Skocz do zawartości
Natan

elektryka w szafce

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż mam zamiar zmontowac sobie ładną i schludna elektryke w szafce.

Poniewaz z elektroniki jestem noga, to moze by ktos wyjasnil łopatologicznie co i jak popodłaczać.

Zalozenie jest takie:

3 listwy po 3 gniazdka hermetyczne w szafce (stelaz) w akwa na płycie osb.

do kazdej listwy bezpiecznik (wyłącznik nadprądowy?) bezpieczniki w takiej plastikowej skzyneczce.

tylko jak to sie podłącza ?

czy ktos stosuje uziemienie ? i jak sie je robi :bow

...

czy moze walic to i nie robić bezpiecznikow tylko ogień i wszystko podłączone do jednego gniazdka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan większość ma bezpiecznik tylko nie kupuj firmy ACAR aczkolwiek z tym łączeniem 3 kabli w jedną wtyczkę... Pod względem elektryki można wszystko będzie OK, ale pod względem mocowania/lutowania tych kabli nie bawiłbym się raczej w takie coś, lepiej zwykły przedłużacz z 3 gniazdkami za 10zł i do tego wpiąć 3 listwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dla świętego spokoju i swojego bezpieczeństwa planuję wrzucić w szafkę na szynie różnicówkę i dalej nadmiarowy mniejszego amperażu. Tutaj masz ciut więcej wiedzy w temacie:

http://www.forum.eakwarystyka.eu/topics3/4525.htm


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że na wszystkie listwy wystarczy jeden bezpiecznik, musisz tylko sprawdzić sumaryczny pobierany prąd urządzeń. Ten bezpiecznik chroni tylko przed zwarciem, a dodatkowa różnicówka w szeregu także przed upływem prądu z obwodu (czyli gdyby miał płynąć od np. uszkodzonej lampy przez ciało do uziemienia). Nie można tylko stosować samej różnicówki, bo sama nie zadziała przy zwarciu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wystarczy najmniejsza puszka - widzialem tanie na allegro na 4 segmenty z dosc dobrym zabezpieczeniem przeciwwilgociowym (IP65) i w niej roznicowka i bezpiecznik i z tego dopiero wyjscie na gniazdka?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję właśnie takie rozwiązanie. Sposób dość prosty, bo nie trzeba zmieniać instalacji w mieszkaniu (co u mnie nie wchodzi w grę), a daje sporą kontrolę nad zasilaniem akwa i lepsze zabezpieczenie niż tylko nadprądowe.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220379 kapuhy :

Myślę że na wszystkie listwy wystarczy jeden bezpiecznik, musisz tylko sprawdzić sumaryczny pobierany prąd urządzeń. Ten bezpiecznik chroni tylko przed zwarciem, a dodatkowa różnicówka w szeregu także przed upływem prądu z obwodu (czyli gdyby miał płynąć od np. uszkodzonej lampy przez ciało do uziemienia). Nie można tylko stosować samej różnicówki, bo sama nie zadziała przy zwarciu.

ale ale, jesli mi wywali pompe obiegowa to wszystko przestanie dzialac, a ja bym chcial by w takim przypadku reszta dzialala, albo przynajmniej sama cyrkulacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy w takim wypadku jak pisze Natan wystarczy 1 wylacznik roznicowy i do niego np 3x zawykly nadpradowy, i do nich podpiete 3 rzedy gniazdek? Jak patrzylem na ceny, to roznicowe sa sporo wieksze i drozsze od zwyklych bezpiecznikow. Idealem byloby zeby kazde gniazdko mialo swoj bzpiecznik pewnie, ale to troche niewygodne byloby w montazu, choc na etapie wykanczania domu byloby mozliwe.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna różnicówka przed nadprądowymi powinna wystarczyć, ona ma chronić przed porażeniem przy obsłudze. Ale oczywiście 100% pewności nie ma, jak dotknie się mokrymi łapami fazy i zera i prąd będzie płynął przez ciało to ani różnicówka nie wywali (nie ma upływu z obwodu) ani nadprądowy (zbyt duży opór ciała). Myślenia nic nie zastąpi, wiadomo :bow Można zastosować kilka mniejszych amperażem bezpieczników dla poszczególnych urządzeń, albo pozostać przy bezpiecznikach topikowych w listwach. Byle tylko nie dać większego amperażu bezpiecznika w szafce niż ma bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej w mieszkaniu, bo wtedy zwarcie np. na pompie wywali prąd w całym mieszkaniu zamiast w szafce.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy: ja mysle o roznicowce jako zabezpieczeniu przed przebiciem w jakims urzadzeniu w akwa do wody - zdaza sie niestety. Zamiast zwyklych listew widzialem dosc tanie ogrodowe rozdzielnice na allegro, z obudowa klasy 65 i zamykanymi gniazdkami klasy chyba 44, taki cudak z 4 gniazdkami kolo 60pln kosztowal, niewiele wiecej niz listwa na 5-6, myslalem o 3 takich rozdzielnicach i do tego taka skrzynka np:

http://www.allegro.pl/item792450585_rozdzielnia_natynkowa_8_modulow_aqua_fvat_ip_65.html

i w niej roznicowka i 3 bezpieczniki dla 3 grup gniazdek.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy różnicówka wystrzeli po przebiciu do wody, taki układ musiałby się zamykać poza chroninym obwodem gdzieś do uziemienia.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy: po samym przebicu pewnie nie, - choc teoretycznie mozna by sprobowac uziemic wode :bow - tylko jak ja tam wloze reke stojac na podlodze.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obwód miałby się zamknąć przez Ciebie gdzieś do uziemienia - to jak najbardziej :bow Na pewno warto różnicówkę zastosować.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem 3 listwy po 3 gniazdka hermetyczne

do tego 3 wyłączniki nadpradowe

pudełeczko na wyłaczniki

i jakies tam kabelki by wszystko skrecic do kupy.

Z tego co sie orientuje to zlozenie tego do kupy ma wygladac nastepujaco.

Od listwy z gniazdkami idzie kabelek, jedną zyłe z kabelka przecinamy i montujemy na niej wyłacznik nadpradowy, nastepnie wszystkie 3 kabelki z zamontowanymi wyłacznikami łączymy i wypuszczamy jeden kabel do zasilenia tego wszytskiego.

zgadza sie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan: jakie listwy z gniazdkami kupiles jesli mozesz napisac?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie hermetyczne listwy to widziałem takie ogrodowe w biedronce za jakieś 30-35zł wyglądały w miarę solidnie na pierwszy rzut oka, a skoro nadają się na deszcz do ogrodu to i do akwa powinny być dobre :bow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam temat troche zakurzony ale mam pytanie odnosnie elektryki w szafce i nie bede zakladal nowego tematu aby nie zasmiecac;)

Otoz zastanawiam sie wlasnie nad umiejscowieniem gniazdek w szafce, a ze z elektryka nie mialem nigdy wiele wspolnego wiec zdecydowalem ze beda to listwy napieciowe. i teraz moje pytanie czy uzywacie listw bryzgoszczelnych ip44 czy moga byc zwykle gnizadka z osobnymi wlacznikami? jak to u was wyglada? ogolnie myslalem o czyms takim http://allegro.pl/listwa-zasilajaca-6-gniazdowa-ip44-i3582926615.html albo http://www.conrad.pl/Listwa-zasilaj%C4%85ca-5-gniazd-z-5-prze%C5%82%C4%85cznikami.htm?websale7=conradπ=610186&Ctx={ver%2F7%2Fver}{st%2F3ec%2Fst}{cmd%2F0%2Fcmd}{m%2Fwebsale%2Fm}{s%2Fconrad%2Fs}{l%2F01-aa%2Fl}{sf%2F%3Cs1%3Elistwy%20napieciowe%3C%2Fs1%3E%2Fsf}{p1%2F898d575ab672b86e6f3dda3db8e8d80f%2Fp1}{md5%2F833b81823793f638ab8a4339e0912d76%2Fmd5}

ktora bedzie odpowiedniejsza? dzieki


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam temat troche zakurzony ale mam pytanie odnosnie elektryki w szafce i nie bede zakladal nowego tematu aby nie zasmiecac;)

Otoz zastanawiam sie wlasnie nad umiejscowieniem gniazdek w szafce, a ze z elektryka nie mialem nigdy wiele wspolnego wiec zdecydowalem ze beda to listwy napieciowe. i teraz moje pytanie czy uzywacie listw bryzgoszczelnych ip44 czy moga byc zwykle gnizadka z osobnymi wlacznikami? jak to u was wyglada? ogolnie myslalem o czyms takim http://allegro.pl/li...3582926615.html albo http://www.conrad.pl...39e0912d76/md5}

ktora bedzie odpowiedniejsza? dzieki

z ciekawości co zamontowałeś i jak się sprawdza?


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.