Skocz do zawartości
Warlock

projekt sumpa + refugium??

Rekomendowane odpowiedzi

eeee, a po co dsb skoro mozna sie obejsc bez dsb? natomiast dsb jest niebezpieczne gdy ma sie przerwe w dostawie pradu i latwo to zadusic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciapek: poszukaj watku pt algaescrubber (w kazdym razie ma to w tytule) to bedziesz wiedzial o co koledze chodzi :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mialem na mysli algaescruberra bo za to to by mi tu zjedli na forum, ze propinuje to poczatkujacemu. mam w starym baniaku 250L odpieniacz AM turboflotor 1000 blue do 500 litrow i w sumpie 20 litrow spaghetti, karmie 4-5 kostek dziennie mrozonek, do tego 2 krople KZ amino acid i 10 kropel coral vitalizera a no3 = 0. wiec po co mialbym sypac dsb? co do vitalizera - dlaczego tak duzo? doszedlem do tej dawki powoli, i powiem szczerze ze malo sie dzialo przy mniejszych dawkach. wg mnie to powinno sie dawkowac tylko pod obsade nie pod litraz.

pozatym algaescrubber na pewno nie zaszkodzi jak bedzie obok odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KIDULT zobacz czy wedlug Ciebie ponizszy sump, by sie nadawal do twojego setupu:

- 1884-sump spa.jpg:)

Co ewentualnie bys zmienil(moze komora na glony-jakies proporcjie...)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT: a, to OK, ale przeciez mozna sobie od razu zaprojektowac komore na DSB, i po prostu nie zasypywac jej piaskiem, ale jak sie zrobi doplyw wody za nisko, to uniemozliwia sie sobie zamontowanie DSB w przyszlosci, a przeciez generalnie chodzi o to, zeby od razu zaplanawac sumpa tak, zeby w przyszlosci mozna bylo kombinowac. Ja bez zmiany szyb, tylko kombinujac z rurami elastycznymi mialem na poczatku tylko odpieniacz i pompe, potem dolozylem DSB, potem glony spagetti, potem wymienilem je na Zeo + sporo skaly w sumpie - ale to dzieki temu ze szklo bylo odpowiednio zaprojektowane. I nie chodzi tu o koszt sumpa, tylko o upierdliwosc jego wymiany przy zmianie koncepcji :)

Quest: glony spokojnie sie zmieszcza w tej samej komorze co DSB, tylko musisz dac tam jakies oswietlenie - i zrobic te komore jak najwieksza.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quest ja bym nie wstawial scianki nr 35. nastepna przegrode nr 15 masz duzo wyzej, niz dolna krawedz scianki nr 35, wiec woda by tam stala i syf sie zbieral (miedzy scianka 35 a scianka 30). scianke nr 5 mozesz dac wyzsza, na minimum 12 cm to bedziesz mogl kiedys zrobic dsb jak Ci przyjdzie taki pomysl. pamietaj ze nad dsb bedzie trzeba zrobic dobra cyrkulacje, to w razie czego mozesz scianke nr 15 das wyzej, np 5 cm ponizej scianki nr 30. to wiecej wody wejdzie i jakas pompka cyrkulacyjna wejdzie.

fotka mojego sumpa:

bd7f84037980c487m.jpg

z lewej dolewka byla, ale juz systme przelozony do nowego baniaka i wode dolewam z reki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlodek Pozwól że podepnę się pod temat i zamieszczę swój projekt sumpa do oceny i poprawek.

Bez%A0tytu%B3u1.jpg

Dobrze to wykombinowałem???


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quest ja bym tak zrobil jak dales na poprawkach. z autopsji wiem, ze im mniej szkla uzyjesz tym lepiej. nie wiem po co te wszytkie podwojne przegrody ludzie robia. tez tak zrobilem i nie wiem po co. w nowym baniaku mam pojedyncze scianki i przynajmniej nigdzie woda na powierzchni nie stoi, i babelkow tez nie ma.

@krotki tak samo - scianka 28 nie moze byc wyzsza niz scianka 25, bo na spadku z pierwszej komory woda nie bedzie szla z powierzchni i tam bedzie jakis nalot/korzuch sie zbierac. scianki nr 30 i nr 2 wg kompletnie nie przydatne. tu http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d81c47130b6405fd jest moj nowy sump, ktorego budowalem z mysla o wyeliminowaniu usterek sumpa nr 1 (tego co jest powyzej w tym poscie). prosty i nigdzie korzuch sie nie zbiera, miejsca duzo i starczy na wszystko. przegrodka pierwsza z prawej jest podwojna tylko na wypadek EWENTUALNEJ potrzeby wsadzenia jakiegos medium filtracyjnego. aktualnie komora pierwsza z prawej jest zasilana oddzielna pompka bo splyw idzie od razu na srodek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie poprawiony projekt i do ponownej oceny

1111.jpg


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Supm zrobiony.

Jakie oswietlenie zastosowac najlepiej nad komora 10cmx30cmx12cm(h), w ktorej bedzie troche LS i glonow?

Najlepiej jakby DIY lub cos po kosztach:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem u Skiby lampe Ikola . Jak dla mnie to super rozwiązanie i niski koszt .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.