Skocz do zawartości
cornugon

Muszę się gdzieś wypłakać...

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nie zacząłem a już się załamałem. Czwarty miesiąc idzie odkąd zacząłem zbierać sprzęt na "pierwsze wymarzone" a całość dalej niż bliżej. Szafka ze stelażem niby jest, ale tak jakoś się panom fachowcom omsknęła ręka że SUMP nie chce się zmieścić... o 2 milimetry ale jednak. A miałem mieć 5 mm luzu. Oczywiście reklamacji nie uwzględniają bo "towar już odebrałem" Na piłowaniu/ścinaniu metalu się nie znam kompletnie i po prostu nie wiem co z tym zrobić.

Po drugie odpieniacz. Mam pięknego, cieszącego oczy Delteca APH525. Wyjścia/wejścia ma tak na oko 1 calowe (ktoś potwierdzi ? ) Instalacje jaką mam do zrobienia (wszystkie elementy z zaworkami już kupione) to 3/4. Przejściówka 1-3/4 jest. Sztuk dwie. I za cholerę nie pasuje...Niby jak się chwycę za papier ścierny i zrobię obróbkę to wejdzie... ale gwarancji się czasem przez to nie traci ?

Po trzecie - kombinacja dwóch powyższych czyli ustawienie by grało. Znaczy pompowało.

Przy możliwości ustawienia SUMP's nie wewnątrz stelaża ale na stelażu tracę jakieś 8 cm łącznie. Nie narysuję tego, więc nie proście o wizualizację. Uwierzcie na słowo. I pojawia się problem połączenia z SUMP'em. Bo do SUMPA o 2 cm odpieniacz nie wejdzie. Musi być obok. Obok i dodatkowo jakieś 15 cm ponad poziomem dna SUMP'a. A wtedy czubek kubka odpieniacza od sufitu szafki będzie dzielił okrągły centymetr. Cały jeden. Chyba że przewiercę otwór w SUMP'ie, na czym z góry uprzedzam - też się nie znam.

Wiem że wychodzę na d*pę a nie morszczaka, ale strona techniczna mnie po prostu przerosła. Nie wiem co robić, nie wiem jak robić. Zdjęcia raczej nic nie dadzą. Zakładam ten temat by przelać na ekran swoje problemy. Jak się wyśpię i przemyślę sprawę to postaram się wrzucić tu jakiś schematy rozwiązań które być może przyjdą mi do głowy. Morszczaków z prawdziwego zdarzenia z Krakowa i najbliższych okolic proszę o kontakt na priv'a jeśli chcielibyście pomóc.

Wydane pieniądze na cały projekt już mi się odbijają w postaci małżonki. I tak jej podałem połowę kosztów poświęconych na projekt a i tak słyszę "o zabawach a nie poważnych wydatkach".

Może to załamanie ale normalnie się zastanawiam nad zrezygnowaniem z marzeń.

Dobranoc.


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223132 cornugon :Szafka ze stelażem niby jest, ale tak jakoś się panom fachowcom omsknęła ręka że SUMP nie chce się zmieścić... o 2 milimetry ale jednak. A miałem mieć 5 mm luzu. Oczywiście reklamacji nie uwzględniają bo "towar już odebrałem"

Tylko w tym temacie się wypowiem. Jeśli podałeś wymiary i wymiary gotowego towaru się nie zgadzały, to niech panowie "fachowcy" nie pierd..., że towar był odebrany i reklamacji się nie uwzględnia. Uwzględnia, szczególnie, jeśli masz te wymiary na papierze przy zleceniu dla tych fachowców od siedmiu boleści... Jak sp... - to niech poprawią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223134 Radek Ch :
#223132 cornugon :Szafka ze stelażem niby jest, ale tak jakoś się panom fachowcom omsknęła ręka że SUMP nie chce się zmieścić... o 2 milimetry ale jednak. A miałem mieć 5 mm luzu. Oczywiście reklamacji nie uwzględniają bo "towar już odebrałem"

Tylko w tym temacie się wypowiem. Jeśli podałeś wymiary i wymiary gotowego towaru się nie zgadzały, to niech panowie "fachowcy" nie pierd..., że towar był odebrany i reklamacji się nie uwzględnia. Uwzględnia, szczególnie, jeśli masz te wymiary na papierze przy zleceniu dla tych fachowców od siedmiu boleści... Jak sp... - to niech poprawią.

Dokładnie tak, idź do nich.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja jak powyżej,ale towar też przy odebraniu też trzeba sprawdzać.Poza tym czy oni wiedzieli,że 2mm jest bardzo ważne ?Bo stelaż to raczej nie jest mechanika precyzyjna.

Inna sprawa to mam nadzieję,że jakiś "sąsiad" tam pomoże ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa, na kolanach pietrucha i o litość prosić, coby się zmiłowali i spiłowali :clowning

A co do twojego problemu to albo zmienisz (wytniesz) pionowe profile i wstawisz o innym przekroju, no ale nie podałeś jakie masz więc nie podam rozwiązania, albo zrobisz nowy sump. Nie ma się co poddawać.

Podaj dokładnie wymiary stelaża i z jakich profili (wymiary przekroju i grubość ścianki) wykonany.

Podaj też wymiary sumpa i jak go planowałeś umieścić w szafce?

Chociaż jak czytam co ty kombinujesz z odpieniaczem to już ci proponuję, ZAPOMNIJ o zmianie stelaża i szafki tylko zrób NOWY SUMP dokładnie pod swój odpieniacz i taki który się zmieści do twojej obecnej szafki.

Podaj, jaki masz zbiornik, jakie wymiary odpieniacza, jakie wymiary szafki i stelaża i zaprojektujemy sump, że mucha nie siada :reading Sump to koszt 100-150 zł więc nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem tylko dobrze teraz przemyśleć następne działania. Koko dżambo i do przodu, jak mawiał słynny holywoodzki aktor :waving


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223150 inmar :

...czy oni wiedzieli,że 2mm jest bardzo ważne ?Bo stelaż to raczej nie jest mechanika precyzyjna.

2 mm brakuje, a miał być luz 0,5 cm - to już fuszerka nie taka mała.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki guliwer777,troszke jestem na bakier z komputerami,mowisz edytuj post a gdzie ta funkcja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pasku u góry swojego posta obok daty masz Cytuj Edytuj Usuń.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa frycowe :clowning Ja mam to samo. Sump za duży, wilgoć pod pokrywą, sąsiadom buczy... Ale trzeba zakląć, sapnąć, wziąć 3 oddechy i pokombinować co można zrobić. Krok po kroku i powtarzać sobie, że cierpliwość to najważniejsza cecha akwarysty :reading


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby te 7 mm łącznie z "luzem" to troche fachowcy przesadzili, ale z drugiej strony kto dopasowuje sumpa do stelaża na milimetry :clowning ja tam bym sie bał planować 1cm luzu, 2-3cm już ok, zwłaszcza, że warto się browarkiem wesprzeć przy robocie :reading


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223168 Jader :

To się nazywa frycowe :clowning wilgoć pod pokrywą

Na to jest rada,mały wentylatorek komputerowy z zasilaczem.Gwarantuję suchą pokrywę i odprowadzenie ciepła dodatkowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz to daj znać to ci pomogę wyjść z dołka.


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cornugon

Albo zmiana sumpa albo przeróbka stelaża. Ze stelażem mogę pomóc - potniemy, dospawamy, doszlifujemy. Stal to wdzięczny materiał ;) Daj na priv jakiś namiar to coś pokombinujemy Skąd jesteś dokładnie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Inmar: wentylatorek już jest, działa faktycznie znakomicie, pomimo niewielkich obrotów (podłączyłem na 5V bo akurat miałem starą ładowarkę od komórki) ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Na wstępie: serdecznie dziękuję za zrozumienie, zainteresowanie i oferowaną pomoc.

Dla uwidocznienia sytuacji:

2859429180042109875FQzjhu_th.jpg

Sump jak widać zamierzam postawić na stelażu, dać podstawki podspód i na tylną ścianę. Całość powinna być stabilna.

Pytanie:

Jak wysoka powinna być podstawka pod odpieniacz (jutro bym ją chciał zamówić) ?

Przy podstawce na wysokość 14 cm, plastikowy kołnierz dolnej części podstawy kubka jest na wysokości brzegu Sumpa.

2105866740042109875AIuRBK_th.jpg

Czy powienienem odpływ z odpieniacza do Sumpa umieścić nad brzegiem (rurki mam, z klejeniem i docinaniem problemu nie będzie) czy raczej powinienem mimo wszystko przewiercić się (tu już problem będzie) przez ściankę sumpa ? Jeszcze inaczej: Na jakiej wysokości powinien być poziom wody w takim odpieniaczu ?

Czy może optujecie by jednak jakoś wyciąć/podszlifować brzeg stelaża i ściąć te 2-3mm, dzięki czemu sump wejdzie niżej (o dobre 3 cm) ?

Jak widać na trzecim zdjęciu otwory z komina są już gotowe, uszczelki czekają, przejściówki i śrubunki też.

2553292130042109875bfasVt_th.jpg

Wiem że jest mało miejsca na wysokość, ale ze względów lokalowych (poddasze) inaczej się nie dało niestety.

Czekam na opinie wszystkich doświadczonych morszczaków, i z góry za nie dziękuję.

Pozdrawiam.


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, na ostatnim miejscu widac sporo miejsca nad odpieniaczem - czy naprawde nie zmiesci sie on do sumpa?

Jesli nie, to raczej musisz sie przewiercic, jak wyprowadzisz odplyw z odpieniacza nad krawedzia sumpa to poziom wody w odpienku ustawi sie na poziomie krawedzi sumpa - to o wiele za wysoko, bo powinien byc orientacyjnie na wysokosci tego kolnierza.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...u mnie w odpieniaczu o takim samym dzialaniu i budowie,poziom wody jest pare centymetrow ponizej wejcia wody do obudowy...wode podaje pompa 500l/h,w Twoim zalecaja 600l/h,czyli wlasciwie to to samo.Mysle ze powiniennes dac odpieniacz najwyzej jak sie da i po prostu zobaczyc jak dziala w slonej wodzie.Jezeli bedzie nie tak to ja widze tylko dobudowanie wyzszej szafki obok...fakt ze troche masz problem...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223252 Jader :

@Inmar: wentylatorek już jest, działa faktycznie znakomicie, pomimo niewielkich obrotów (podłączyłem na 5V bo akurat miałem starą ładowarkę od komórki) ;)

Strasznie się cieszę jak komuś mogę pomóc i przy okazji dziękuję za takową od innych cierpliwych morszczaków.

ps.@cornugon,wiedziałem,że ktoś pomoże Ci z TEGO forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cornugon, analizuję twoje fotografie i czy ty chciałeś wstawić sump pomiędzy tą środkową dolną poprzeczkę stelaża, a poprzeczkę boczną i tam jest za mało miejsca? Jeśli tak to wycięcie tej środkowej poprzeczki i przesunięcie o kilkanaście centymetrów na bok nie stanowi żadnego problemu. Odciąć brzeszczotem możesz sam i poszukać kogoś ze spawarką na 230V i wspawać obok. To jest maks. pół godziny pracy i pozostaje pomalować uszkodzone miejsca.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rah, niestety nie jest tak dobrze. Sump miał wejść dokładnie tak jak mówisz, ale nie mieści się na głębokość, czyli muszę podpiłować dolny przód lub tył. Albo go wyciąć na długości ok. 50 cm zupełnie, ale boję się czy to nie wpłynie negatywnie na cały stelaż. W końcu na górze będzie 500kg...


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no można by to też przerobić, chociaż raczej nie tak jak myślisz. Z drugiej strony to się nie kalkuluje, zbyt dużo pracy, lepiej zrobić nowy sump. Masz zdaje się akrylowy więc trochę kosztował, ale zrób normalnie ze szkła 6mm i zapłacisz ze 100 zł.

Dostosowujesz się teraz do pierwszego błędu, który w niedalekiej przyszłości być może stworzy kolejny, jeszcze o nim nie wiesz ;) Naprawdę lepiej coś poprawić i zrobić porządnie niż kombinować zastępczo, bo to się później mści.

Dlatego proponuję przemyśl konstrukcję nowego sumpa i zapomnij o zastępczych kombinacjach.

P.S.

Tym bardziej, że zacząłeś bardzo estetycznie. Szkoda to zepsuć.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli plecy szafa jest skręcona (dechy z dechami) ma własne plecy, a stelaż robi w środku za wypełnienie konstrukcji, to ten kawałek możesz moim zdaniem śmiało wyciąć. On służy głównie temu żeby stelaż się nie rozjechał dołem. U ciebie jeśli dobrze widzę blokują go boczne ściany.

albo bezpieczniej - możesz to wyciąć i dać do wspawania mniejszy profil - powiedzmy było 30x30 a ten kawałek zamienisz na 30x20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mam takie luzne pyt nie widze zadnch nozek jak zamiezasz to wypoziomowac?


Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.