Skocz do zawartości
radek911PL

Mała prośba o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was takie oto pytanie. Wkleję zdjęcie aby było wiadomo o czym mówię.

projekt.jpg

Otóż mam do kupienia zestaw akwarium + sump. Akwarium stoi na normalnym, ale dość wysokim stelażu jak dla mnie, a w miejscu, w którym chciałbym je dać, zależy mi aby nie było wysokiej szafki, a co się z tym wiąże nie będzie miejsca na odpieniacz. Dlatego pomyślałem sobie że może puścić by spływ i powrót w podłodze i przenieść sump w drugi koniec pokoju, w którym akurat większy mebel nie będzie mi już wadził. Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Jedyny problem jaki mi się narodził to syf osiadający w rurze. Nie wiem czy prąd będzie wystarczający by wydmuchać paprochy. Planuję dać pompę Aquamedica OR3500, więc uwzględniając spadek wydajności nawet na poziomie 50% to i tak przez rury przepłynie około 1700 l/h, a to wydaje się być sporo. Proszę wypowiedzcie się co o tym sądzicie.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według praw fizyki powinno działać :clowning ale co zrobisz jak ci się zapcha rura? będziesz podłogę rozbierał ?? :reading


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rura w rurze :clowning Skoro przedsięwzięcie i tak wymaga kucia gleby, najpierw osadzić w posadzce rurę "nośną" średnicy np. 75mm, a potem do niej wprowadzić elastyczną rurę/rury właściwe. W razie awarii czy czyszczenia, rury spływu i zasilania można będzie wyjąć. Ale robota koszmarna - wolałbym zrzucić obsługę do piwnicy kosztem nawet dużo potężniejszej pompy podnoszącej. No, chyba, że nie masz piwnicy :reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłoga to drewno więc nie będzie kucia. Myślę żeby spływ puścić jakąś 50mm więc raczej nie powinno się nic zatykać, poza tym zawsze mogę wepchnąć w niego węża trochę podmuchać i co jakiś czas wzruszyć czy nawet odessać zalegający tam syfek, choć nie powinno być go dużo, bo aby temu zapobiec do komina chcę dać gąbkę lub watę by zatrzymać paprochy. Piwnica niestety odpada, przynajmniej na razie przy tym projekcie. Niższy sump to raczej odpada bo szafka ma mieć max 40 cm, minus grubość blatu to zostanie 35. Nie znajdę tak niskiego odpieniacza, a planuję turboflotora 3000 Blue (58cm).

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać. Zamiast kolanek proponuję łuki 90 stopni na obu kierunkach, wtedy łatwiej żmijkę wepchnąć jak się coś przytka. Jeszcze mam uwagę do powrotu do sumpa. Po co wychodzisz z rurą z podłogi do góry ponad sumpa i potem znowu do dołu jak można "wejść" do sumpa przez dno lub boczną szybę przy dnie. Na takim odcinku są już znaczne opory więc powinieneś je maksymalnie ograniczyć. Uprzedzając Twoje pytanie czy nie będzie ciekło to powiem tylko tyle: U mnie nie cieknie :clowning

Pozdrawiam,

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem, ale mam do kupienia gotowe akwa z sumpem, a żeby wywiercić otwór musiałbym je rozklejać i tu już lipa.

Ok to uznaję, że patent może zdać egzamin. @lotnik dobry pomysł z tymi łukami. Faktycznie łatwiej będzie jakby co wepchnąć wąż i jeszcze chyba spadną opory dzięki łagodniejszym zakrętom :clowning

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co rozklejać? Zakładasz otwornicę na wiertarkę i wiercisz ostrożnie. Robotę robisz w 10 minut a baniak eksploatujesz znacznie dłuej.

Prostota cełego systemu - bezcenne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#222362 radek911PL :

Planuję dać pompę Aquamedica OR3500, więc uwzględniając spadek wydajności nawet na poziomie 50% to i tak przez rury przepłynie około 1700 l/h, a to wydaje się być sporo.

Nie tak dawno robiłem test pomp i OR3500 po podniesieniu wody na wysokość 1,4m miękkim wężem zakończonym kolankiem ( w całym układnie nie było żadnych zgięć , przewężeń itp. itd. wyszła wydajność 1350L/h ( zużycie energii wtym czasie 47W ) ... Dłogość węża max 200cm , także wyobraź sobie jaka wydajność będzie u Ciebie. Do Twojego zastosowania New Jet 6000 też nie polecam ... w tym samym układzie wyszło ok 1600L/h (50W) . New Jet 3000 tak dla porównania dała radę przedmuchać 1200L/h zużywając 30W.

Jakoś tak się nudziłem którejś niedzieli :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się zatykać . Co jakiś czas możesz przeciągnąć pilota do kabli elektrycznych z jakaś gąbka na końcu , a cala rurę położyć z lekkim spadkiem w kierunku do sumpa . :clowning


100 l odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.