Skocz do zawartości
spajdi

Jaka pompa cyrkulacyjna do 72l?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pewien problem z doborem cyrkulacji w moim baniaku... Sprawa wygląda tak jedna pompa, która robi za obiegową pomiędzy baniakiem, a panelem zewnętrznym to Aquael Circulator 1100 l/h i tej pompy nie planuję zmieniać i posiada ona możliwość regulacji przepływu dlatego w razie czego mogę zmniejszyć cyrkulację z tej pompy. Problem mam natomiast jeśli chodzi o drugą pompę. Aktualnie w akwa jest Koralia 1 czyli 1500 l/h jednak kupiłem ją po śmiesznej cenie używaną no i choć od początku nie była cicha to teraz jest zrobiła się b. głośna, a od czasu do czasu warczy jak traktor dlatego zamierzam wyrzucić ją do mieszania soli, a do baniaka kupić coś nowego. Baniak przez najbliższy rok bądź dłużej będzie głównie dla miękasów i LPS dlatego z tego co czytałem cyrkulacja nie powinna być zbyt duża dlatego zastanawiam się jaką pompą zastąpić Koralie 1 i teraz tak :

- nowej korali nie kupię skoro ta używana chodzi jak traktor to z nową po pewnym czasie prawdopodobnie sytuacja może się powtórzyć więc odpada

- kontrowersyjna pompa JVP w najsłabszej wersji czyli JVP-101 ma teoretycznie 3000l/h więc może mi zrobić pralkę z baniaka nawet jeśli ma tylko 2000-2500l/h

- Tunze nanostream 2500l/h nie wchodzi w grę gdyż uważam, że te pompy mają tragiczny stosunek cena/jakość po tym co można wyczytać o tych pompach na necie...

Jedyne pompy stosunkowo ciche i takie które są w zasięgu mojego portfela to chyba Marea, a konkretnie Marea Stream 1000 z tym, że tu nie wiem czy to nie będzie ciut za słaba cyrkulacja ? Powiedzcie czy dla miękasów i LPS wystarczy ok. 2000l/h przy baniaku 72l ? Czyli ok. 27x cyrkulacja.

Ogólnie co sądzicie o pompach Marea ? Bo ja widziałem 3200 u Ryzia i jak dla mnie to póki co najlepsze pompy pod względem stosunku cena/jakość/cisza...

Dodam, że nie chciałbym wydać na pompę więcej niż 100-150zł.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia to najcichsza pompa cyrkulacyjna więc kup sobie nową i sam zobaczysz. Musiałeś kupić mocno zużytą - wystarczy wymienić zapewne ośkę i gumki .


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze poprzedni wlasciciel zgubil przy myciu gumki. Utnij z wezyka od napowietrzania podkladke grubosci 1-2mm zaluz na oske pod wirnik jezeli oska jest wporzadku powinno nastac glucha cisza.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:waving To już teraz mnie dobiłeś... Z tego co słyszałem Marea jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o ciszę tyle, że są duże... :) Każda sroka swój ogon chwali i bądź tu z czegoś mądry człowieku...:banghead

Edit : Grzegorzu dziękuję za pomoc nie chcę zapeszać, ale wstępnie pomogło poziom hałasu zszedł do poziomu zdecydowanie akceptowalnego, ale nie chcę się cieszyć zbyt prędko zobaczymy co będzie po dłuższych testach 24 - 48h.

Mam nadzieję, że ten kawałek wężyka okaże się rozwiązaniem i nie będę musiał inwestować w nową pompę... Pozdrawiam, aczkolwiek zachęcam do dalszej dyskusji na temat pomp tak "w razie czego" :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam marea 2400 i koralia 3200 i mogę o nich powiedzieć tyle że:

marea +

- cichutka

- strumień ładny dość szeroki

marea -

-duża

- czasami wirnik zaczyna pukać ,ale po wyłączeniu i włączeniu jest ok, rzadko się to zdarza ale zdarza, czasami trzeba po prostu ja wyczyścić

- gorzej się reguluje niż korlaia

- mocowanie na przyssawki

korali +

- cichutka

- lepiej wygląda niż marea jak dla mnie

- super strumień

- super regulacja

- mocowanie na magnes

koralia -

- patyczek trzeba bardzo ale to bardzo uważać aby go nie złamać ;/ ja złamałem, ale na szczęście jakoś chodzi ;] w sumie dobrze chodzi nic nie mogę jej zarzucić

to są moje odczucia ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takie coś mi chodziło Daimen dziękuję za opinie. Jak na razie po modyfikacjach za radą kolegi Grzegorza pompa chodzi naprawdę przyzwoicie i mam nadzieję, że tak będzie dalej wtedy odszczekam co złego powiedziałem na koralie :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze podkladka minimalnie nierowna lub zbyt cienka. Czy Koralia 1 ma oske ceramiczna czy metalowa?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia 1 ma metalową ośkę, ale póki co pompa chodzi cichutko po dołożeniu podkładki słychać jedynie naprawdę delikatne buczenie jeśli taki stan utrzyma się będę zadowolony :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o pompach jvp-102? Czytałem już na forum wypowiedzi i większość była pozytywna... Bo zaczynam kompletować sprzęt do akwa 112l i zamierzam kupić dwie takie pompy pieniędzy dużo nie mam. Zależy mi też aby były ciche bo głowę mam ok. 1m-1,5m od akwa tyle, że akwa wyżej...


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dodaniu podkładki Koralia 1 do dziś działa cicho dziękuję bardzo Grzegorzu :bow Jedyne co słychać to buczenie przenoszone na szybę przez magnes, ale to jest akceptowalne:googleye Także cofam wszystko co złego powiedziałem o Koraliach to jednak dobre pompy :bow Zawieszona w wodzie na kablu praktycznie bezgłośna :bow

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#219594 Pavilon :

A co powiecie o pompach jvp-102? Czytałem już na forum wypowiedzi i większość była pozytywna... Bo zaczynam kompletować sprzęt do akwa 112l i zamierzam kupić dwie takie pompy pieniędzy dużo nie mam. Zależy mi też aby były ciche bo głowę mam ok. 1m-1,5m od akwa tyle, że akwa wyżej...

Nawet JVP 101 robi burze piaskowa w 112 l. Ja tez postawil bym na Koralie. Uzywam Nano i 1 i obie sa ok.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220135 spajdi :

Po dodaniu podkładki Koralia 1 do dziś działa cicho dziękuję bardzo Grzegorzu :bow Jedyne co słychać to buczenie przenoszone na szybę przez magnes, ale to jest akceptowalne:googleye Także cofam wszystko co złego powiedziałem o Koraliach to jednak dobre pompy :bow Zawieszona w wodzie na kablu praktycznie bezgłośna :bow

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam :kapelusz

Moze to juz kwestia pracy wirnika na metalowej osce. Jezeli chodzi o przenoszenie wibracji na magnesy sa one oblozone cienka guma.Jezeli to nie wystarcza to moze znowu podkladki:D Tym razem z grubszej gumy np z kawalka wezy eheim.

PS. ciesze sie ze sie cieszysz:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujesz Grzegorzu, że koralie na ceramicznej ośce są praktycznie niesłyszalne ? hmm w takim razie pokombinuję, żeby jakiś kawałek gumy podłożyć między pompę, a szybę :bow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podepnę się pod temat bo będę zakładał 112l i nie wiem właśnie jakie pompy mam kupić. Planuje zrobić panel zewnętrzny zasilany głowicą aqua szut 600l/h. I jako cyrkulacje chciałem dać 2x JVP - 102 będzie dobre? Czy może zamiast dwóch jvp kupić jedną koralie ale jaką? I powiem też, że portfel cienki...


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Koralie 3 z oska ceramiczna i podkladka DIY.Obecnie uzywam w plastykowum kontenerze gdzie przygotowywuje wsad do wiekszego akwarium. Spie obok w totalnej ciszy-absolutnie bezglosna.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie pomp JVP to napisze ze to syf i tyle,ciche sa nie powiem,ale jakosc przewodu zasilajacego to porazka,uzywalem swojej tylko co 2 tygodnie to mieszania solanki i po roku izolacja jest juz popekana,balbym sie wkladac rece do akwarium gdzie pracuja takie pompy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220206 Pavilon :

To podepnę się pod temat bo będę zakładał 112l i nie wiem właśnie jakie pompy mam kupić. Planuje zrobić panel zewnętrzny zasilany głowicą aqua szut 600l/h. I jako cyrkulacje chciałem dać 2x JVP - 102 będzie dobre? Czy może zamiast dwóch jvp kupić jedną koralie ale jaką? I powiem też, że portfel cienki...

Jedna pompa cyrkulacji nie zorganizujesz. Jezeli chodzi koralie 2 i 3 to maja oski ceramiczne, te same gabaryty, ale moc i pprzeplyw inne.Koralia 4 rozmiarowo juz duza.

Mysle ze 2x2 styknie, 2x3 napewno wystarczy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pavilon, a co tam chcesz trzymać ? Bo jeśli nie planujesz SPS najbliższy rok to nie przesadzaj z cyrkulacją widziałem po akwarium Ryzia jak miękasy i LPS reagują na dużą cyrkulację... Wszystko się kurczyło, a jak im zmniejszył cyrkulację to mu się grzybki tak pootwierały, że oko cieszą aż miło także IMHO lepiej zacznij od mniejszej cyrkulacji, a ew. w przyszłości zwiększysz cyrkulację jak będziesz chciał hodować SPSy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No planuje zrobić tak jak mówisz... Na początku LPS. W takim razie jaką cyrkulację ? 2xJVP -102?


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x JVP-101 GÓRA ! One i tak mają 3000l/h to nawet jeśli w praktyce mają ciut mniej to i tak będziesz tam miał dosyć cyrkulacji... Koralia 1 dla przykładu ma 1500 l/h dlatego JVP-101 mimo, że to najsłabszy model JVP to i tak ma sporą wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.