Skocz do zawartości
inmar

Co ile podmiana

Rekomendowane odpowiedzi

Srednio podmieniamy wodę co dwa tygodnie,są tacy co tydzień czy co trzy tygodnie.Wiadomo,że zależy to też od ilości mieszkańców.Moje pytanie czy jeśli chciałbym podmieniać co trzy tygodnie to jak jak określić czy to wystarczy ?Jaki lub jakie parametry wody to określają ? W słodkim najczęściej powodem jest NO3.W morskim równierz,ale i uzupełniamy w ten sposób składniki w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej podmieniać częściej a mniejsze ilości gdyż następuje mniej drastyczna zmiana parametrów


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar w moim poprzednim zbiorniku kombinowałem z częstotliwością podmian. Miałem 250 ltr na początku i tam robiłem podmianę 15% co 2 tygodnie. Po jakimś czasie pomyślałem, niektórzy robią rzadziej i zacząłem robić co 3 tygodnie. Wydawało się, że wszystko jest ok. Później zdarzało mi się nawet co 4 tygodnie robić podmiany. Po każdej podmianie widziałem, jak koralowce ożywają, jakby wchłaniały w siebie wszystko co się da z nowej solanki, po czym już nie otwierały się tak mocno. Później zacząłem zwiększać ilość podmian i zauważyłem, że koralowce wyglądają lepiej pomiędzy podmianami zawsze reagując pozytywnie na każdą podmianę. Obecnie robię podmiany niezwykle systematycznie, jak wszystko co należy w morskim akwarium. Podmiany robię co tydzień w ilości ok. 8% (prawie 40 litrów), co miesięcznie daje ok. 32%. Koralowce są maksymalnie pootwierane i widzę, że cotygodniowe podmiany w stosowanej przeze mnie ilości dają zdecydowanie lepsze rezultaty niż co 2 tygodnie.

Jeśli chcesz robić co 3 tygodnie to zwiększ ilość wody podmienianej, ale z mojego doświadczenia to jednak gorszy sposób podmian niż ten o zwiększonej częstotliwości.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle podobnie jak rah. Lepiej mniejsze podmiany, ale co tydzien.

poza tym, inmar, podmiany w slonowodnym nie sluza redukcji NO3. Oczywiscie, w podbramkowych sytuacjach mozna podmienic wieksza ilosc wody i wtedy rzeczywiscie NO3 zredukujemy, ale "normalne" podmiany beda mialy b. maly wplyw na poziom NO3 (lub PO4). Tu trzeba pomyslec o filtracji i ilosci ryb.

Podmianami dostarczamy przede wszystkim elementy sladowe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,wiem,o uzupełnianiu składników pisałem.Mam dość przerybione akwarium więc na pewno 3 tyg. to jednak za rzadko wymieniać choć tak myślałem skoro NO3 zero,Po4 jest,ale schodzi wolno (teraz dokupiłem jeszcze zeostart2) to można by rzadziej.Są tacy,była jakaś sonda,że jednak też można co 3 tyg.,ale wiadomo zbiornik zbiornikowi....Teraz wymieniam 35L co dwa tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 % tygodniowo ale systematycznie


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli za mało podmieniam nawet ilościowo bo 35 L to mniej niż 10%.Złych efektów na razie nie widzę,chyba ze mogło by być lepiej niż jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.