Skocz do zawartości
Cetus

Zakup żywej skały pierwszy raz

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę w zakupie żywej skały. Na co zwrócic uwagę przy wybieraniu kawałków? Mam zbiornik 100x40x40 i przymierzam się do zakupu 20kg. Czy to będzie odpowiednia ilość? Czy warto kupować połowę skały droższej i połowę tańszej? W reefshopie są dwa rodzaje. Czy też lepiej mieć całość jednakową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jeśli chodzi o wybór skały to po prostu im więcej na niej rośnie tym lepiej. Jedynie niektóre glony są niepożądane. Co do ilości to na moje oko to do Twojego baniaka min 30 kg. Co do różnorodności to moim zdaniem lepiej trochę pomieszać. Zawsze wprowadzając skałę z dwóch źródeł masz większą różnorodność życia. W jednej skale żyją np. jedne szczepy bakterii, a w drugiej inne, które nawzajem się uzupełnią.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co Ty 30 KG ? (!) jak to bylo... "(...) i taczke gruzu aby nie bylo luzu" mam u siebie w 500L wysypane 25 kilo skaly (dojdzie jeszcze 50 ze starego baniaka) i ciezko widze 30 kilo skaly w 160 litrach, a mam aktualnie taki sump w starym baniaku. wg mnie 20 kilo to bedzie duzo. kup 15kg wsadz i zobaczysz czy ladnie, jak bedzie malo to dolozysz. lepiej brac drozsza, ale papua nie polecam (mam taka i zaluje ze brazowe zoanthusy mi zajmuja miejsce).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Ja mam 30 kg w 330L z jednej dostawy a jak bedziesz miał z dwóch dostaw to sie bedziesz zastanawiał jak ci sie cos zpapara czego to przyczyna a tak jeden krok do przodu w razie "W" popieram 15- 20 kg powinno wystarczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ok 16 kg w moich 100 litrach ale to kostka 50x50x45 i myślę żeby jeszcze dołożyć ze 2 - 3 kilo. U mnie żywa skała to podstawa filtracji . Jeśli kolega będzie miał sumpa i w nim filtr glonowy albo coś w tym stylu to faktycznie może dać mniej skały .


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sumpa około 70 litrów i na pewno jakies refugium w nim założę. Widzę że najlepiej będzie tak ze 22kg. Mam nadzieję że nie będzie to przypominało gruzowiska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.