Skocz do zawartości
Astronotus Ocellatus

Jeszcze jedna prośba...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Grzebiąc już od dłuższego czasu po forum dowiedziałem się co nie co na temat akwarystyki morskiej, wiem że stare wygi mają serdecznie dość weryfikowania zbiorników nowicjuszy ,ale myślę że to chyba jedyna forma sprawdzianu z nauki na nano-reef ;] ,no nielicząc wpadek w praktyce. Więc jeśli można sprawdźcie czy dobrze kombinuje:

Kompletuje narazie cały sprzęt do akwarium niestety już troche czekam na paczuszke ze reefshop'a ale jestem na to przygotowany ,po poczytaniu recenzji sklepu ;p

-Akwarium bedzie 54L 60x30x30 - wiem małe ale ja lubie majstrowac przy wodzie i innych

-światło bedzie 2x24W t5 aktynika + 10k reef white narazie bez odbłyśników ,kupie jak bedę jechał po żywą skałę - myślę też czy nie dodać 15W t5 white

-Mimo że bedę chciał dać dość dużo skały (tak 8-12kg zobaczy sie w sklepie przy wybieraniu kawałków) kupiłem też odpieniacz Aqu*El skimmer ps 300 ,pompke dobiore sobie ze swoich słodkowodnych gratów.

grzałkę wezmę chyba 150W Tetratec ,mam też 100W aqu*el'a ale jest bardzo nie dokładna. Zastanawiam się czy nie dać obu by obie kontrolowały temperature.

-Chciałbym też żywego piasku troche i tu pytanie do was czy mogę go zakupić tylko tyle by zasłonić dno tak ze 3kg ,są jakieś powody by tego nie czynić? Powiedzcie mi też ,bo za różne sa opinie na forum zeby cos wywnioskować; czy można piasek wsypać przed skałą? tj minimum 2 dni po zasoleniu?Bo ofc ze skałą czekać tydzien bede po zasoleniu

-Sól wybrałem Aqu*Medic

-zakupiłem również szczepy bakteri "Cycle"

-jak i również nabyłem Hydrometr spławikowy

-za cyrkulację narazie(!) bedą robić 2 głowice z filtrów słodkowodnych 1główny 700l/h + 300l/h mały pomocniczy. Wykorzystam je do wymieszania Wody RO z solą tj. do zakupu skały ,razem ze skała kupie jakąś 3000l/h-5000l/h bo te z filtrów to chyba za słaba cyrkulacja bedzie.

Co do obsady:

Ogólnie chce kupić jak najlepszą skałe Z Nowej Gwinei 3-4kg Z Indonezje również podobną ilość jak i DeepRock z ReefShop'u. Licze że coś tam wypłznie z niej ciekawego... :)

A jeśli nie to plan jest taki:

1. ślimak - może turbo ,tak czy inaczej jakiś malutki. 2. kolejny ślimak 3. jakiś krabik nie mogę się zdecydować dużo dostepnych. 4.po 2-3 miesiącach jak wszystko bedzie ok to lysmata abonenis 5. po kolejnym miesiącu tj 4-5 od zalania bedę chyba już myslal powoli o pierwszej rybce 6.nastepne rybki 1-2 ,ale to już niewiadomo kiedy 7. Z czasem moze roczek stuknie i wiedzy i doświadczenia najdzie to może jakiś ukwiał...

Ogólnie do takiego w/w zbiornika stabilnego już jaką obsade byście dodali ,wiem że to standardowe pytanie ,ale czuje sie troche zmieszany informacjami jakie sa podawane na stronach ,szukam mieszkańcow z zapasem litrazowym tj: akwa 50l to szukam stworzen do 30l

Obsada rybna o jakiej docelowo byslalem to 3 ryby

1 znich to Pseudochromis paccagnellae

2 -II- Błazenek (ocellaris) ale mam watpliwości co do tolerancji litrazu ;/ jest też jakaś mniejsza odmiana amphirona ale nie moge jej znależć

3 znich to Centropyge bicolor lub Chrysiptera hemicyanea ale co do obu tak jak wyzej mam obawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczne moze od konca

O Centropyge Bicolor 15cm jak i inne Angele niestety sa duze do Twojego litrazu poza tym ryby z tej rodziny wymagaja dokarmiania gabkami, chyba trudno na starcie bedzie Ci zaopatrzyc sie w wyspecjalizowane papu. Generalnie o obsadzie zacznij myslec jak juz akwarium bedzie w miare stabilne co wcale nie musi rociagac sie na przestrzeni az 5 miesiecy.Ale widac ze sie nie palisz wiec to dobrze rokuje na przyszlosc.

Jezeli chodzi o piasek to ja proponuje go dodac po zakonczonym okresie dojrzewania, po przeplukaniu w wodzie z podmianki. Masz bakterie wiec zaden "zywy" nie bedzie potrzebny.

Cyrkulacja juz wraz ze skala przydalaby sie juz na gotowo. 700 i 300 nie wyrobia.Nie pamietam dokladnie wydajnosci , ale 2xkoralia 1 powinny styknac.

Skale poki co polz na golej szybie, luzno przedmuchuj strumieniem z pomp

Grzalka co jedna i pewna z termostatem wystarczy i spokojnie jakas mniejsza 50-80W. Pompy i oswietlenie emituja troche ciepla wiec napewno bedzie zalaczac sie w nocy, w lecie przyda sie jakies chlodzenie.

Z rybek jakie ja moge polecic to Nemelatoris Magnifica, Gramma Loreto, jakies male blazenki.Ale 4 ryby to juz i tak za duzo.

Oswietlenia 2x24 z odblysnikami przy 30 cm wysokosci spokojnie wystarczy.Ale 10K oswietlenia nie polecam, troszeczke jzu za zolto no i glony, ale oswietlenie to sprawa gustu

Jest w dziale nasze akwaria kilka zbiornikow o podobnym litrazu mysle ze spokojnie znajdziesz tam wszelkie potrzebne informacje.

Milego zalewania, pozdrawiam

Grzesiek


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obsada to chciałem tylko przybliżycz by mozna miec niejakie rozeznanie co w przyszlosci planuje

tak też myslalem ze bicolor bedzie za duzy na moje akwa tak jak mowisz zrobie chyba 1 typu loretka i ze male blazny albo jeden blazen 1 loretek i babka jakas ale to pzniej sie pomysli.

Cyrkulacje to tak jak napisalem to 700+300 to tylko do wymieszania wody z sola wykorzystam ,a razem ze skała kupie cos mocniejszego typo 3000l/h + ta moja głowice jako wspomagajaca za skałami zeby zbytnio syf sie nie zbierał tam.

Myslisz zeby zamiast 10k dac 15k?

dzieki za odpowiedz na moj wywod ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zobaczyć mniej więcej jak wygląda baniak na AM Reef Blue + AM Reef White 15 000K to zobacz mój wątek w dziale nasze akwaria i pierwszą fotkę, ostatnie fotki są na tym samym + 15W 10 000K Sylvania i zdecydowanie bardziej mi odpowiada takie światło dla mnie osobiście AM Reef Blue + AM Reef White 15 000K to ciut za niebiesko natomiast nie wiem jak by to wyglądało na świetlówkach innych producentów i tak jak mówi Grzegorz światło to kwestia gustu i tu trudno coś konkretnie doradzić, ale zobacz mój wątek to będziesz miał może jakiś pogląd na światło choć mój aparat słabo oddaje barwy :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221893 Astronotus Ocellatus :

grzałkę wezmę chyba 150W Tetratec ,mam też 100W aqu*el'a ale jest bardzo nie dokładna. Zastanawiam się czy nie dać obu by obie kontrolowały temperature.

Jak dasz dwie grzałki to i tak o efekcie będzie dwcydowała ta, która jest ustawiona na wyższą temperaturę. A 250W w takim baniaku to prawie czajnik elektryczny :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grzałki jeśli temperatura w pokoju nie spada dużo poniżej 20 stopni to Ci wystarczy 50W na 100%, a mniejsza szansa na ugotowanie akwa w razie czego... Ja mam 50W na 70l wody w obiegu i wystarcza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo słuszne uwagi ,ale testowałem temperature w akwarium i roznie to wyglada tu 23 tu 25 tu 24 o co quepasa...

a raczej wolal bym zeby bylo stabilnie tj idealnie 25'c ,dodam tez ze testowałem obie grzałki przy włączonym obiegu wody i dam chyba 150 tetry bo wypadala lepiej jakoś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150W na takie akwarium to jak padnie termostat to masz baniak zagotowany, a jak dasz grzałkę 50W to zdążysz zauważyć, że padł termostat i zareagować o ile nie będziesz na wakacjach, ale skoro już masz taką grzałkę to fakt nie będziesz kupował nowej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieco bezpieczniej jest ustawic na grzalce 26° i podlaczyc ja do osobnego termostatu z nastawa 25°.

150W to duze ryzyko.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.