Skocz do zawartości
nowy_zarażony

konduktometr

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda porządnie. I jest to jedna z dokładniejszych metod pomiaru kondunktancji.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam ale TDS to wg mnie zdecydowanie zasolenia nam poprawnie nie pokaże :-)

Owszem pozostaje pomiar konduktancji i ta cena jest zachęcająca - pytanie jak z dokładnością i trwałością takiego przyrządu (szczególnie, że "normalne" sondy do konduktancji z tego co wyczytałem muszą się porządnie wymoczyć żeby wskazywać poprawne wartości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki czujnik tej firmy zasolenia spisuje się ok co do tego modelu jakoś mam sceptyczne zdanie

bada on TDS za pomocą porównywania z zasoleniem natomiast TDS bada wartość rozpuszczonych innych

związków niby prawie to samo ale prawie robi wielką różnicę..........

moim zdaniem jako TDS się nie sprawdzi tym bardziej że zakres od 0,4 to moim zdaniem za mało

ja wymieniam żywicę przy 0,04

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223255 rpp :

Ja tam się nie znam ale TDS to wg mnie zdecydowanie zasolenia nam poprawnie nie pokaże :-)

Owszem pozostaje pomiar konduktancji i ta cena jest zachęcająca - pytanie jak z dokładnością i trwałością takiego przyrządu (szczególnie, że "normalne" sondy do konduktancji z tego co wyczytałem muszą się porządnie wymoczyć żeby wskazywać poprawne wartości).

Kolega chyba pomylił sobie pomiar kondunktancji z pomiarem potencjału REDOX ;) ;)

Do pomiaru kondunktancji, czyli przewodności cieczy służą 2 elektrody zanurzone w badanej cieczy, do który podłączone jest źródło napięcia przemiennego lub prostokątnego o częstotliwości powyżej 1kHz. Spadek napięcia na elektrodach to odwrotność kondunktancji. Nie mu tu nic związanego z odmaczaniem elektrod - są to zwykłe druty, w droższych modelach wykonane z drogiej platyny, aby zapobiec korozji i tyle. Wynik uzyskuje się niemal natychmiast (ewentualnie z opóźnieniem kilkusekundowym po naładowaniu się kondensatora w układzie całkującym na wejściu przetwornika)

Odmaczanie elektrody jest natomiast wymagane przy pomiarze potencjału REDOX, ponieważ elektroda ta zawiera wzorcowe źródło KCL i wymagane jest odłożenie się ładunku elektrycznego na elektrodzie w sposób proporcjonalny do napięcia oxydacyjnego.

Podsumowując: przytoczony tu wcześniej sposób pomiaru zasolenia na podstawie pomiaru kondunktancji jest oprócz pomiaru spławikowego (wprost z prawa Archimedesa) jedną z najdokładniejszych metod pomiarowych kondunktancji, bowiem bazuje ona wprost na zależności zdolności przewodzenia prądu elektrycznego od gęstości cieczy. A napięcie przemienne (prostokątne) ma zapobiec zjawisku elektrolizy, które występuje w zasolonych zbiornikach wodnych.

Pomiar TDS to podobna sytuacja, tylko przy pomiarze tym nie jest konieczne stosowanie napięcia przemiennego - wystarczy napięcie stałe i pomiar rezystancji (impedancji) badanego roztworu, czyli w sumie też odwrotności kondunktancji.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti masz rację - z moczeniem chodziło mi o sondę redox.

Namieszał mi ten opis z allegro "Konduktometr (EC) i miernik zasolenia (TDS)" gdzie gość przy TDS napisał o zasoleniu.

Rozumiem, że jest to po prostu miernik TDS + miernik zasolenia ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.