Skocz do zawartości

gryadam

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    632
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Kontakt

  • Strona WWW
    www.youtube.com/channel/UCEUIOivbNyVV2oID66ZN40Q/

Informacje o profilu

  • Imię
    Adam
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Katowice
  • Zainteresowania
    Akwarystyka (słodkowodna i morska, z naciskiem na morska), modelarstwo, gitara elektryczna.
  • Akwarium
    162l, wystartowane 11.11.2016 r.

Ostatnie wizyty

2 458 wyświetleń profilu
  1. No właśnie zacząłem lać, bo niby lepsze efekty z bakteriami i Aquaforest zaleca. Tutaj dotykamy innego zagadnienia, które jest według mnie tematem-rzeką, bo ilość dublujących się produktów w ofercie Aquaforest jest tak duża, że producent chyba sam się w tym gubi. Mamy co najmniej 3 produkty, które są źródłem "węgla", m. in. -NP Pro, NitraPhos Minus, pewnie Elixir też się pod to złapie. Brakuje mi jasnej, przejrzystej ulotki, która to usystematyzuje, bo marketing działa, a efekt jest później taki, że początkujący akwaryści leją wszystko, bo nie wiedzą, co jest czym, a AF zaleca wszystko i potem nie wiadomo dlaczego cyjano wyskakuje...
  2. Udało mi się skontaktować w tej sprawie z producentem (Aquaforest). -NP Pro można rozcieńczyć wodą RO, rozcieńczenie 40 ml -NP Pro w butelce w 1 litrze wody RO/DI daje roztwór o stężeniu odpowiadającym temu w wersji dla pomp dozujących (kanister) i stosować w dawce 5 ml/100 l, zgodnie z instrukcją Aquaforest. Zostawiam informację, bo może komuś się przyda.
  3. Cześć, Od jakiegoś czasu jest spory problem z dostępem do Aquaforest -NP Pro w kanistrze 2000 ml (wersja do pomp dozujących). Akurat miałem zapas, ale niedawno ostatni kanister się skończył i nie bardzo wiem, co robić dalej. Kto z Was to dozuje? Czy w ogóle ma to według Was sens? A jeśli tak, to czy można ten preparat rozcieńczyć, np. wodą RO, czy ktoś to robił i ma jakieś doświadczenia w tej materii? Z góry dzięki za odpowiedzi!
  4. Jeśli Cię to niepokoi, to odlej trochę wody z akwarium, wyjmij koralowca, przeczyść szczoteczką, wydipuj, koral do akwarium, woda do odpływu i obserwuj, czy wróci. EDIT: oczywiście nalot na podstawce, a nie woda z odpływu xD
  5. Pod jaką szczepką? Pokaż całego koralowca i daj znać, w jakiej jest kondycji. Być może to jakieś pasożyty?
  6. W popularnych pożywkach do fito jest azotan sodu (NaNO3), więc jeśli już, to NO3. Chyba, że zaczyna się psuć, to wtedy oczywiście zachodzi cykl NH4-NO2-NO3. Teoretycznie stężenie w f/2 to 75 ppm. Leje się tego 1 ml/l, więc rozcieńczasz 1000 razy. czyli w świeżo zmieszanym fito z pożywką masz azotany na poziomie 0,075 ppm. I teraz lejąc przykładowo 100 ml fito do 100l akwarium na dobę dzielisz to kolejny raz przez 1000, więc w teorii wychodzi, że z dawką fito lejesz do zbiornika nie więcej niż 0,000075 ppm NO3... Według mnie to jest pomijalne.
  7. gryadam

    Zwinięta euphilia

    Jak aklimatyzowałeś? To może być jeszcze efekt szoku po zmianie parametrów wody (przełożenie ze zbiornika sklepowego do Twojego akwarium). Azotany też masz ciut wysokie, ale powinna dać radę. Daj jej kilka dni i zwróć uwagę, czy nie cofa się tkanka w miejscu styku ze szkieletem. Jeżeli będzie się cofała i będzie się odsłaniał biały szkielet to jest to zły znak. W przeciwnym razie po prostu bym czekał i obserwował. Daj jeszcze znać, w jakim miejscu stoi i czym świecisz. U mnie Euphyllia też czasem "marnieje" i mniej się pompuje, ale to z reguły wynika z wahnięć KH.
  8. Hodowałem z powodzeniem na 1x 3W Bridgelux full spectrum 1,5-2l fito. I do tego soczewka 5°, żeby mocno skupić wiązkę światła w środku pojemnika (taki prostopadłościenny na spaghetti). I się kręciło.
  9. Trochę poza tematem, ale... Jak najbardziej zgadzam się z przedmówcami, że kluczowe znaczenie ma przygotowanie powierzchni - odtłuszczenie, zmatowienie (czyli rozwinięcie powierzchni i stworzenie bruzdek, w które klej może wniknąć i skuteczniej wiązać). Na dokładnie takiej samej zasadzie zwiększenie powierzchni klejenia zwiększa wytrzymałość połączenia pomiędzy klejonymi elementami. Pytanie, co z estetyką. Bo w przypadku floating reef można to ładnie zamaskować. W przypadku uchwytów już różnie, ale to już kwestia gustu, a o tym się podobno nie dyskutuje... Mimo wszystko silikon nie tworzy trwałego połączenia z plexi, a już na pewno nie tak trwałego jak układ szkło-szkło. Po prostu do pelxi są dedykowane kleje, bo to dość specyficzne tworzywo. I sam fakt, że coś "trzyma" nie oznacza, że "trzyma" poprawnie. Natomiast jeśli chodzi o odtłuszczanie, to w przypadku plexi środek odtłuszczający też ma znaczenie. Zastosowanie środków na bazie alkoholu (etanol, izopropanol) może powodować pękanie plexi na krawędziach, szczególnie w przypadku formatek z płyt ekstrudowanych i ciętych laserem.
  10. Tak jak pisali koledzy powyżej - wszystko zależy od tego, czy będzie to w wodzie, czy nie. Jeśli nie, to faktycznie wkręt jest najprostszy i najlepszy. Problem pojawia się przy klejeniu tego do wzmocnienia akwarium. Jeśli akwarium masz szklane, to silikon nie połączy Ci plexi ze szkłem, ani plexi z PVC. Złapie, ale to połączenie będzie miało zerową wytrzymałość, bo plexi "nie lubi się" z PVC. Cyjanoakryl też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo nie chwyci porządnie uchwytu z PVC (o ile to jest PVC, a nie PP) do bardzo gładkiej powierzchni plexi. Ja bym w twoim przypadku poszedł albo we wkręt z tworzywa sztucznego (polipropylenowy lub nylonowy), jeśli ma to być w wodzie, albo w jakiś klej do twardych plastików. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje mi się klej światłoutwardzalny (UV) typu Pulsar albo właśnie Acrifix, bo z tego co wiem, to łączy nie tylko plexi, ale generalnie twarde plastiki.
  11. Używam DeepSee Viewera i jestem zadowolony. Specyfikację Maxspecta sobie teraz na szybko przejrzałem i generalnie producent nie podaje, jaka jest moc tego oświetlenia, ale nie wydaje mi się, żeby była jakaś znacząca w porównaniu z oświetleniem akwarium. Więc według mnie - jeśli będziesz robić zdjęcia przy zgaszonym oświetleniu i wykorzystasz oświetlenie lupy, to powinno Ci do dać w miarę miękkie i równomierne światło. Ale przy włączonym oświetleniu zbiornika, gdzie stosunek mocy masz kilkadziesiąt-kilkaset wat do kilku wat lupy efekt będzie raczej znikomy. Może trochę podbije kolory, np. fluorescencję przy zdjęciach z bliska przy białym/dziennym oświetleniu zbiornika, ale raczej nieznacznie. Natomiast za Maxspectem zdecydowanie przemawiają dedykowane filtry, które już mogą się przydać, szczególnie jak chcesz fotografować pod aktyniką.
  12. gryadam

    Gruba ryba Pterapogon

    A nie inkubuje ikry w pysku? Pterapogony, które inkubują ikrę mogą nie jeść nawet przez kilka tygodni, do czasu aż wypuszczą młode do toni wodnej.
  13. gryadam

    Lactoria Cornuta - ryba krówka

    Przede wszystkim naturalną ochroną przed ospą są odpowiednie warunki w akwarium. L. cornuta to dość duża ryba, więc zalecany zbiornik to teoretycznie około 300l. Jak wrzucisz do mniejszego, to narażasz ją na stres i ryzyko zakażenia ospą rośnie. Druga kwestia to towarzystwo w akwarium. Lactoria jest raczej spokojna, więc jak masz agresywne ryby, to też narażasz ją na stres, itd. Koniki też nie mają łusek, P. hepatus też jest uznawany za "hodowlę ospy", a mimo to ludzie hodują te gatunki z powodzeniem w akwariach. Wszystko zależy od warunków w akwarium i tego, co przywleczesz ze sobą z różnych sklepów z koralowcami, rybami, itp.
  14. Sklej sobie z czarnej plexi koszyczek na media, który akurat ten bok będzie miał pełny od góry do dołu - jak włożysz i będzie w miarę dopasowany do wymiarów komory, to nie będzie go widać. Podobne rozwiązania ma, z tego co pamiętam, CoralFish12g w swoich autorskich zbiornikach. A jak nie da rady z koszyczkiem, to zawsze możesz wsunąć po prostu dociętą na wymiar czarną plexi grubości 3 mm. Nie pęknie tak łatwo jak szyba, a estetyka podobna - na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od lacobelu. Pamiętaj tylko, że plexi nie łapie na silikon. Możesz jedynie zrobić coś w rodzaju "ograniczników", żeby się tam syf przypadkiem nie dostawał. Stawiasz akwarium na tym boku, na którym będziesz kleił, wsuwasz plexi i dociskasz do ścianki, przejeżdżasz krawędzie czarnym/bezbarwnym silikonem z pistoletu i wyrównujesz silikon albo taką specjalną szpatułką (do kupienia w Casto za parę złotych), albo woda z płynem do naczyń, moczysz w tym palec i przeciągasz po silikonie (tylko trzeba dobrze wypłukać akwarium potem). Na pewno niczego bym od środka nie malował i nie wklejał żadnej folii.
  15. Jesteś w stanie wrzucić jakieś zdjęcie? Bo tak po opisie to ciężko... Równie dobrze mogą to być widłonogi. U siebie mam tego od groma, ale są pożyteczne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.