Skocz do zawartości
ozim

Przewymiarowany odpieniacz-pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów.

Jeżeli zamontowałbym na przykład w akwarium 200 litrowym odpieniacz na 2000 litrów jaki to miałoby wpływ na parametry wody. Wiadomo że NO2 i NO3 zero ale jak np PO4, Ca, Mg. Czy zbyt duży odpieniacz może wyjałowić wodę.

Generalnie zastanawiam się jak podkręcić filtrację bez DSB bo wyłączenia prądu u mnie są może nie na porządku dziennym ale tygodniowym.

pozdro

ozim


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewyniarowany odpieniacz nie będzie niał wpływu na poziom Ca i Mg.Jestem zwolennikiem przewymiarowanych adpieniaczy,ale

w 200l zbiorniku odpieniacz do 2000l napewno wyjałowi wodę i moim zdaniem jest to gruba przesada :).

Teraz stawiam zbiornik 1300l i jego filtrację chcę oprzeć własnie na dużym odpieniaczu i dużej ilości skały.

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myśle np x2 to OK u Ciebie odpieniacz na ok 500 L ale pewnie myślisz już o większym akwarium

i chcesz zakupić już coś na zapas


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodził mi po głowie pomysł na baniak w kształcie litery L ok 1000 lit z sumpem w pomieszczeniu obok. Ale stwierdziłem że jeszcze muszę się sporo nauczyć. Po drugie żona chyba wysłałaby mnie do wariatkowa. Parametry mam ok oprócz NO3-0. Starałem się więcej karmić żeby podbić NO3 i podbiłem ale na niektórych skałkach wywaliło cjano. Jak nie urok to sraczka. Może zacznę coś dozować żeby podbić ten parametr.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja kupiłem odpieniacz na zapas i musi być skręcony na maksa bo inaczej wyjaławia wodę i poleciało mi kilka korali. Teraz już jest OK ale moc odpieniacza jaką teraz wykorzystuje to pewnie 1/5 możliwości.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz ma za zadanie glownie usuwac z wody resztki po przemianie materii przez ryby. Wiec jego wielkosc powinna byc raczej dobrana do wielkosci obsady rybnej niz do wielkosci zbiornika. Odpieniacz usuwa z wody wszystko czym zywia sie korale. Jest sporo zbiornikow uzytkownikow naszego forum, gdzie w ogole nie ma odpieniacza lub jest on odpalany tylko na okreslony czas. Jak zwykle kluczem do sukcesu jest zloty srodek. Czyli odpienianie na tyle mocne by usunac szkodliwe substancje ale takze na tyle delikatne by nie usuwac z wody drobinek pozywienia dla korali. Najrozsadniejszym wyjsciem wydaje sie uzywac wiekszego odpieniacza ale z mozliwoscia regulacji w sporym zakresie. W dol rzecz jasna.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221756 ozim :

guliwer777 Co działo się z koralami

Witam

Acry leciały od dołu. Jak już zaczynały tracić tkankę to w 24, max 48h było po koralu.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozim

moim zdaniem włańczaj go na parę godzin dziennie

a nawet bym na początku włańczał co kilka dni


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawomirdyl Mam mnóstwo idiotycznych pomysłów (jedno z nich to akwarium morskie :)) ale aż tak przewymiarowanego odpieńka nie wrzuciłbym do baniaka. Chcę po prostu poznać pewne zależności. Szukam sposobu na poprawienie filtracji w akwa, mam refugium, odpieniek APF 600 który pieni 1-2 cm syfu tygodniowo. Wydaje mi się że to chyba trochę za mało.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozim mierz parametry wody, jak Ci wyjdzie po4 i no3 zero to znaczy ze odpieniacz nie jest za maly. pewnie duzym ulatwieniem jest refugium, zalezy tylko ile tam masz spgahetti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 krotnie większy to lekka przesada , zwłaszcza jeśli ma wirnik igiełkowy zniszczył byś cały plankton .Jak chcesz wziąć coś większego to najlepszy jest stożek .Np : Revolution S z pompa AquaBee 2000/1 nawet używany . :)


100 l odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221803 guliwer777 :
#221756 ozim :

guliwer777 Co działo się z koralami

Witam

Acry leciały od dołu. Jak już zaczynały tracić tkankę to w 24, max 48h było po koralu.

Pozdrawiam

skąd ja to znam:strutin u mnie podłaczenie mojego potwora by Skiba było gwoździem do trumny, w ciągu 24 godzin woda została tak wyjałowiona że 90% spsów oddaliło sie na wieczną rafę w ciągu tygodnia, może dwóch po tym zdarzeniu, Scolymie wciągnęly się tak że poszatkowaly sobie płaszcze o żebra... Dzieki temu przechodzę klasyczny reset baniaka.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SEB poczytaj sobie ATS FAQ na algaescrubber.net to moze cos Ci sie spodoba, bo sam widzisz ze odpieniacz nie wyciaga z wody teog co trzeba tylko to co nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, czytałem i zupełnie mnie to nie przekonuje, nie wyobrażam sobie akwarium rafowego bez odpieniacza, poza tym upierdliwośc tej metody mnie przeraża. Reset mojego baniaka to bardziej moja wina niż odpieniacza, po prostu ustawiłem go na dobę mniej więcej tak jak był ustawiony poprzedni, teraz jest na maxa na suchą pianę i już jest ok.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#222167 seb :

Kidult, czytałem i zupełnie mnie to nie przekonuje, nie wyobrażam sobie akwarium rafowego bez odpieniacza, poza tym upierdliwośc tej metody mnie przeraża. Reset mojego baniaka to bardziej moja wina niż odpieniacza, po prostu ustawiłem go na dobę mniej więcej tak jak był ustawiony poprzedni, teraz jest na maxa na suchą pianę i już jest ok.

Pozdrawiam

seb

Dokładnie, zgadzam się z Sebem, to nie wina odpieniacza tylko błąd w jego regulacji. Jak masz za duży odpieniacz to zawsze możesz go przykręcić jak masz za mały to możesz sobie co najwyżej ponarzekać.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb, @guliwer777 przy zbyt dużym odpieńku chyba trudno jest podbić NO3 przykładowo do 5. U mnie jest cały czas 0 i już nie mam pomysłu jak podbić. Chyba dowalę jakąś chemię albo zacznę kombinować coś przy odpieńku.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam potwierdzam to co @Seb na tydzień ustawiłem pianę na mega mokro i poleciało wiaderko korali . Poleciały od dołu w ciągu 36h . Wtedy była afera z balonową ceramiką a miałem jej trochę w baniaku więc szybka decyzja ceramika out. Korale zrobiły się bardzo jasne ( na mokrej pianie) i jak to ktoś dzisiaj powiedział „wylogowały” się po 36h. Tak jak mówi @Seb to moja wina ale spowodowana jest tym że poprzedni odpieniacz mi nie wydalał na mokrej pianie to nowy (przewymiarowany) ustawiamy na mega mokrą pianę i tragedia gotowa.

@Ozim też mam 0 No3 i nie wiem jak podnieść chyba spróbuję chemii wył nic nie daje przynajmniej u mnie bo szybko nadrabia postój .Po4 mierzone Hannką 0,01-0,02

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozim, a jaki masz poziom PO4? Ja przy poziomie 0,02 mierzonym hanką, trzymałem poziom NO3 w granicach 1 i było wszystko w jak najlepszym porządku. W ogóle uważam że gorszy od lekko zawyżonych stanów jest nagły skok.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb PO4 mam ok 0,015-0,03 mp/l P w tej drugiej skali to 0,046-0,092 w testach Rowy. Żeby to był jakiś szokujący skok to nie uważam. Zacząłem dozować ZS2, dodatkowo dorzuciłem spaghetti do refugium. Trwało to ok 2 tygodni.

Żeby nie mieć wielkich strat mam ok 10 jak je nazywam laboratoryjnych sps,ów. Jak polecą to strat wielkich nie będzie.

Ostatnio spsy całkiem ładnie się wybarwiły i zaczęły się więcej pompować, aż się zdziwiłem.

Oczywiście nie pomyślałem że wykręcanie parametrów może zaszkodzić lpsom.

JanuszD mam pomysł żeby skręcić na maksa odpieniek zobaczymy co się stanie. Teraz APF 600 wywala tak mało syfu że myślałem że coś z pompą nie tak, ale jeżeli NO3 dalej jest 0 to chyba pompa jest OK.

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozim

Dlaczego wlasciwie nie sypniesz NaNO3 ?

Robie to od dawna. Dzieki temu rowniez PO4 spadnie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT w naturze nikt nie sypie absorbera PO4, węgla i nie dozuje bakterii. Przecież akwa morskie to takie małe laboratorium non stop trzeba coś korygować lub podbijać.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OZIM od 1 mies.dozuję NaNo3 i naprawdę zwierzaki ożyły miałem niewykrywalne NO3


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#222302 KIDULT :

a w naturze kto sypie nano3?

:clowning Narury nie da się naśladować.

Tam mają pokarmu ile tylko dadzą radę wchłonąć , przy czystej biologicznie wodzie . Dlatego wzrost jest kilka razy szybszy niż w sztucznych zbiornikach.

Takich warunków nie skopiujemy w swoich zbiornikach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.