Skocz do zawartości
Warlock

projekt sumpa + refugium??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam takie pytanie czy przy projektowaniu sump-a od razu pomyslec o zastosowaniu refugium czy moze sie w to nie bawic na poczatku ?? słyszalem ze jest to bardzo dobre,praktyczne (jak i naturalne) - zastosowanie filtra glonowego pozwalajace na redukwoanie po4 jak i no3 - mozliwa pojemnosc max ok 115L - dodatkowo oczywiscie bedzie sump(glowny) gdzie bedzie reszta osprzetu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Filtr glonowy jest jedną z metod wspomagających utrzymanie PO4i NO3 na niskim poziomie, w akwarystyce morskiej jest niepisana zasada że należy dokładnie zaprojektować system aby nie dopuszczać do zmian podczas funkcjonowania zbiornika.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziekuje za odpowiedz - czyli najlepsza zasada pisana w tym momencie jest na początku ruszając ze zbiornikiem, startować razem z refugium - ale czy wprowadzanie w późniejszych etapach rozwoju (ewolucji) zbiornika wszelakich metod usprawniających system takich jak np. wymieniane wcześniej refugium czy dsb itp. mogą wpłynąć negatywnie na cały system?

Pozdrawiam

Włodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220373 Wlodek :

wymieniane wcześniej refugium czy dsb itp. mogą wpłynąć negatywnie na cały system?

tak


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez 2 miechy bujalem sie z no3 20mg po tym jak przudsilem sumpa na jedne dzien bez cyrkulacji. u mnie dolozenie filtra glonowego spaghetti wyczyscilo no3 do zera i cyjano z piachu, zadnych negatywnych skutkow nie zaobserwowalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlodek,posłuchaj Romana,dobrze Ci radzi:)

Wszelkie zniany w działającym systemie mogą doprowadzić do "katastrofy".


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, kup odpieniacz za 5000zl i 100kg skaly z reefshopu, do tego profilux aby sterowal czym sie da aby czasem o ulamek jednostki sie parametry nie zmienily bo bedzie katastrofa!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ja bym zrobil sump z komora na ewentualne refugium,ktora mozesz kiedys wykorzystac lub nie a znajac zycie wykorzystasz...nie bede sie wypowiadal na temat DSB,gdyz nigdy mnie sie ta metoda nie podobala i ja wole kupic vodke niz babrac sie z piachem ale to moja opinia.Jesli chodzi o refugium to fajna sprawa,dostarczasz zooplanktonu do zbiornika,mozesz tam przetrzymac cos co demoluje akwa,mozesz dac miracle mud,kawalki skaly,zrobic konikarium...mozliwosci jest wiele...wedlug mnie system z biegiem czasu mozna rozbudowywac,tylko fajnie jak juz na poczatku pomysli sie o miejscu...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie Bede zakladal nowego topicu, bo tez Probuje "posklejac" Mojego sump-a i stoje;/

(chyba @Wlodek nic przeciwko temu nie bedzie mial:))

Moje akwarium przeznaczone na sump ma wymiary 50x30x40h.

1 Komora na odpienicz wystarczy, jak bedzie miala 15 cm szeroka, tylko na jakiej wysokosci dokleic przegrode(odpieniacz to Aquarium Systems-Seaclone 100 :

- http://www.reefshop.pl/eshop/odpieniacze-bialek_aquarium-systems_aquarium-systems-odpieniacz-seaclone-100.html ?

2 to ???(15 cm-jak ja zagospodarowac, moze na refugium? Nie Chcialbym, aby tez bombelki powietrza "lapala" pompa glowna)

3 na pompe glowna i jakis wklad-wystarczy 20 cm szeroka.

Moze poprostu skopiowac sump @Rafala19 i po problemie:

- http://nano-reef.pl/pfs.php?m=view&v=1035-sump-30.jpg ?

Tylko jak dobrac prawidlowa wysokosc komor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Qest - jasne ze nie mam nic przeciwko:):bow - choc osobiscie zastosował bym jedynie dwie komory ze wzgledu na mala pojemnosc calego zbiornika (sump 50x30x40h) przy 3 komorach musial bys trzymac wysoki poziom w ostatniej komorze tam gdzie by byla pompa liczac bylo by to zakladajac ze w ostatniej przegrodzie musiala by byc ok 20-25cm poziom wody co daje jakies 10L - oczywiscie wchodzi tez tutaj moc pompy... wedlug mnie lepszym by bylo rozwiazaniem zatosowanie dwoch komor z wklejeniem dwoch przegrod obok siebie jedna wyzej druga nizej wklejona choc nawet mozna trzecia aby przez te przegrody odizolowac pecherzyki powietrza z odpieniacza - moje zdanie :bow:)

...wracajac do tematu to zamysl byl by taki zeby na poczatku zostawic zbiornik sam sobie zeby przeszedl caly proces dojrzewania - wiadomo na poczatku rozne skoki parametrow ale przy projektowaniu sumpa juz na poczatku zastosowac odpowiednie miejsce zeby mozna bylo do rzucic w pozniejszym czasie "glon" do sump-a mysle ze mala kepka glona na poczatek nie wplynela znaczaco na caly system.

pozdrawiam

Włodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wlodek

__________________________________________________________________________________

"...wedlug mnie lepszym by bylo rozwiazaniem zatosowanie dwoch komor z wklejeniem dwoch przegrod obok siebie jedna wyzej druga nizej wklejona choc nawet mozna trzecia aby przez te przegrody odizolowac pecherzyki powietrza z odpieniacza - moje zdanie"

__________________________________________________________________________________

mozesz to jakos zobrazowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witan.

@Wlodek dziekuje za linka i info:)

Zrobilem juz "prawie"ostateczny projekt Mojego sumpa(jakby cos jeszcze do poprawki bylo, to prosze o info).

Jutro Jade z rysunkiem do szklarza:

1884-bbbb.jpg .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz jeszcze moze uda sie zwiekszyc komore na refugium kosztem pompy, pompa typu Aquabee spokojnie pracuje w komorze 11-12cm.

To co masz w odstepie 4cm - ten bubble-stop, mysle ze pokojnie moze byc wezszy, 2cm wystarcza.

Wlot wody do komory refugium planujesz na wysokosci 5cm nad dnem - to troche bez sensu IMO. Jesli tam ma byc ew. w przyszlosci DSB, to minimum musisz miec te 10-12cm (tylko wtedy nad nim juz praktycznie nie bedzie miejsca na glony. Jesli tam maja byc tylko glony, to spokojnie mozesz wplyw zrobic nad samym dnem, bez tej dodatkowej szybki na dole.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD

_____________________________________________________________________________________

"...To co masz w odstepie 4cm - ten bubble-stop, mysle ze pokojnie moze byc wezszy, 2cm wystarcza".

_____________________________________________________________________________________

Masz na mysli oba "odstepy"?

Oba moglby byc 2 cm(poziomy pomiedzy komorami i pionowy-wlot wody)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, mialem na mysli odstep miedzy pionowymi szybami, ja mam u siebie 3 szyby w odstepie 1cm, i na dlugosci okolo 27cm spokojnie przeplywa 2 tys l/h, wiec odstep 2cm bedzie juz sporo nadmiarowy.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze:)

Wlot wody do refugium przy 2 cm odstepach pomiedzy pionowymi szybami wystarczy tez 2 cm czy zrobic wiekszy?

Ma to jakies znaczenie czy jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy i 2cm, tylko pomysl na jakiej wysokosci, zebys mogl ewentualnie kiedys DSB zalozyc na przyklad.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla DSB to najlepiej na wysokosci ok. 10-13cm tak, zeby tylko piasek nie "wydmuchiwalo" do pompy.

Mysle jednak nad 5 cm warstwa piasku i "jakimis"glonami.

Jakbym sie Mylil to Mnie popraw:)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięć cm piasku w DSB nie ma sensu . Musi być około 10 cm . Glony zmieścisz robiąc ostatnią przegrodę wyższą . Ma ona w tej chwili na twoim rysunku 15 cm wysokości . Ja osobiście zrobiłbym 25 lub 27 cm . Tym sposobem w części z DSB zmieścisz glony bo nad piaskiem zostanie około 15 cm wody.Przy okazji w części z pompą będzie większa ilość wody . U mnie w poprzednim sumpie tak miałem i wszystko gralo . :)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hepatus1000: tylko w takim wypadku trzeba dokladnie policzyc, czy w sumpie zmiesci sie woda po wylaczeniu zasilania, bo jak sie podniesie przegrode przed komora z pompa to znacznie zmniejszy sie.

/jak licze na szybko, to przy przegrodzie 25cm przed pompa sump bedzie w stanie przyjac okolo 18 litrow wody, a przy obecnych 15 o jakies 7 litrow wiecej.

QesT: policz ile wody splynie Ci z akwa jak wylaczysz pompe glowna, to bedziesz wiedzial czy masz pole manewru co do wysokosci tej przegrody.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MateuszD: jak najbardziej słuszna uwaga . U mnie ze zbiornika 160x60x60 do sumpa spada około 19 litrów wody . Nie wiem jak u kolegi Włodka . Mysle że wzioł pod uwagę to .Zawsze jest wyjście z sytuacji .Wyższy o 5 cm sump co nie uczyni go wcale wysokim , pierwsza przegroda na wysokości nie 30cm a 25 , co zmieni automatycznie wysokość ostatniej na 22cm . jeżeli zastosuje pierwszy i drugi wariant osiągnie dodatkowo większą pojemność na spływ wody ze zbiornika glównego o 15 litrów + 15 litrów które już ma .30 litrów to naprawdę sporo. To tylko moje zdanie . Pozdrawiam .

Ps Co dwie głowy to nie jedna :)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QesT: lepiej, ale jeszcze moze podnies jak mozesz umiejscowienie tej szczeliny, ktora jest 10cm nad dnem, o jakies 1-2 cm, zeby ewentualny piasek z DSB nie wsypywal sie tam, a 10cm to raczej minimum.

I czy wiesz jaka pompe glowna bedziesz mial? Bo 17 cm to sporo, ja bym zmniejszyl jej komore do 10-11cm i zwiekszyl te na refugium


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.