Skocz do zawartości
mufti

Antiphos i zaniżone pH

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem dzisiaj w obiegu mojej nano-rafki bocznik z antiphosem, żeby obniżyć stężenie fosofranów w wodzie. Masa glonów w 30l nano-rafce chyba nikogo nie dziwi, ale postanowilem zawalczyć. Podłączyłem więc bocznik AM za pomocą małego kubełka i zayważyłem olbrzymi spadek ph do wartości 7,30. Noramnie pH wody utrzymuje mi się w zakresie 7.8-8.5, ale teraz to dramat.

Wlałem jedną dawkę Kent KH- Buffer, podbiło pH do 8,02, ale szybko spadło spowrotem do 7,20! Jeszcze gorzej.

Co teraz zrobić ? Może za duża dawka antiphos? Podłączyłem spory, oryginalny zasobnik AM, nie zwracają uwagi na proporcje, czy ma to znaczenie?

Boję się, że coś padnie!

Bawił się ktoś może tym środkiem?

Edit: 05.12.2009

pH podskoczyło nad ranem. Wygląda na to, że morze samo się dźwignie. Chyba niepotrzebnie spanikowałem...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kazdym razie troche uwagi na ilosc absorbera trzeba zwrocic, poniewaz spadek powinien byc rownie powolny jak wzrost. Gwaltowny spadek moze pociagnac korale, nie tylko glony.

Sam wiesz; "co nagle to koniom lzej" czy jakos tak ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Postanowiłem założyć ogranicznik przepływu, cokolwiek to pomoże. W każdym razie uspokoiłem się, bo pH teraz rano jest 7.43 i rośnie, więc chyba pod wieczór będzie lepiej. Za to ORP mam 350! he he, miło popatrzeć ;)

Dzięki za sugestię. Co prawda w instrukcji obsługi z AM piszą, że nie ma ryzyka przedawkowania, ale patrząc na to pH mozna rzeczywiście chyba pociągnąć korale....

Jakby było źle, to w takim razie zmniejsze ilość tego sorbentu.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mufti,witaj,sorki podepne sie pod temat jesli moge,ja u siebie od poczatku tego akwa-czyli 3miechy,mam problem z malym ph 7,7 nie moge tego podniesc do gory,zakupilem preparat hw adivit i nawet lejac konskie dawki ZERO REAKCJI TEGO parametru,kh u mnie mam w granicach powyzej 9,czy ten preparat kenta nie PODNOSI ,ci rownoczesnie kh?,sczerze to takie dostalem info wlasnie na tem temat,prosze odpisz,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,dzis tez zamierzam zapodac absorber fosforanow[sa w kazdym akwa i lepiej w czas je zwalczac-w miare srodkow],na akwa 126L brutto zapodam trzy lyzki stolowe i bede obserwowal korale,po kilku dniach raczej wymiana,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nadal stosunkowo niskie pH. Waha się w granicach od 7.5 rano do 7.9-8.0 pod wieczór. Leję Kh-Buffer KENT co kilka dni mierząc twardość. U mnie 9. Gdyby nie to, to pH miałbym całkiem niskie i kto wie....

AquaMedic Antiphos mam w obiegu z kubłem non stop. I od tego czasu jedne glony zeszły, pomogło. Ale za to inne, brązowe (podobne do cyjano ale chyba nie cyjano) nadal są. Pojawia się też nadal brązowawy nalot na szybach w miejscach zwiększonego ruchu wody, łatwo usuwalny czyścikiem, ale jest go z 10 razy mniej niż poprzednio.

Co do pH to jeszcze mam w obiegu węgiel i chyba go wyciągnę.

Mam też inny kłopot. Mam podniesione mocno NO3. Koralom nic się nie dzieje, co więcej ładnie się otwierają. Ale zastanawiam się nad zastosowaniem reaktora siarkowego...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mufti,jaki miales pomiar KH,nim zaczales podawac preparat KENTA?jaka ilosc tego absorbera zapodales? ,dostalem od jednego speca z naszego forum iz przy moim litrazu na poczatek dam 3stolowe lyzki absorbera na poczatek,jak pisal STANI,po4 nie powinno gwaltownie schodzic na dol,co do nalotu,tez mialem spory problem nim,wiec zrobilem tak,dolorzylem u siebie jeszcze jedna swietlowke[wczesniej mialem 3xt5 24w],wyciagnalem preparat chemi pure elite,odpieniacz na mokro,co rano vodka do akwa[1ml] i widac ogromna poprawe,piaseczek bialutki,nalot prawie przestnial istniec,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh miałem jakiś czas temu 6-7, potem po 3-4 miechach wzrosło do 9 i się trzyma. pH miałem całkiem dobre 8.0-8.4 (rano 7.7-7.9) przez ponad rok do momentu mojej determinacji w sprawie przerostu glonów (rozłożyły mi pachiclavularię viridis) i włączenia Antiphos. Po tym zabiegu pH spadło. Ale to wina właśnie tego absorbenta, bo zakwasza wodę. Dlatego nawet zastanawiam się, czy nie podłączyć tak jak kiedyś kalkwasser do podnoszenia pH przy założeniu że nie przekgroczę Ca powyzej 450?

Na tym co teraz mam i tak nieźle jest bo LPSy ładnie się trzymają, opczywiście miekasy też. SPSów nie daję, bo nie utrzymam 24oC, chłodziarkę sprzedałem. Chłodzę wiatrakami :D

Odpieniacz wsadziłem na 2 dni i nic nie odpieniał wogóle, więc wyłączyłem. Na powierzchni mam deflektor z gąbką, więc filmu zero. NO3 tylko wysokie, chyba zwiększę podmianki, żeby to jakoś zwalić w dół.

ORP mam 350 od jakiegoś czasu, więc chyba nieźle z utlenianiem, a to, że nic nie odpieniłem, to chyba wina szybkiego przemiału do NO3?

Z wódką nie próbowałem. Muszę doczytać, mam mały baniaczek, łatwo o zgubę. Ale cholera, jak by to miało być skuteczne na ten nalot, to chętnie bym spóbował?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mufti,jesli dobrze pamietam to kaklwasser powoduje iz fosforany sa pochlaniane przez zywa skale[moge sie MYLIC!!!],wiec niech mnie starsi koledzy poprawia,i jesli wowczas ci ph spadnie ponizej 7,5 to wywali ci fosfo do wody,to by moze zdalo egzamim ,jesliby zeczywiscie te ph juz utrzymaywalo sie stale,bowiem rownorzednie wzrosnie ci CA,co do odpieniacza to serce systemu ,nie wylaczaj go ,to ze przez dwa dni nic nie odpienil o niczym jeszcze nie swiadczy,w koncu zacznie wywalac syf,zapodajesz jakies bakterie? np biodigest?,mysle iz bylyby bardzo pomocne,coz ja je stosuje co drugi tydzien i dokarmiam te bakterie vodka,tym bardziej iz jesli zamierzasz zwiekszyc podmiany ,to z kazda podmiana flora bakteryjna co jest w akwa staje sie UBOZSZA-coraz mniejsze jej populacje,

a wracajac do tego nalotu ,kiedy wymieniales prefiltry i zywice?,jak tam wskazania tds?,pozdrowka


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS = 1 :D, kurde muszę coś wymienić.

Żywicę zmieniałem 2 miechy temu, ale nawet ta zużyta nie była nawet w połowie przyciemniona.

Biodigest leję też co 2-3 tygodnie od ponad roku :D była przerwa z 2 miechy w lecie. Tak, że bakterie działają.

Pomyślę od tej wódce, tylko poprzeliczam dokładnie dawkę. A kalkwasser raczej chyba mi odpada, bo nie ma sensu ładować do tak małego baniaczka.

Odpieniacz zamierzam założyć znowu, tym razem zewnętrzny (kiedyś miałem Octopus BH-100 w wiekszym baniaku i dobrze mi się sprawował).

Co do wody RO to raczej tu będzie u mnie wina. W moim rejonie w wodociągu jest woda dość twarda, chodź TDS kranówy jest na poziomie 320-360. Raczej wymienię membranę, bo ma już rok.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mufti ,jesli tds tak ci pokazuje,to na pewno zywica do wymiany,a rownorzednie z nia jesli sie juz decydujesz na wymiane MEMBRANY-choc nie jest powiedziane iz jest do kitu,to od razu jesli dasz rade i prefiltry,przynajmniej na przyszlosc bedziesz mial pewnosc iz w razie czego pogorszenie sie warunkow w akwa ,wina nie lezy po stronie CALEJ OSMOZY[a wiec membrana ,prefiltry,zywica ,jest jeszcze jeden maly szczegol o ktorym sie zadko na forum mowi-czasem sie zdarza iz pomomo swiezej zywicy nadal przepuszcza ona cos do wody juzm oczyszczonej,wiec wowczas moze byc juz uszkodzona uszczelka ktora jest na wewnetrzym pojemnku z zywica[na gornym dekielku],ja kiedys osobiscie mialem z tym problem,a rozwiazania sa dwa 1.zakup nowego wkladu na zywice[koszt 14pln-jest tam rownierz nowa uszczelka] 2.polorzyc na dno glownego kubla kawalek wezyka od napowietrzania [ulorzyc go na dnie w ksztalcie oringa],to zwiekszy docisk uszczelki ,pozdrowka


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.