Skocz do zawartości
inmar

Test na PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Inmar, a ile Ci wychodziło PO4 z testu Saliferta ?? Możesz porównać wynik salifert/hanna ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#227536 spajdi :

Inmar, a ile Ci wychodziło PO4 z testu Saliferta ?? Możesz porównać wynik salifert/hanna ? :)

Pokazywał ok. 0,5 czyli zaniżał !

Akurat test salifierta mi się skończył więc nie porównam teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się i włożyłem do baniaka filtr wewnętrzny z podwójną komorą Aquaszut 550.W komorach umieściłem 500g absorbentu.Znikomy spadek PO4 tłumaczę słabym przepływem przez skarpety bo nie możliwe aby przez ponad tydzień nie spadł poziom nawet o jedną kreskę.

Powiem jedno,filtrowanie w skarpecie jest do d..y.Tak na chłopski rozum woda opływa skarpetę i płynie dalej,płukanie środka jest minimalne.

Przedtem przez dwa tygodnie fosforanów nie ubyło nawet jednej dziesiętnej.Po włożeniu filterka ubyło z 0,69 na 0,45 przez cztery dni.

Mając tak dokładny tester można poeksperymentować.Ponownie sprawdzę za kilka dni.

Ps.to moje zmienione posty z Rybnickiego forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar,

czy mozesz krotko jeszcze raz opisac o co Ci chodzi?

Przez 4 dni poziom PO4 spadl z 0,69 na 0,45. To przeciez super tempo. Ale pomyslmy; poniewaz poprzednio, mimo uzycia absorbentow, PO4 nie spadalo ani nie roslo to oznacza, ze w akwarium tyle przybywalo PO4 ile absorbenty wyciagaly.

Zaczalbym sie zastanawiac, skad sie ten PO4 bierze, bo wydasz wiecej pieniedzy na absorbenty niz na cala reszte.

Inne pytanie, ile powietrza podaje pompa tego Turboflotora? Czy w kubku zbiera sie duzo adsorbentu i jakiego koloru?

Czy ta skala jest nowa i odgazowuje? Przy tej ilosci skaly i przy DSB, nawet taki slaby odpieniacz powinien byc bezrobotny a PO4 powinno dac sie utrzymywac ponizej 0,1 bez wiekszych trudnosci.

Cos tez pisales o tym, ze nie pluczesz mrozonek. Dlaczego? Byc moze cos zle zrozumiales. Przy takim wysokim PO4 musisz je plukac i to dokladnie. Moze ten blad kosztowal Cie tyle nerwow.

Napisz jakie masz korale, jak wygladaja i ile karmisz (duze ryby?). Obecny poziom NO3? Tych kulek w odpieniaczu juz nie masz?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam.

Absorbent kupiłem tylko raz przez ostatnie kilka miesięcy,nie stosowałem jakiś czas i może się dlatego nazbierało fosforanów.Nie mając wcześniej dobrego miernika wiedziałem tylko,że coś tam mam fosforanów.

Wcześniej miałem absorber w skarpecie i woda raczej opływała ją.

Odpieniacz trochę zmodyfikowałem,chodzi na pompie AM2500,nie mam pojęcia ile podaje powietrza,jak zdejmę wężyk to słychać jak by siorpanie.W kolumnie raczej jest mleko.Jak ustawię go na sucho to gdzieś po 4-5 dniach jest połowę kubka dość brązowej mazi.Mówisz słaby odpieniacz ?To mój drugi już i podobno miał być OK.Zawsze go mogę zmienić.Złoże zraszane z tego odpieńka dość szybko wywaliłem

Skała jest od początku,ale mam wątpliwości czy była świeża bo start odbył się bez jednego glona i żadnej plagi nie doznałem.

Mrożonki płukałem ok 10 miesięcy,ale przestałem bo jak by chciałem dokarmić też korale.W tej chwili płuczę.

Poziom NO3 prawie,albo zero.

Korale można zobaczyć na fotkach http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25433 raczej większość miękasów.

Tu pewnie będziecie widzieli problem bo mam ok 20 ryb,ale dużych jest 4szt. reszta to małe rybki,z 3 ślimaki,2-3 kraby,3 rozgwiazdy w tym 2 piaskowe,6 krewetek.

Podmiany regularne bez wyjatku od samego początku,wcześniej 50L co 2 tyg. potem 35L co dwa tygodnie.W ostatnim czasie tyle samo co tydzień.

Moje karmienie od 2-3 miesięcy to jedna kostka z tej podwójnej Katrinexu rano i wieczorem,czasem dwie,ewentualnie 2-3 kosteczki z IT.Raz na tydzień,dwa spiruliny pół łyżeczki.Pokarm podaję na raty,nawet na 10 razy co kilkanaście minut.

Najważniejsze,że spada poziom Po4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. tak sobie czytam cały wątek i nie mogę ogarnąć o co tu chodzi koledze inmarowi ? Piaseczek czysty, dino nie widać itd. Czy, aby korale marnieją ? Ryby padają ? Woda ma nie taki kolor jak trzeba ? Tak po prawdzie to testami należy się przejmować jak się chce na TOTM-ie zaistnieć, albo mieć taki super hiper baniak jak Andrzej N. Nie można się dać zwariować - ludzie nie mierzycie tak dokładnie wody w czajniku na herbatę dla swoich dzieci jak tu co niektórzy rybkom :shocking Absolutnie nie neguję, kto chce to niech się zamarwia i robi laboratorium. Tylko czasem pytanie : po co się stresować ? Reagować trzeba jak się naprawdę źle dzieje. Na fotkach widzę że sporo rybek i mają się dobrze. Koralowce jak sam napisałeś prawie same miękasy i też nie padają. PO4 spadnie, ale za jakiś czas napiszesz, że rybki marnie, bo ograniczyłeś im karmienie (BTW minimum 3 razy dziennie ja karmię swoje, a ile ich jest sam już nie wiem). Jak zaczynałem przygodę morską to nakupiłem też całą szafę testów itd. Również Rowy na PO4. Dwa razy użyty i finał. I szczerze : gdybym co chwilę latał z testem badać wodę w akwariach to rybki by mi pewnie z głodu popadały. To co mam widzieć w zbiornikach to widzę gołym okiem. Prawda jest taka, że trzeba rozdzielić co się chce - rafowy baniak czy zeovitowe kolory samych twardzieli. Tylko nielicznym naprawdę dobrym akwarystom się udaje pogodzić jedno z drugim i osiągać wspaniałe efekty. I wymaga to także nie małych nakładów finansowych. Profesjonalne podejście do tematu nie uznaje kompromisów i prowizorek. Może to co napisałem nie będzie się podobało, ale w podobnym tonie pisałem o zeovicie - to też nie zabawa dla każdego. Mówimy tu o konkretnym przypadku czyli problemach PO4 inmara. Nic nie da inwestowanie w miernik Hanna skoro woda z RO jest już taka jaka jest. W dobre filtry i membranę zainwestuj. Ja bym też zeostartu2 nie odstawiał całkowicie, kontrolował jedynie dawkowanie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać,ze kilka dni temu wymieniłem żywicę na MB400 i dołożyłem dwa dodatkowe prefiltry.Teraz TDS pokazuje 000.:shocking

To co napisał Zbyszek też ma sens nawet niedawno z kimś rozmawiałem,że skoro nic się nie dzieje to poco to uparte dążenie do zera z fosforanami.Z drugiej strony jak komuś piszę ile mam PO4 to zaraz maśakra jak mówi mój najmłodszy syn.

Tak czy siak dążę do naturalnych poziomów składników wody.

Inna sprawa,jak nie podejdę do baniaka coś sprawdzić,poprawić,wyregulować raz na godzinę to jestem chory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Inmar: Nigdzie nie napisałeś jakie masz pH w wodzie? Pytam dlatego, bo jeśli wsadziłeś na jakiś czas absorbent, to on mógł Ci zaniżyć pH poniżej 8, a to powoduje własnie wydalanie fosforanów ze skał. Przypuszczalnie skały są przerzyźnione np. od karmienia tylu rybek (standard :shocking ).

Jeśli pH masz zaniżone, to dodałbym więcej absorbenta, ale na krótko. Najlepiej w jakimś boczniku (AM czy coś) z pompą lub małym kubełkiem, albo wrzucłbym do kubła samej Rowy. Po 2-3 tygodniach wywaliłbym to i poczekał z tydzień mierząc pH, jak podskoczy, to wtedy zbadał fosforany.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph miałem zawsze bez żadnych zabiegów 7,9-8,4.Po włożeniu absorbentu spadło do 7,5-7,7 więc od 4 dni podbijam je Kentem na Ph+ i wróciło do wcześniejszego poziomu.Teraz zgodnie z instrukcją zrobię przerwę w podawaniu Kenta.Będę obserwował dalej jak spada PO4 i Ph.

Przypomniałem sobie,że w początkowym okresie karmiłem ryby 5 razy dziennie suchym bo miałem anhiasy tuki.Może wtedy załatwiłem sobie baniak.

W erybce kazali trzymać tą absorbent ok. 2 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ostatniego postu już nie musiałem podbijać Kentem Ph bo jest dość stabilne 7,9-8,5.

Absorbent fosforanów dziś mam zamiar wywalić bo już nie pochłania ich.Ostatnie badanie tydzień temu i było 0,39 w środę i dziś rano to samo.

Jest jedno pocieszenie,że nie przybywa ich.Może absorbent jednak jakąś ilość pochłania ile się produkuje i wygląda to jak by stało w miejscu ?

Cz już rozpocząć podawanie zeostartu2 ? Kropla rano i wieczorem np.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaś piszę do siebie.Absorbent wywaliłem.Podaję Zeostart2 po 1 kropli,ale chyba zwiększę bo to prawie nic na taki baniak tylko poczekam do pełnego tygodnia podawania i sprawdzę wyniki.

Sprawdziłem wodę z mrożonki firmy IT wynik-2,09 Po4.

Pomimo,że nie ma absorbentu Ph znów mi zjechało do 7,6 rano.Ponownie podałem Kenta na PH+ tylko wtedy podbijam sobie Kh które i tak mam wysokie 11,2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja podaję Zeostrart2 w ilości 0,2 ml dziennie.

Ja dość dokładnie płuczę mrożonki, te da korali też na bardzo drobnym sitku.

PO4 u mnie waha się w zależności od większego karmienia czy podmiany od 0,03 0,05, NO3 Salifert próbka się nie zabarwia.

Ty ballinga masz ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem przedwczoraj ale nie wiem jak rozrobić bo jest kilka opisów i składniki się różnią.Jest mój topic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.