Skocz do zawartości
domat

Ile soli pries na 4l wody?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam takie pytanie ile "na oko" soli pries dawać na 4l wody ro?

Oczywiście zasolenie będzie mierzone hydrometrem lecz w ogóle nie orientuję się w jakie ilości "mierzyć" czy ma być to szklanka pół szklanki czy może ktoś poradzi na gramy(posiadam dokładną wagę więc nie było by problemu z odmierzeniem ilości).

Myślę że 4l podmianki co 2 tygodnie w akwarium 25l(w tym około 5kg LR) będą w porządku. Czy może lepiej robić po 5 litrów? jeśli lepiej po 5 litrów to prosił bym o podanie wartości ile soli do takiej ilości wody.

Pozdrawiam Serdecznie,


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależnie od soli nie wiem jak dla Preisa ok. 32-36g/l wody skoro masz wagę to dodaj 4x32g = 128g soli i sprawdź zasolenie i ew. dosypiesz ciut ciut :bow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko musisz wziac pod uwage temperature wody jezeli sprawdzasz hydrometrem, 310g na 10l jest podane przy temp 25 stopni,jezeli bedzie inna huydrometr pokaze ci cos innego i bedziesz dosypywal lub dolewal wody i minie sie to z rzeczywistoscia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego wychodzi że na 5l wody dać jakieś 155g soli.

Dobrze a jakie doradzacie robić podmianki po 4 czy po 5l w zbiorniku 25l w tym z 5kg LR oraz również z 4-5kg LS.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na 9 litrów daje 342 gramy ,czyli 38 gram na litr wychodzi 1,025


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220332 mieczyslaw :

Tak tylko musisz wziac pod uwage temperature wody jezeli sprawdzasz hydrometrem, 310g na 10l jest podane przy temp 25 stopni,jezeli bedzie inna huydrometr pokaze ci cos innego i bedziesz dosypywal lub dolewal wody i minie sie to z rzeczywistoscia.

Ta dawka jest obliczona przez Praisa i nic tu temperatura do tego nie ma.To oczywiście teoria,że dajesz te 310g na 10L i masz mieć 1,023 zasolenia.U mnie sprawdziłem i prawie dokładnie jest tyle.Ale jest faktem wtedy,ze jak bedziesz mierzył pływakiem to przy temp. innej niż 25st. pokaże źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:)

Mam jeszcze jedno pytanko, gdyż w moim akwarium skała sięga praktycznie pod sam poziom wody, jeśli spuszczę to 4l wody na podmiany to część skały będzie odsłonięta przez jakieś 5 minut zanim wleję świeżą solankę.

Czy to nie zaszkodzi skale oraz nie spowoduje ponownego dojrzewania? chciałbym również w tych górnych partiach skały posadzić ZOA i tu również pytanie czy one mogą być bez przeszkód "poza wodą" przez te parę minutek.

Pozdrawiam


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe... bo ja wsypuję przy podmianie - do 20 litrów wody RO - temp 25 stopni - 790 gram soli Preis i do daje 1,023 mierzone hydrometrem JBL plywakowym z termometrem, gdzie skala jest dość dokładna, +-0,0005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220435 rutra :

A to ciekawe... bo ja wsypuję przy podmianie - do 20 litrów wody RO - temp 25 stopni - 790 gram soli Preis i do daje 1,023 mierzone hydrometrem JBL plywakowym z termometrem, gdzie skala jest dość dokładna, +-0,0005

1.sprawdzić wagę

2.sprawdzić solomierz

3.sprawdzić termometr

4.sprawdzić czy sól jest such,nie naszła wilgocią.

Ps.coś może oszukiwać.Ja mierzę Knopem z kompensacją temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie też dzisiaj wsypałem 130g soli na 4l wody i zasolenie wyszło poniżej dopuszczalnego tak 1,020-1.021 czyli myślę ze tak z 140-150g na 4l wody będzie odpowiednie, jutro będę korygował

Prosił bym o odpowiedź na moje ostatnie pytanie o ile to możliwe:)

Mam jeszcze jedno pytanko, gdyż w moim akwarium skała sięga praktycznie pod sam poziom wody, jeśli spuszczę to 4l wody na podmiany to część skały będzie odsłonięta przez jakieś 5 minut zanim wleję świeżą solankę.

Czy to nie zaszkodzi skale oraz nie spowoduje ponownego dojrzewania? chciałbym również w tych górnych partiach skały posadzić ZOA i tu również pytanie czy one mogą być bez przeszkód "poza wodą" przez te parę minutek.

pozdro


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imnar - wszystko sprawdziłem, wszystko jest ok, tym bardziej, że robię tą samą procedurę już od roku, wydaje mi się, że JBL daje miarodajne wyniki, kiedyś jak mierzyłem Serą nie dało się dokładnie zmierzyć, Sera zazwyczaj pokazywała pomiar na czerwonej kreseczce czy OK, ale nie bylo ok sprawdzając to sporo wiekszym i dokładniejszym JBL-em,

zerknij na post domat'a dodał do 4 litrów 130g co daje na 1 litr 32,5g i wyszło mu 1,020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, no i wychodzi że wina raczej była po stronie soli gdyż dzisiaj porównywałem wynik z dokładnym refraktometrem i refraktometr pokazywał 1.022 a miernik sery tak 1.020-1.021(bliżej 1.021) a wiadomo spławik to spławik minimalna różnica zawsze będzie teraz wiem że jak będę robił według miernika 1.023-1.024 to będzie tak 1.022.

A jak z tą skalą może być normalnie podczas podmianki przez te parę chwil poza wodą?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz co z ciekawości sprawdzę ile to jest pół szklanki, jak robiłem jakiś czas temu większe podmianki własnie 30 litrów co tydzień sypałem 1185g, oj powiem Ci, że przeszedłem trochę już z tym swoim akwarium i wszystko co piszę to tylko i wyłącznie moje własne doświadczenia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

waga Soehnle Page i zawsze taruję przed odmierzeniem soli, kiedyś miałem nawet zamiar kupić refraktometr ale jednak jedna "dobra dusza" odradzila mi mój pomysł polecając duży spławik i tak zostało,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam, nikt nie wie jak to jest z odsłoniętą skałą podczas podmianki?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samej skale nic się nie stanie,tak gdzieś czytałem.To jak odpływ w naturze.Korale twarde myślę,że wytrzymają,ale miękkie raczej tego nie lubią.Wszystko zależy od czasu.

Nie zawsze idzie szybko dolać wodę jak sobie założysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.