Skocz do zawartości
Darek S

Do chemików - baling magnezowy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko

Zakupiłem właśnie odczynniki do balinga, ale dawkowanie magnezu

Wg strony L.Bolesławskiego

ale zakupiłem MgCl2*6H2O - techniczny, oraz MgSO4*7H2O CZDA

Pytam o ten techniczny, czy może być, bo idzie go sporo 380gr na litr rozwtoru.

CZy po prostu nie zaszkodzi. Jak jest różnica jakościowa między czda a tym technicznym

Robił ktoś na technicznym ??

DS


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MgCl2 *6H2O (czysty lub czysty do analiz) możesz dosypywać do roztworu CaCl2 w ilości 34g na 2 litry RO. O tej metodzie z MgSO4 nie wiem wiele i się za nią nie zabieram. Ta metoda działa u mnie i w zbiornikach kolegów więc wolę niczego nie zmieniać. Ale 380 g na 1 litr???? Czy aby na pewno taka ilość na 1 litr??? Coś tu chyba nie gra?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby dokładnie stwierdzić co jest w technicznym chlorku magnezu powinieneś zdobyć takie informacje od producenta. Charakterysytkę odczynników CZDA i CZ można znaleźć na stronach POCH. Według mnie główne rożnice będą w zawartości takich domieszek jak wapń, sód i potas, oraz innych soli magnezu.

Tak na marginesie nie wydaje mi się aby producenci soli używali w swoich produktach komponentów o wyższej czystości niż technicza bo było by to poprostu za drogie.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rah

Wszystko gra, tak ma byc:

Roztwor 5% (5 g Mg rozpuszczone w 100 ml wody):

380 g MgCl2x6H2O i 48 g MgSO4x7H2O rozpuscic w 700 ml wody, nastepnie uzupelnic ilosc roztworu do 1 l


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie jeśli można?

W przypadku 6-cio wodnego chlorku wapnia - jaka ilośc w I roztworze na 2 litry - przy dwu-wodnym to 147 g,a CaCL2x6H2O ?


Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym , ze nie kupoiwałem w POCH bo drogo

ale w Lubelskich Odczynnikach - duża firma. Pytałem o ten skład, ale facet znalazł wszystkie poprzednie analizy tzw próby jakościowe, a tej partii nie. Widziałem dwie z nich i różnia się nieco. Ta lepsza wyglada tak

Mgcl2 -48,5 %

siarczany 0,1 %

cynk 0,00002

żelazo 0,0002

sód 0,14

potas 0,08

wapń 0,045

miedż 0,00001

ołów 0,000006

kadm 0,00001

chrom 0,00002

nikiel 0,00006

CZyli IMO bardzo czysty, ale ten drugi miał przeciętnie jedno zero mniej

MIał mi przesłąc maila z danymi, ale nie przesłał - juro sie przypomnę - może nie znalazł ?

Za 5 kg zapłaciłem 10 zł !!!!! ( a potrzeba 380gr)

Do tego drugi odczynnik MgSO4 czysty (jednak , a nie do analiz) 1kg tez za 10 zł ( a potrzeba 50gr)

Czyli wystarczy na co najmniej 15 litrów roztworu, bo część oddaję kolegom

Dodam, zę 1 litr tego roztworu podnosi w moim 200 litrowym akwa Mg o 150mg, czyli dużo

Darek S


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 l powinien starczyc na jakis miesiac ,

mnie osobiscie zastanawia metoda z dodaniem magnezu do I roztworu ballinga, upraszcza sprawe dozowania,

ale i tak zapotrzebowanie okresli te dawki:)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ten chlorek magnezu jest czysty - ale jak wcześniej pisałem zawiera więcej metali lekkich, co raczej nie szkodzi w akwa.

Wydaje mi sie że ilości łatwiej jest ustalić na podstawie stężonego roztworu chlorku wapnia - którego należy rozpuścić około 164 cm3 w 2 litrach wody - niezależnie od tego ilu wodny jest - bo w roztwarze to nie ma znaczenia.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[]

Wydaje mi sie że ilości łatwiej jest ustalić na podstawie stężonego roztworu chlorku wapnia - którego należy rozpuścić[]

komu łatwiej temu łatwiej :(

Mi prosciej jest odwazyć na wadze 380 gr jednego i 48gr drugiego - zmieszać i juz :(

Poza tym wszystko to co mam to płatki lub granulki, więc jak zmierzyć to w cm3 ?

BTW na razie nie mam jeszcze tej specyfikacji mojego chlorku magnezu :(


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę żle mnie zrozumiałeś chodziło mi o ilości stęzzonego roztworu - który powstaje przez rozpuszczenie granulek w wodzie.

Ja osobiście nie posiadam dokładnej wagi, więc dla mnie ten sposób jest lepszy.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam juz dane tzw GWARANTOWANE czystości przez producenta. Niestety są one pobieżne i niepełne. W tej firmie uzyskałem odpowiedź, że większosć MgCl2 przychodzi jako techniczny, a oni to badają i jak wychodzi np bardzo czysty to sprzedaja w innej klasie np czysty - tak było z poprzednimi.

Tej partii nie badali - dlatego dysponuja tylko tym wykazem

- zawartość głównego składnika MgCl2 - 47,30 % mm

- siarczan magnezu (btw drugi składnik roztworu do balinga) - 0,2 % mm

- siarczan wapnia 0,2 % mm

- chlorek sodowy -czyli sól kuchenna - 0,7 % mm

- chlorek potasowy - 0,3 % mm

- żelazo 0,0001 % mm

- woda 51,3 % mm

No i może być ?

Zauważcie, ze np w pierwszej specyfikacji jest podany np Na+ - a w drugiej po prostu NaCl

Ja zrobiłem roztwory, wlewam i na razie nic nie widać poza podniesieniem poziomu Magnezu ...

-


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.