Skocz do zawartości
gryadam

Świetlówki LED i problem z doborem odpieniacza...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się coraz mocniej do założenia 100-litrowej solanki, ale niestety pojawiły się kolejne wątpliwości i problemy. Nigdzie nie umiem znaleźć, jakiej mocy świetlówki (chodzi mi o te LEDowe) zastosowac do 100-litrowego akwa. Bo na stronie jakiegoś sklepu spotkałem się z zapisem, że 72 watowa lampa ledowa emituje tyle samo światła co 150 watowy żarnik HQI... I tutaj moje pytanie, jak to jaest z tą mocą? Dawać 100W albo 150W oświetlenia, czy w wypadku ledów może być mniej?

I drogie moje pytanie powiązane jest z problemem z dobraniem odpieniacza. Moja szafka pod akwarium ma tylko 40 cm wysokości, czyli bardzo mało... Planuję 30-litrowego sumpa i 10-litrowy zbiornik na dolewkę... Jedynym rozwiązaniem jest zakup odpieniacza Aquaela, ale mam wrażenie, że jest za słaby... W grę wchodzi jeszcze chyba Biostar Flotor AM, ale nie wiem czy to jest dobry pomysł... Czy możecie mi pomóc w wyborze lub zaproponowac jakieś ine rozwiązanie z odpieniaczem?

Byłbym bardzo wdzięczy za pomoc,

Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zrobić porządną szafkę, która pomieści właściwy odpieniacz? Jeżeli to szafka ma decydować, jaki będziemy umieszczali sprzęt, to wydaje mi się, że mogą być później kłopoty. Co jeśli np. w przyszłości planowana będzie zmiana akwa na większe? Wtedy szafka i tak będzie niepotrzebna. Ja swoją mam na 70cm wysoką a i tak odpieniacz wszedł prawie na styk. W sumie nie jest wielki, ale umieściłem go na lekkim podniesieniu i dziękuję, że mam taką w miarę wysoką szafkę. Koszty zakładania morskiego są takie, że koszt szafki chyba nie jest najważniejszy, prawda? Proponuję więc zaprojektować sobie nową szafeczkę, w której wszystko się zmieści i nie będzie żadnych problemów. Ale to jest tylko moje skromne zdanie.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podzielam zdanie grzejanca, ze szafke sie robi pod akwarium a nie na odwrot.

co do oswietlenia led - wg mnie wsadz tyle swietlowek ile sie zmiesci a nie bedziesz kontemplowac liczbe watow na litr wody. im wiecej tym lepiej, na pewno nie zaszkodzi, problemow z temperatura nie bedzie, a korale dostaja powera!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.