Skocz do zawartości
spajdi

Żywa skała z frachtu - przygotowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawy potoczyły się tak, że prawdopodobnie kupię skałę do mojego baniaka 72l w ilości ok. 10kg prawie prosto z dostawy tj. skała przyjdzie do sklepu w nocy z soboty/niedzielę, a ja planuję zakup w poniedziałek no i teraz powiecie, żebym wziął węgiel i poczekał aż skała poleży te 2 tygodnie w sklepie... Tylko, że mi się węgiel skończył :clowning bo już 3 tygodnie mając kasę w portfelu i wszystko gotowe czekam tylko na skałę bo niestety jest jak jest i nie mam opcji, żeby ją kupić z innego źródła (zakup skały przez internet odpada mam mały baniak i muszę dobrać odpowiednie kawałki), fakt w moim mieście też mogę kupić żywą skałę tylko wygląda ona jak martwa skała trzymana w słonej wodzie tzn. mało porowata, i praktycznie nie porośnięta - generalnie wygląda jak martwa dlatego nie chcę stawiać baniaka na takim czymś bo wątpię we właściwości filtracyjne takiej skały.

Dlatego chciałem się dowiedzieć jak najlepiej mogę się przygotować do włożenia takiej skały i czy jest wielka różnica jeśli ta skała poleży 2 tygodnie w sklepie i tak zaciemniona i bez konkretnej cyrkulacji bo co można mówić o cyrkulacji jeśli baniak jest wypchany po brzegi skałą i do przynajmniej 50% żadna cyrkulacja nie dochodzi (o ile w ogóle jest tam cyrkulacja bo widziałem baniaki w których nie ma skała po prostu leży w solance)?

Generalnie miałem taką myśl, żeby do dużego wiadra 20l nalać ok. 10-15l solanki od kogoś z podmiany i w tym porządnie "wytrząść" i wyczyścić z zewnątrz tą świeżą skałę i dopiero takie kawałki wsadzić do baniaka jest sens takiej roboty czy nie ? Do tego według tego co już wyczytałem używając wyszukiwarki dorzucę bakterie hagena cycle no i odpieniacz będzie walił na mokro czy po takich zabiegach dojrzewanie powinno przebiegać w miarę OK ? Liczę się z tym, że potrwa dłużej niż na "odgazowanej" skale, ale czy efekt finalny będzie podobny czy raczej przy skale z frachtu jestem skazany na jakieś minusy (nie licząc pasażerów na gapę bo to przy każdej skale się może zdarzyć)?

Wiem, że może trochę przesadzam, ale to mój pierwszy baniak i pewne fobie są tym bardziej, że naczytałem się trochę o skale z frachtu jednak opinie mimo wszystko są rozbieżne tzn. jedni szerzą wizję totalnego armagedonu zbiornika, a inni tylko dłuższe dojrzewanie i bądź tu "świeżaku" mądry z tego wszystkiego :reading

Generalnie krótko :

Jak przyjadę z tą skałą do domu to jak ją przygotować do włożenia do baniaka ? Czy mój pomysł z wiadrem z solanką i mieszaniem tą skałą i czyszczeniem jej w tym wiadrze jest ok czy raczej nie ?

No i jeśli ktoś ma baniak stawiany na takiej "świeżej" skale to też chętnie usłyszę jakieś opinie/przemyślenia.

Pozdrawiam :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tam będę kupował skałę... Ma być za tydzień w poniedziałek dostępna do sprzedaży bo w sobotę w nocy ją odbierają, a ja zakładam najczarniejszy scenariusz, że w środę będzie dostępna w sprzedaży no, ale to już nie ma większego znaczenia poniedziałek czy środa w każdym razie przyszły tydzień (nareszcie... :clowning)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spajdi ,tez dzwonilem do e rybki mi powiedziala jakas wyluzowana pani ,ze w poniedzialek juz mozna bedzie kupic , tez jade do erybki,tylko szkoda ze nie bedzie papui/nowaGwinea podobno tylko na zamowienie sprowadzaja ale moze uda mi sie chociaz ze 2 kilo uprosic ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak teraz już jest info na stronie więc na 100% w poniedziałek będzie żywa skała do kupienia ja z ekipą z Rybnika wyjeżdżam ok. 11:20 do Zabrza po skałkę :clowning:reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja tez wlasnie smigam kolo 9 wyjade zeby byc po 10 ,tak zaraz na otwarcie :clowning hahaha

~ nie ma jak napalence

kupiłem i tak dziś pare kilo ~5kg zywej skały w sferze ,nie znam sie na skałach z wiadomych przyczyn iz jestem poczatkujacy ale wyglada niezle duzo czerwonych alg ,wiadomo wysypało sie troche zniej po kopieli w RO ,ale najlepsze jest sto że dorwałem rozgwiazde ,żona moja to sie prawie zwęgliła ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe my tam będziemy ok. 12-12:30 więc chyba się akurat miniemy hehe, pozdrawiam :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Spajdi!

Jednoczesnie z wlozeniem nowej, zywej skaly, moglbys zamontowac filtr z absorberem fosforanow, ktore z pewnoscia beda rosly.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i ja się wybieram po skałę :clowning Nie zjedzcie wszystkiego :reading


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą dzwoniłem do erybci i możliwe, że skała będzie dostarczona z opóźnieniem - sprawdzajcie na bieżąco.Może być dopiero we wtorek.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba żartujesz miała być w poniedziałek już na "milion" procent... Wszystko już mam ustalone, a we wtorek nie mam czasu jechać mam nadzieję, że jednak będzie w poniedziałek :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde musi być w poniedziałek! Nie ma innej opcji :clowning


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#222651 Astronotus Ocellatus :

no ja tez wlasnie smigam kolo 9 wyjade zeby byc po 10 ,tak zaraz na otwarcie :clowning hahaha

~ nie ma jak napalence

kupiłem i tak dziś pare kilo ~5kg zywej skały w sferze ,nie znam sie na skałach z wiadomych przyczyn iz jestem poczatkujacy ale wyglada niezle duzo czerwonych alg ,wiadomo wysypało sie troche zniej po kopieli w RO ,ale najlepsze jest sto że dorwałem rozgwiazde ,żona moja to sie prawie zwęgliła ;p

...Cyba cos zle przeczytałem ..albo technika poszła do przodu...Kąpałes zywą skałe w wodzie z osmozy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będę dzwonić w poniedziałek rano jeśli się okaże, że nie ma to... Nie lubię takich sytuacji to niech podadzą termin uwzględniający opóźnienie, a jak będzie wcześniej to nic się nie stanie najwyżej ludzie będą mile zaskoczeni, a tak jak co chwile podają inny termin to jest denerwujące :/ Najpierw jak pytaliśmy było 10 dni, później 2 tygodnie, później jeszcze tydzień no i teraz jeszcze jeden dzień może się opóźnić jeśli nie będzie w poniedziałek, a mogła Pani w sklepie po prostu od razu powiedzieć, że NAJWCZEŚNIEJ za 3 tygodnie będzie i bym był na to przygotowany, a nie takie zwodzenie...:banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilkuletnie (juz chyba 7, a to długo jak na mój wiek..) doświadczenie w tej branży nauczyło mnie, że jakiekolwiek deklaracje ze strony sprzedawców należy brać z dużym dystansem. Akwaryści morscy (a zwłaszcza sprzedawcy) to urodzeni bajkopisarze. Bardzo często występuje zasada "dostawy w przyszłym tygodniu", która nigdy nie ma miejsca, lub jest bardzo mała (czyżby na giełdzie w Łodzi nie wyszło? :clowning ).

Przykład z osttanich dni: Dzwonie wczoraj do sklepu (tak się złożyło, że do e-rybki). Miała być duża dostawa ryb, bardzo wiele gatunków, w tym zachwalane przez sprzedawce pokolce (zwłaszcza liczne Acanthurusy w wersji "L", na których mi zależało). Dziś dzwonię: pokolców może ze 3-4 gatunki, pojedyncze sztuki.. a wersja L ma 4-6 cm.. z ogonem.. Pozwolę sobie nie cytować tłumaczeń sprzedawcy.

Przykład ten tylko potwierdza od dawna znane mi prawidłowości w akwarystyce morskiej.. Jeżeli mam dać dobrą radę to po prostu najlepiej pojechać, zobaczyć co jest, jak ładne - to kupić. Kierowanie się obietnicami czy deklaracjami sprzedających mija się z jakimkolwiek celem. Można jedynie stracić czas.

Na koniec mała refleksja. W ogóle jakaś "susza" z tym "żywym" ostatnio.. Widać, że kolegom brak prawdziwej konkurencji na rynku źle robi. Gdyby działały tu na szerszą skalę zasady rynku/ekonomii do podejście do kupujących byłoby inne.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa..zgadzam się z Tobą Mandarynie w całej rozciągłości... ze swej strony chcę tylko dodać, że takie postępowanie dotyczy praktycznie każdej gałęzi tzw handlu a także usług. Oczywiście to wielkie uogólnienie ale gdyby w PL był normalny rynek tzw handlu morszczyzną to nie my bilibyśmy się o skałę tylko skała biłaby się o nas :clowning


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie o czym wy tu mówicie ??????

1. żywa skała w RO ???? a nie łaska ją pooglądać powąchać usunąć co nie potrzebne .........


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kolega Asstronotus coś przekombinował z RO ja będę skałę czyścił w solance z podmiany z baniaka o dobrych parametrach...:kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem na forum choc nie jestem w stanie przyczotyc linku z tematem i polecono mi zrobic to przed wlozeniem do akwarium przeplukac skale w RO ,oblalem woda z Butli a potem wlozylem do akwa... cos przegiolech? Nie wydaje mi sie bo w akwarium jakis mysle ukwiał chyba wystawia juz rogi smiga jakas rozgwiazda ale to chyba ta mala co wcina korale ,widzialem tez slimaka glonozerce spacerujacego wiec watpie ze cokolwiek zabilem. Mysle rowniez ze to co jest na powierzchni skały i tak obiumiera przy dojrzewaniu wiec lepiej przyspieszyc ten proces, a to co jest wartosciowe siedzi gleboko w porach skał w formach przetrwalnikowych.

~Co do E-rybki ,to zadałem pytanie droga email i rzeczywiscie we wtorek ma byc dopiero skała ,tak jak wyzej koledzy nadmieniaja skala miala juz byc 2 tygodnie temu w czwartek...

Zna ktos jakies inne sklep zaopatrzone na terenie slaska lub małopolski?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa dzisiaj przed chwileczką zadzwoniłem do erybki do Zabrza odebrał chyba Pan Tomek (oceniając po głosie tak obstawiam) i powiedział, że skała ma być w poniedziałek... Powiedziałem, że ktoś podobno dzwonił wczoraj do sklepu i mówiono mu, że może się opóźnić na wtorek dostawa to zdawał się nic o tym nie wiedzieć i powiedział, że oni dzisiaj ją będą mieli i w poniedziałek raczej będzie, ale powiedziałem mu, że zadzwonię jeszcze w poniedziałek rano się upewnić, żeby na darmo nie jechać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis tez dzwonilem ,to dodzwonilem sie do tej kobitki i ona cos nie cos wspomniala ze dostawa sie ma opoznic. Podałą mi swoj numer komorki i zeby tyrknal do niej w niedziele to cos sie wyjasni do tego czasu bo podobno tomek wlasnie klarowal ta sprawe i bedzie juz wiadomo "na pewno" kiedy bedzie ,dodała rowniez ze moze byc tak ze dostawa dojdzie dopiero poniedzialek wieczor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety teraz dzwoniłem znowuż i skała dopiero odprawe celna przejdzie w poniedzialek i wyruszy do polski i ma niby być na wieczor. Jednak z doświadczenia zawodowego wiem ze z odprawami celnymi jest roznie...

komuna totalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.