Skocz do zawartości
Przemek

Dyskusja na temat lamp BT EX

Rekomendowane odpowiedzi

#221381 rafal07013 :

Slawek - jezeli chodzi o stany to daj mi znac na rniedzialek@live.com i Ci w tym pomoge.

Jezeli chodzi o stany i LEDy to temat jest raczej prosty - jedne firma wykupila patent na produkcje LED lamp akwarystycznych i dzieki prawnikom rozbila rynek - zakaz produkcji etc. dlatego Solaris przestal byc produkowany. jest kilka watkow na ReefCentral gdzie jest to dosc gleboko opisane.

Bylo jeszcze pare pogadanek na innych miejscach na www. I szkoda ze czeba isc bokiem albo znac sie na elektronice zeby nasze tenki sie lepiej prezentowaly.Bylo fajnie podzielic sie wiadomosciami z "dalekiego Zachodu".

Slawek Krzyzanowski

PS Przepraszam ze tak sie rozpisalem i zmienilem temat dyskusji .

Ale szlag mnie trafia jak widze tak ladne zyjatka morskie wychodowane przy urzyciu LEDow

:cursin:cursin:cursin:cursin:cursin:cursin


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączę się do słow poprzednika.

Kupiłem lampy LED i uważam ,że ta technologia musi się rozwijać.

Po moich dwumiesięcznych obserwacjach jestem całkowicie na TAK.

Jeżeli jednak chodzi o nowe czy stare modele to jeżeli ktoś będzie czekał na nowy lepszy model

to lampy LED nie kupi nigdy.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221380 Slawekkrzyzanowski :
#221367 Przemek :

Właśnie Sławku, rozjaśnij nieco temat, bo wydaje być się dosyć ciekawy :)

Co do ledów - jeśli ktoś nie jest ograniczony do polskiego podwórka - to zobaczy że na Dalekim Zachodzie, 60% akwariów stoi na ledach - i to nie od dzis.

pozdrawiam

Przemek

Masz racje jest ich troch ale nie 60 procent.

Wiekszosc byla robiona sposobem domowym.

Albo byla kupowna z tych dwuch firm ktore

juz je nie produkujom albo juz nie istnieja.

Trzyma sie jeszcze jedna ale jej LED sa tylko

4x1w I kosztoja prawie 69 usd.Najbardziej jest

z tego najwieksza paranoia z Us jest jednym

znajbardziej zawansowanym producentem

wysokiej jakosci I mocy Ledow na swiecie.

Nie wie czy widziales te nowe 100w Led's

ktore maja okolo dwu krotna wydajnosc mocy

swiatla.Jedynie tylko maja 10000 k.

Sławku, ale ja pisałem o Bardzo Dalekim Zachodzie - w sensie Japonii :)

Co do Waszego rynku - to faktycznie paranoja, aż nie do uwierzenia że w tak demokratycznej gospodarce takie rzeczy można "przepchnąć"...

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, ale to dotyczy tylko produkcji lamp w USA, czy też w ogóle importu ? :)

Jaka to firma - mają jakiś własny produkt?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek: napisales wczesniej ze te najnowsze 120w lampy maja wieksza moc - porownywalna do 160w - czy w takim razie wg Ciebie wystarcza tylko 2 lapmy nad akwa 150x80x55? Pierwotnie planowalem 3 BT EX 120w zawieszone poprzecznie, ale moze wystarcza 2? Akwa zdecydowanie pod SPSy bedzie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221396 Przemek :

Sławek, ale to dotyczy tylko produkcji lamp w USA, czy też w ogóle importu ? :)

Jaka to firma - mają jakiś własny produkt?

pozdrawiam

Przemek

Hi Przemku u nas to wszystko z tym prawem jest bardzo powiklane.

Postaram sie wytlumaczyc ten temat co inni pisali na www

I co ja poznalem na swojej skuze.Bedzie troche nudne I dlugie.

Jesli jestes producentem z innego kraju(Eu) I ktos kupil zecz x

I sprzedaje ja w stanach -producent nie jest otpowiedzialny za

jego postepowanie chandlowe.(nawet jak x jest opatentowany w

stanach)Ale jak dajmy na to ci co maja patent dowiedza sie

ze wielkie ilosciach ja to sprzedawane w stanach mogo:

oskarzac sprzedawce w stana o strate dochodu kiedy sprzedaje

ich opatentowany x rzecz.

Moga dostac zakaz importu tej rzeczy przez sad

(szlaban poprzez urzad celny)

Zalozyc sprawe a sadzie Eu gospodarczym.

(musza udowodnic ze ich patent jest pelnomocny

w Eu zczego jest to chyba nie mozliwe)

Opatentowac ta technologie w Eu I zaczac sady

w Eu od poczatku .(Sam MS mial dobra nauczke)

Ale z mojego doswiatrzenia mogetylko powiedziec

ze jedyna zecza jak jest bardzo wazna to jak dobrego

Adwokat sie ma.

U nas cale prawo patentowe wyglada jak stary

Szwajcarski ser (smierdzi I same wielkie dziury)

Jesli chodzi o ta firme co ma parent .Przypadkowo

rozmawialem z wlascicielem jednego sklepu w

Bostonie I pare tygodni temu przedsrawiciel

tej firmy zrobil dosyc wielkie spodkanie dla wlascicieli

sklepow na wschodzie stanow.Dal dosyc dloga prezentacje

nowej lampy ktora ponoc bedzie na rynku w bardzo krotkim

czasie.Ponoc ladna,mocna(ledy 30)250w.Powinnes byc dumny

tez podobny program (ale w budowany na stale)Tylko

cena taka sama Jaka ONI licza do Nasy.Przepraszam

ze sobie przeklnem.ale Chiba ich poj.....

Ja malego samochodu na gore tenku nie potrzebuje

zalozyc.Chyba ze jakas ladna 21w nim rozebrana siedzi.

Sorry za chumor

Slawek Krzyzanowski


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD

Obawiam się, że przy tej szerokości akwarium niestety niestety bez 3 lamp się nie obędzie(akwarium jest za szerokie).

120W BT EXy świecą ponad 30% mocniej od zwykłych 120W Rev.2 - wynika to jak napisałem z faktów że:

- diody zasilane są prawidłowym napięciem i prądem - gdyż w lampach użyliśmy wydajnych radiatorów - a nie zwykłych aluminiowych płyt, chłodzonym dużym strumieniem powietrza z 3 wentylatorów. Chińczycy musieli tak zrobić, ponieważ płyta użyta w lampach podczas pracy osiąga dosyć wysoką temperaturę - próbowaliśmy stosować wentylatory(np. 5db Asus ) zamiast oryginalnych w Rev.2(które i tak były cichsze) - jednak niestety po miesiącu w wyniku "przegrzania" lampy strumień światła spadł znacząco - jest to widoczne gołym okiem. Oczywiście - ledy się nie spaliły, ale wątpie czy ledy przeżyją rok czasu - zachowując choć 50% swojej mocy.

Zmiana chłodzenia w lampach rev.1 i rev.2 jest morderstwem dla lampy - zastosowane oryginalne wentylatory po wyjęciu z lampy są niemal niesłyszalne - włożone do lampy chałasują - gdyż 80mm wiatraki o prędkości obrotowej 2000obr/min MUSZĄ schłodzić PŁYTĘ. Stosowanie mniej wydajnych ("cichszych") niszczy ledy gdyż ulegają przegrzaniu. Osoby zmieniające chłodzenie - porównajcie sobie wydajności wentylatorów - "starego" i "nowego". Jeśli nowy-lepszy ma mieć niższą wydajność - w dłuższym etapie zabójstwo chipów. Przecież co to za problem dla chińczyka byłoby wstawić takiego thermaltejka 14db - który też robiony jest w chinach? Hałasuje siatka na wlocie powietrza - nie zaś sam wentylator.

Uzupełniając odpowiedź o różnicę Rev.1 i Rev.2

W rev.1 chińczycy użyli najtańszych ledów, które w swoim spektrum miały za dużo czerwieni - która powodowała uciekanie barw koralowców(brązowienie) a następnie bielenie. Żeby było zabawniej, Rev.2 były robione TYLKO pod nas - gdyż wybraliśmy do tej konstrukcji ledy innego producenta z Taiwanu.

Dostałem kilka pytań na priwa o ledy od Tomasza z erybki:

Jak już odpisałem na priva - najlepiej pisać do Tomka bezpośrednio(czemu do mnie?? :). Powiem jedynie, że to nie są te same lampy co nasze Rev.2, to nie jest ten sam producent - najprawdopodobniej chińczyk podrabia chińczyka :) (bo obudowy robi firma zewnętrzna, która dostarcza je do każdego kto zamówi). Znając cenę zakupu lamp Tomka(bo od tej firmy na początku mieliśmy ledy sprowadzać) - nie wiem z czego oni robią te ledy(z biedronki?)

Lampy w tej wersji co Tomka(jak i Rev.1 i Rev.2) - poza przerobieniem na model z trzema kablami i chińskim(jak poniżej) wyłącznikiem programowalnym typu on/off - na nic innego przerobić się nie dadzą. Wiem o tym doskonale - chyba że ktoś zaryzykuje zrobienie sterowania napięciem 400V(bo tyle podają nieobciążone przetwornice w lampach).

Lampy takie jak Tomka mam na sprzedaż - zostało 7 sztuk, cena 850zł brutto.(model 120W)

Osoby które są zainteresowane zakupem wentylatorów Asus 5dB(najcichsze na rynku!) 80mm - pasujące do lamp Rev.1 i Rev.2 - cena jednej sztuki 8zł brutto. Mamy około 80 sztuk w sklepie.

Zainteresowanych proszę o maila na adres sklepu sklep@reefshop.pl lub supply@reefshop.pl


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sławku

No to zobaczymy co wyjdzie jak spora partia naszych Black Pythonów wyląduje w przyszłym tygodniu, właśnie na wschodzie US. Ciekaw jestem okropnie :)

Co do samej lampy o której piszesz - czy masz gdzieś materiały gdzie mogę o tym poczytać więcej/zobaczyć lampę?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221494 Przemek :

Lampy takie jak Tomka mam na sprzedaż - zostało 7 sztuk, cena 850zł brutto.(model 120W)

Zainteresowanych proszę o maila na adres sklepu.

No to ładna cena biorąc pod uwagę że wszyscy płacili po 1480zł :)

Brawo dla tych co przepłacili :)

P.S. Te Tomkowe mają o wiele więcej niebieskich led

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221499 Jacek_Lublin :
#221494 Przemek :

Lampy takie jak Tomka mam na sprzedaż - zostało 7 sztuk, cena 850zł brutto.(model 120W)

Zainteresowanych proszę o maila na adres sklepu.

No to ładna cena biorąc pod uwagę że wszyscy płacili po 1480zł :)

Brawo dla tych co przepłacili :)

P.S. Te Tomkowe mają o wiele więcej niebieskich led

Pozdrawiam Jacek

Jacku,

przeczytaj proszę dokładnie. Piszę o wersji Rev.1, które były ściągane jako pierwsze przez nasz sklep - i które(jak pisałem wcześniej) były wymieniane Klientom na Rev.2(inne ledy - nie ilość, tylko producent i spektrum) oraz inne chłodzenie. Sprawa ta była wyjaśniana w którymś z wątków - jak będziesz chciał podrążyć, to na pewno znajdziesz.

O moich zastrzeżeniach do lamp które w końcu Tomek sprowadził(jak się okazuje) wiedział dokładnie - rozmawialiśmy jakieś 3 tygodnie temu o tym przez telefon(przy okazji rozmowy o naszych lampach). Tomek będzie chciał to Ci to potwierdzi.Być może potwierdzi Tobie również producenta - ja zaś mogę Ci pokazać środek Twojej lampy, gdyż oba modele(mojego dostawcy i dostawcy Tomka) miałem w ręku - rozbierałem je i wiem na czym polegają różnicę.

Jeśli chcesz zobaczyć coś ciekawego - weź woltomierz (jak już otworzysz lampę) przyłóż do płyty(radiatora) jedną końcówkę - a drugą przyłóż do wody w akwarium. Zobaczysz jak wygląda izolacja elektryczna w tych lampach.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania(bo mi chyba ktoś zablokował konto na Aqua-Reef....) dodam tylko tyle:

W wykonaniu chińskiej myśli przewodniej wygląda to następująco:

chin1.jpg

chin2.jpg

Tłumacząc na nasze - chiński wyłącznik czasowy który dzieli lampę na 3 obwody(40,40 i 39 ledów).

Wschód słońca - zapalamy jeden obwód, potem drugi, potem trzeci - zachód - wiadomo, odwrotnie.

Pozostają jeszcze możliwości regulacji np. - można zapalić 1 potem 3, a na końcu 2. Kolejna możliwość - 2,3,1 - i jeszcze ze dwie znajdziemy :)

Wszystkie "części" lampy mają diody wymieszane. Był jeszcze przez chwilę dostępny model "2009" - gdzie lampa podzielona była na 3 - biały, niebieski, biały(tak też podzielone były obwody).

pozdrawiam administratorów "wolnego forum" Aqua-Reef

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku wkleiłem twoją odpowiedz na tamtym forum ale jak nie chcesz to usunę

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221496 Przemek :

@Sławku

No to zobaczymy co wyjdzie jak spora partia naszych Black Pythonów wyląduje w przyszłym tygodniu, właśnie na wschodzie US. Ciekaw jestem okropnie :)

Co do samej lampy o której piszesz - czy masz gdzieś materiały gdzie mogę o tym poczytać więcej/zobaczyć lampę?

pozdrawiam

Przemek

Ta juz wiem I chyba jestem pierwszy w kolejce.

Jesli chodzi o ta lampe hamerykanska najbardzej

dziwne bylo ze gadali dlugo obiecywali mnostwo

a na samym koncu nawet jednego katalogu nie

dali.Paru wlascicieli sklepow zapytal sie czemu

tak drogie(maly narzut dla skepu)wyjasnili ze to

wielki przelom w technologi.To poprostu nastepna

bzdura jaka sobie wymislili.

Widze Przemek ze zaczynasz ladnie nam pomagac

z tymi ledami.Dzieki za to.Moze dobrze by bylo

jak chcesz zrobic jedna strone o lampach po

angielsku.Bo pare razy slyszalem ze wielu reffiarzy

amerykanskich patrza na twoja strone I chwala te twoje

nowostki.Tylko jakos im ciezko polskiego rozczytac.

I zlotowki na dolce przeliczyc :)


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, chciałem to zrobić sam, ale jakimś cudem zostałem wylogowany i moje hasło przestało działać :)

Możesz spróbować w swojej lampie wymontować tą stalową siatkę - powinno działać ciszej - no i nie będzie zbierał sie taki syf(kurz) - co utrudnia jeszcze bardziej zasysanie powietrza.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sławku

Widzę, że kontakt do dystrybutora już masz - cieszę się.

Wraz z dostawą powinny pójść flayery, strona po angielsku jest.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221520 Przemek :

@Sławku

Widzę, że kontakt do dystrybutora już masz - cieszę się.

Wraz z dostawą powinny pójść flayery, strona po angielsku jest.

pozdrawiam

Przemek

Obiecuje ze jak w koncu je zaloze to

man nadzieje ze wielu z nich zawita na

nia I moze plastikowe karty bedom szalaly.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec jaka jest temperatura barwowa stoswanych w tych lampach led bialych ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza :)

pozdrawiam

Przemek

PS. Jak mi powiesz z jakiego materiału Piotr robi wirniki w swoich odpieniaczach - to Ci odpowiem ...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszce jedna prozba .Mozesz wyslac na

prywatne email kopie tej reklamowki

Dzieki Slawek K


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221510 Przemek :

(bo mi chyba ktoś zablokował konto na Aqua-Reef....)

pozdrawiam administratorów "wolnego forum" Aqua-Reef

Chyba ten ktoś nie zablokował konta na Aqua-Reef....

Przejrzałem logi wzdłuż i w szerz, w poprzek i na skos - żadnej ingerencji w konto nie znalazłem.

Dziś o 18:32 byłeś zalogowany na forum ostatni raz.

Sprawa wydaje mi się co najmniej dziwna, ale wyjaśnijmy to na PW.

Przepraszam za zaśmiecanie tematu

Pozdrawiam

Tomek


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221519 tomiooo :

sławek zobacz tu http://www.aquariumled.eu/ i tu http://www.aquariumled.eu/shop/

:)

Fajna strona.Sprawdz licznik internetowy

za 48 godzin I napewno bedziesz milo

zaskoczony ile klikow pochodzi z us

Powodzenia Slawek Krzyzanowski


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nadal w dyskusji przewija się powielany błąd - TYLKO W PIERWSZYCH, CHIŃSKICH LAMPACH(w białych obudowach - tzw. Rev.1) KTÓRE SPROWADZILIŚMY były niewłaściwe diody. Dotyczy to tylko tych pierwszych, białych lamp!

Chińczycy instalowali w nich diody na zasadzie - "widzi mi się takie światło - to musi ładnie wyglądać".

No i ładnie wyglądało - tylko diody były niewłaściwe.

Wynika to z faktu, że NIKT w chinach nie testował konkretnych modeli diod nad akwarium morskich - i ich wpływu na spsy.

Proszę nie stosować tego do lamp następnych, również BT EXów w chińskich obudowach.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy będą w sprzedaży nowe lampy i czy wiadomo coś o ich cenach ?? Niecierpliwie czekam na te informacje bo nie wiem jak zbiornik wykończyć :) A i jeszcze jedno - staram się czytać ze zrozumieniem ale mi nie wychodzi: jakie to lampy masz do sprzedania za 850 zł ?? Z trefnymi diodami ? Z trefnym chłodzeniem czy jedno i drugie ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.