Skocz do zawartości
Svenio

zbiornik 250l - wstepny plan

Rekomendowane odpowiedzi

Siema wszystkim,

Od jakiegos roku planuje zalozenie wlasnego zbiornika, o rozmiarach 100x50x50. Poczatkowo sie obawialem, ze nie dam rady z utrzymaniem takiego 'kolosa', jednak z biegiem czasu nabralem pewnosci i teraz nawet bylbym gotow wziac 300 litrowy baniak, ale wydaje mi sie ze sprzet nie pociagne.

Na te chwile mam zakupione nastepujace rzeczy:

2 pompy Tunze 6045 (4500l/godz)

Odpieniacz Aqua Medic Biostar Flotor

Grzalke 150 W

Filtr RO

Testy na pH NO2 NO3 itp

Sol Kent

Co do oswietlenia to myslalem o 2 belkach T5 2 X 39W, ktore kupie jakos na dniach. Swietlowki do tego mam:

2x Reef White 15k

1x Reef Blue

1x Actinic

Pozostaly 2 kluczowe sprawy:

raz, pozostac przy 250 litrach czy jednak skusic sie na 300 ?

dwa, zywa skala (ktora na samym koncu kupie) jesli bedzie pierwsza opcja to wezme 18 kg przy 300 jakby dalo rade z 23-25 kg.

Obsade wstepnie planuje standartowo:

ekipa czyszczaca (slimaki, kraby, rozgwiazde piaskowa)

Amphiprion ocellaris

Zebrasome

3-5 szt. chromis viridis ( www.svn.ssgl.pl/rybka.JPG )

Bylbym wdzieczny za wszelkie porady/opinie zarowno od poczatkujacych jak i tych bardziej zaawansowanych ;>.

Jeszcze jak ktos zna jakas ciekawa ksiazke o akwarystyce, niech podaje tytuly i autorow, wiedzy nigdy za wiele.

Pozdro

//edit - oczywiscie wszystko bez sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300l bedzie za dlugie pod belgi oswietlenie 2 x 39 wat jest dobre pod 160 lub 200 - 250l.

O sumpie nie bede wspominac bo chyba kazdy wie ze dodatkowy system filtracyjny i antybakteryjny by nie zaszkodzil.

250l polece od serca bo wiem ze 300l bedzie duzo i pompy beda za slabe.

Obsada git ja ci ja polecilem i polecam.

Odpieniacz polecil ci Pan z korale pompy tez bo mu mowiles jakie akwa zakladasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o sumpie nic nie wspomniales.

ps:zapraszam do mnie na wizytacje,tez mam baniak 250l


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_sage: 39W maja prawie 90cm, wiec akwa nie bedzie za dlugie, moze raczej swietlowek bedzie troche malo, przydaloby sie 6-8 x39W, a przynajmniej miejsce na dolozenie ich w przyszlosci.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biostarflotora możesz od razu sprzedać bo to jest shit. Zwłaszcza jak nie chcesz zalać mieszkania albo oczekujesz cichej pracy . Poza tym za mały do 300 lit. Może jest dobry na max 100L . Jak bez sumpa to tylko Deltec MCE600 . Światło - poszukaj od razu używanego HQI + 2x39W. Kup od razu sporo żywej skały i piasek a wszystko lepiej ustabilizuje się. 18 kg skały to ja mam w 100 litrach. U Ciebie 2x więcej przydałoby się.

Część wody użyj z czyjegoś dojrzałego akwarium.


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biostar sie nie nadaje nie ma praktycznie zadnej mozliwosci regulacji.

zastanow sie nad sumpem, akwarium lepeij wyglada, bez grzalki w srodku, odpieniacza na tylnej scianie i kaskady.

i jest łatwiejszy dostep do wszystkiego, pozatym estetyka, brak rurek od odpieniacza, kaskady, brak 'plastiku' z wlotem wody od odpieniacza itp.

zrob nawet najprostszy sump bezkomorowy, to nie sa duze koszty a wieksza wygoda.

zdecyduj sie na litaz i dopiero mysl o oswietleniu.

oswietlenie tez dostosuj do tego co tam masz trzymac.

np. nie ma sensu dawac hqi pod korale miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#222571 Natan :

np. nie ma sensu dawac hqi pod korale miekkie.

Możesz to rozwinąć bo zainteresował mnie ten wątek .


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(przy zalozeniu ze akwarium bedzie mialo 250 l)

u mnie miekkie rosna przy 0,3 w/l.

a jesli stosowac hqi to raczej o mocy 250w, wiec przy koralach miekkich >1 w/l jest marnotrawstwem prądu, jak i niepotrzebnym wzrostem kosztów utrzymania akwarium.

a @Svenio chce raczej obnizyc koszty postawienia jak i utrzymania akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek - no spoko w razie czego odezwe sie na privie, chetnie bym zobaczyl jak to wyglada :>

adamparker - z tym odpieniaczem zobacze, tysiak za samo jedno urzadzanko piechota nie chodzi, chociaz rozumiem i staram sie nie oszczedzac na byle czym. Halas mi osobiscie nie przeszkadza, na strychu chodzi mi non stop komp, lodowka wiec przyzwyczajony jestem :clowning. Jak bedzie lipa to podejme odpowiednie kroki. Skale pewnie wezme 25 kg w takim razie.

Przeanalizuje jeszcze opcje z sumpem chociaz ciezko bedzie z umiejscowieniem jego, nie wykluczam ze sie zdecyduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.