znalazłem wiele odpowiedzi na pytania z morszczakiem związanych ale jest jednak kilka ktore mnie nurtują. Moze sa na nie gdzieś odpowiedzi lecz nie mogę ich znaleźć dlatego prosił bym o wyrozumiałość:

Ad.1

Oświetlenie planuje załozyc nano-rafke: 54l 60x30x30 i zastanawiam sie czy światło 2x24w t5 wystarczy świetlówki mysle White reef 10000k i jakas aktyniczna. Czy to wystarczy? 0,888~/1L ?

Ad.2

Zastanawia mnie tez jedno ,po jakim czasie mozna włożyć do akwarium żywą skalę? Zaraz po przygotowaniu wody? po 24h od zalania morska woda?

Ad.3

Jak to w koncu z ta wodą jest... może byc destylowana ,demineralizowana lub inna ? Czy koniecznie z fitra RO lub RO/DI ?

Ad.4

jako podłoże co wybrać żwir koralowy czy też live sand? jak wiele musi tego być?\

Ad.5

Co w takim zbiorniku można hodować? z tego co wiem raczej rybek nie bardzo. Myślałem nad jakimiś 2x ślimak + krewetka i moze rozgwiazda piaskowa?

Proszę o szybką odpowiedz bowiem Matki Boskiej pieniężnej juz wkrótcę. Proszę też wyrozumiałość za moja niewiedze i łamanie reguł forum jeślim uczynił pierwszy post na forum ;]

Pozdrawiam

Astronotus Ocellatus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1

Oświetlenie na początek wystarczy, ale z czasem warto by dołożyć jeszcze jedną rurę

Ad2

Myślę, że 24h wystarczą na odpowiednie wymieszanie soli (przynajmniej u mnie po tym czasie wszystko było już ok)

Ad3

Nie ma co kombinować. Kup RO/DI, a przynajmniej RO, to nie takie wielkie pieniądze, a zaoszczędzisz nerwów

Ad4

Żywy piasek, w żwirku będzie Ci się gromadził detrytus. Zależy jaką warstwę chciałbyś uzyskać, gdzieś był kalkulator do tego, ale nie mogę znaleźć.

Ad5

Może na jakąś rybkę miejsca wystarczy, może jakiś mały garbik, czy babka? (poprawcie mnie bo może się mylę :waving )


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zapomniałem jeszcze spytać jak długo się świeci w akwarium morskim naprzykład takim 2x24W t5 to jak długo świecić 10h? na poczatku wiadomo mało ale po stabilizacji?

Ad.3

Myśle że na start Kupie Filtr RO a po miesiącu czy dwóch dokupie DI ,żeby za bardzo się naraz nie spłukać i powoli poznawać kulture tych urządzeń. A co do Fitrów RO/DI ,używa sie ich tylko do przygotowania wody czy dobrze wyczytałem ,a nie na stałe włączone w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, filtr RO/DI podłączasz do wodociągu i używasz tylko do przygotowania wody do akwarium.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysiu, 4x24 w 54l to chyba ciut za dużo, myślę, że 2x24 w zupełności wystarczy.

skałe możesz włożyć po 24 godzinach, ew po 48;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie przesadziłem. Poprawiono :waving


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#219402 Silver200 :

Rysiu, 4x24 w 54l to chyba ciut za dużo, myślę, że 2x24 w zupełności wystarczy.

skałe możesz włożyć po 24 godzinach, ew po 48;)

No ja nie zgodzę sie z tym światłem . Ja mam 2W/L od początku i nie mam glonów i żadnych problemów. Nie ma czegoś takiego jak za dużo światła. A im więcej to mniej problemów


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astronotus Ocellatus, napisz najpierw jakie zwierzaki (korale) chcesz trzymać, bo bez tego licytacja kto da więcej W/l jest bez sensu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jeszcze nie wiem, myslalem na poczatku o jakiejs krewetce ,rozgwiadzie piaskowej, i moze jakis kreb pustelnik np. ale podobno mozna trzymać rybki w takim jak ja chce aqua. Myslalem tez o jakims koralu miękkim ale narazie zbyt zajety jestem czytaniem o wodzie zeby o koralach myslec ;] w przelocie myslalem o xeni albo jakims innym prostym.

Ale z powyzszym moze cos byscie zaproponowali do takiego światla jakie bede mial 2x24w t5 narazie nie bede dokladal ,jak cos to duzooo pozniej dołoże ale HQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzeglądaj jeszcze forum, do trzymania krewetek, krabów itp. nie potrzebujesz mocnego światła. Miękkie korale też spokojnie dadzą sobie radę przy takim światełku, więc wyścig zbrojeń na waty możesz sobie odpuścić - tym bardziej, że latem cały ten piekarnik nad małym baniakiem będziesz musiał jeszcze schłodzić. Jak będziesz chciał trzymać SPSy, to wtedy pomyślisz o lepszym oświetleniu.

A to, jak miękasy (i nie tylko) potrafią rosnąć przy dużo słabszym świetle możesz obejrzeć sobie tutaj:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=7897


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#219425 Astronotus Ocellatus :

Sam jeszcze nie wiem, myslalem na poczatku o jakiejs krewetce ,rozgwiadzie piaskowej, i moze jakis kreb pustelnik np.

Zamień rozgwiazdę na jakąś "fajną" babkę :waving i będzie super. A tak na poważnie, o wiele bardziej fachowe źródła niż ja podają, że rozgwiazda w tak małym akwarium raczej długo nie pożyje.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ee 2x24 W az tak strasznie nie grzeje ;p ,obecnie mam 3 akwaria slodkowodno w tym wlasnie 54l z pokrywa wlasnej roboty a tam zamontowane 5x 18W jarzeniowki moge zdjecie zamiescic jesli chcecie ;p w domu 24'C w akwaria po 12h swiecenia 27'C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wywiercić otwory a jeżeli problem pozostanie daj dwa wiatraczki od kompa za 10 zł


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem odnośnie dalszego zwiększania mocy, a nie planowanego 2x24W. Choć np. w Reefmaxie na 100l wody w obiegu i światło 3x24W obudowa ma aż pięć wiatraków, w upalne dni za różowo widać nie jest i dziurka w klapie nie pomaga. Ale oczywiście jeśli chcesz możesz dać 2W/l do miękasów, Twój wybór :waving

Baniaka słodkowodnego nie ma co porównywać do solniczki, u mnie w słodkim wykorkował kiedyś regulator do grzałki, po przyjściu do domu zastałem w zbiorniku ponad 35-stopniową zupę, a część obsady (np. sumiki) przeżyła.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracając do moich pytan, przytoczcie pare korali miekkich jakie moge zastosowac w sojej solance? aha tak ogolnie to korale dodajemy po stabilizacji tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tematy poprzyklejane w tym dziale, tam masz wszystko ładnie opisane (łącznie z pytaniami, które zadawałeś wcześniej).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawiooka, nie bądź leniem, pytania które zadajesz już sto razy pojawiły sie na forum:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.