Skocz do zawartości
danielek001

55 l czy warto sie bawić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam postawić zbiorniczek o pojemności 55l i tu nasuwa się pytanie, czy warto w coś tak małego się bawić?

W sumie ma to być akwarium dla dziecka , więc nie chcę tutaj szaleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co znaczy "czy warto się bawić" baniak to baniak każdy stawia taki jaki mu się podoba i na jaki go stać jeśli baniak ma podobać się dziecku i być ozdobą to dlaczego nie ? W internecie można zobaczyć mnóstwo piko rafek o pojemności mniejszej niż 50l nawet :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem maly zbiornik poprostu wybacza mniej bledow. Wymaga wiecej cierpliwosci i systematycznosci.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że warto. Kilka pięknych zoa (a są takie, że szczena opada), protopalythoa, jakiś grzybek, dwie krewetki, nawet rybki da się dobrać i wystarczy i 25l...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra czyli może być , tylko czy ja jakieś życie do niego wpuszczę , chodzi głównie o ryby. Czy musi koniecznie być podłączone pod sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być sumpa IMO zrób baniak na zamówienie z panelem tak. 13cm szerokim, wrzucisz tam malutki odpieniacz, grzałkę, pompę powrotną do tego Koralia Nano do cyrkulacji i baniaczek będzie śmigał :clowning Rybki też dobierzesz odpowiednie do tego baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci moge tanio zrobić odpieniacz :clowning Zobacz sobie mój wątek w dziale DIY


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest bo baniak już jest, więc jest lipa, mam jeszcze nieużywany baniaczek ok 30l, ale nikt się nie podejmie wiercenia w gotowym baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dorobić do niego panel zewnętrzny minimalnie bardziej kłopotliwy, ale poprawi estetykę i będziesz mógł w razie potrzeby do niego wrzucić odpieniacz, węgiel, grzałkę i co potrzeba tu link do mojego tematu przejrzyj sobie teraz wszystko już działa w praktyce ze skałą no i sprawdziło się więc w razie czego pytaj gdybyś był takim rozwiązanie zainteresowany (proponuję zrobić prosty panel bez żadnych przegród teraz gdybym robił to raczej bez przegród bo bez zaworu na dopływie i regulacji pompy to się nie sprawdza no chyba, że zawór montować na dolocie, ale to kłopotliwe...) :

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=22800&d=15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie to już sam nie wiem. Raczej skleję nowy zbiornik z małym kominem , koszt prawie żaden, a zaoszczędzi mi problemów. Mam gotową pokrywę i nie chciałbym jej przerabiać, ewentualnie wymiana świetlówek na bardziej morskie , gdyż jest to pokrywa po słodkowodnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że tak no to może faktycznie lepiej tak zrobić i walnąć małego sumpa :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a teraz inne sprawy

Ile skały i jakiej bo jest tańsza 25zł i droższa ?

Oświetlenie ile watt/l

Pompa jakiej wydajności?

Testy czy nadają się takie od słodkiej wody?

Zakładam iż w akwarium będą tylko korale miękkie myślę że to wystarczy na początek , a czas pokaże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla samych miękkich 0,5W/l wystarczy, ale lepiej to wygląda jak jest min. tak 0.7-0.9W/l to już jest ładne światełko w miarę, a skała... Jak chcesz byle żywa aczkolwiek kupuj osobiście jeśli masz taką możliwość, żeby sobie fajne kawałki do akwa wybrać bo później w małym akwa trudno coś fajnego poukładać z 3 dużych kawałków skały. Pompa do cyrkulacji to Koralia nano wystarczy jeśli same miękasy, a obieg to się nie wypowiadam bo nie mam dużego doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obieg to już sam sobie dopasuje. Z oświetleniem nie będzie problemu gdyż jest na chwile obecna 1,2 W/l dwie świetlówki tylko wymienię. Skały nie mam możliwości wybrania , no chyba że się daleko przejadę.

Dziękuję za rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz zamiaru dużo inwestować to zrób tylko FO, nie będziesz się musiał bawić ze światłem i chłodzeniem.

Troche skały, odpieniacz, cyrkulacja, grzałka i dolewka powinno wystarczyć.

Wodę RO i solankę możesz brać z jakiegoś sklepu, a jak Ci się spodoba to z zabawy przejdziesz na hobby :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie akwarystyka słodkowodna nie ma dla mnie tajemnic, morska to raczkowanie (taka zachciewajka) ,posiadam filtr osmotyczny itd. Sump nie jest dla mnie żadnym problemem. W sumie nie chce cudów w zbiorniczku, ale wyglądać jakoś musi.

Sporo czytam lecz jeszcze potrzebuje konkretnych informacji

Ps w Warszawie można gdzieś kupić skałkę w przyzwoitej cenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto bawić się w mały baniak - warto, czy są na świecie ludzie dla których akwarystyka nia ma tajemnic - nie:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie Twój post nic nie wniósł do tematu poza szczyptą cynizmu, a wolałbym szczyptę odpowiedzi na moje wątpliwości :con

Pozdrawiam Daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie ma o co się gniewać - Seb wyraził clou "problemu", jeśli coś nie ma dla Ciebie tajemnic, jesteś... hmm... Istotą najwyższą? W każdej dziedzinie nie ma nic od A do Z. Dla mnie słodkie też nie miało "tajemnic", a na morskim wyłożyłem się jak dzieciak i ciągle szukam wiedzy i odpowiedzi. A jak już znajdę, to się okazuje, że u mnie i tak tajemne "coś" działa inaczej... uczymy się całe życie :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kupna skały w Warszawie zapytaj w erybce(moim zdaniem najlepszy stosunek ceny do jakości).Cenowo trochę drożej ale bardziej porowatą i większą ilością życia(tego niechcianego też), można kupić w Acroporze.

Pozdrawiam.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel,zazwyczaj nie lubie textow typu "przerabialismy to tysiac razy","walkowane bylo do znudzenia" czy "poczytaj a potem pytaj",gdyz akwarystyka ewoluuje i to co bylo dobre pare miesiecy temu nie musi byc dobre teraz...widze ze dopiero zaczales pisac na tym forum i byc moze nie wiesz ze sa "przyklejone" rady dla nowicjuszy morskosci...to pozwoli Ci sie zorientowac jak zaklada sie akwa,ile watt trzeba,ile skaly,co robic a czego nie robic w morskim,choc nie sa to jakies zelazne zasady i lamiemy je,gdyz kazde akwa jest inne...ale ogolne wprowadzenie w akwarystyke morska mogloby Ci pomoc...pytasz np. "ile watt swiatla potrzebujesz,nikt kto nie jest jasnowidzem nie odpowie Ci na takie pytanie bo nie wie co w tym akwa bedzie...ogolnie przyjmuje sie 1W/1 litr co nie znaczy ze jak masz akwa dwulitrowe to 2 watty beda w sam raz...tak samo jest ze skala,jedni mowia o 20-30 procent,inni o ilosci,ktora bedzie estetycznie wygladac a jeszcze inni zaczynaja budowac zbiorniki bez zadnej skaly czy to LR czy syntetycznej,opierajac filtracje tylko na piasku...wiec sam widzisz ze sprawa nie jest latwa...Pozdrawiam i zycze udanej rafki...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.