Skocz do zawartości
grzegorz.p

OSWIETLENIE LED w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

witam forumowiczow,jako iz jest ogromne zainteresowanie oswietleniem LED w naszych akwariach,chcialbym rozpoczac ten ciekawy temat ALE oswietleniem LED w naszych domach,mieszkaniach,czy ktos juz ma jakies doswiadczenia na tym polu,czy ktorys z uzytkownikow stosuje raczej do ciaglego swiecenia?,prosze kolegow o podjecie tematu i zapraszam do konwersacji:waving


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem przez dwa lata w przedpokoje jedną żarówkę,która robiła mi za nocne,aby idąc do kibla w nocy nie zabić się.Teraz niedawno zamontowałem w kuchni w listwach cokołowych mebli dwie półtora watowe ledy na 220V.Jaśniutko oświetlają mi całą kuchnię.Są załączane timerem od 16 do 9 rano.Koszt to 65 zł materiał.Czas montażu 20min.Koszt ich świecenia rocznie to niecałe 6 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo - bardzo fajny temat

Szukam jakiś dobrych LEDów z mocowaniem GU10 tak żeby zamienić aktualne 50W halogeny na zdecydowanie bardziej oszczędne światło.

Niestety jak patrzę na oferty (np. allegro) to sprzedawcy wcisnęliby wszystko wmawiając, że 30 zwykłych LEDów świeci jak 50W halogen :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat.

Ja nie podzielę się niczym pozytywnym. Skusiłam się na żarówkę z Allegro za 38 zł (+przesyłka) Miała swiecić jak zwykła 60, i wytrzymać 50 000 godzin. Świeciła słabiej niż 20 W i szlag ją trafił po dwóch miesiącach. Nawet nie reklamowałam...

W poszukiwaniu czegoś ciekawszego -bo podobno istnieje - przekopałam internet. Znalazłam żarówkę - odpowiednik 100W gdzie producent chwali się, że to diody Cree. Żarówka podobno dobra, ale na elektroda.pl doszukali się, że jednak diody nie są cree. i mogą szybko paść bo nieprzystosowane do temperatury.

Niestety znalazłam tylko strony producenta(?) brak adresu firmy i w sprawie zamówień tylko mail. Cena chyba brutto jednej żarówki to 185 zł.

Niestety mam dużą ciemnawą kuchnię ,a ponieważ tu pracuję więc strasznie duzo mi idzie prądu. Od rana do wieczora. A jakoś nie mogę znależć energooszczędnych w kształcie reflektorka tak żeby dawały z 60W. Kształt ledowych mi pasował a zwłaszcza zpowiadana trwałość.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stosuje ledy od około roku do oświetlania mieszkania, głównie stosuje żarówki 80led'owe zimne z mocowaniem gu10.

Światło nie jest najprzyjemniejsze, ale łatwo sie przyzwyczaić, no i kwestia mocy - moim zdaniem 80ledowa żarówka zastępuje zwykłą 40W żarówkę, no może jest troche jaśniejsza ale dochodzi tu jeszcze kwestia temp. barwowej.

Przykładowo: w kuchni miałem 4x50W halogen, wymieniłem na 4xled80, no i troche światła mniej, myśle że gdybym dołożył jeszcze min. 2 byłoby porównywalnie ze wcześniejszym oświetleniem, co niezmienia faktu że mocowo byłoby 4x50W do 6x ok.3W czyli ok 180W mnie.

Najładniejsze światło dają powerledy, ale niestety ze względu na cene, jeszcze ich nie testowałem.

Przez dotychczasowy okres użytkowania niepadła mi jeszcze żadna, ale zauważyłem, że po długim czasie świecenia w jednej przestawała działać 1/3 diod co ustępowało po ostygnięciu.

Dodatkowo wizualnie żarówki 80led ciepłe są ciemniejsze od 80led zimnych, ale to tak jak pisałem wcześniej kwestia temp. barwowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem dosłownie w trakcie instalacji w kuchni. Cree XP-C neutralne białe - wydaje mi się że są to ledy w okolicy 4000K bo świecą zupełnie jak dobry halogen. Zamontowane w obudowach wsufitowych - przerobiłem oprawki MR16. niestety nie mam fotek "flaków" a nie chcę teraz rozbierać tych podwieszek bo dosłownie dopiero co zaszpachlowany sufit. Efekt taki jak widać. Łączna moc 20W moim zdaniem każda świeci co najmniej jak 35W halogen.

kuchniaa.jpg

Ceny - Oprawy MR16 - 17zł sztuka

Diody 12zł sztuka

Drivery - 2x 25zł

Zasilacz 12V - 30zł

+ robocizna własna + na flaszke dla tokarza za przetoczenie radiatorów pod ledy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to wygląda loccutus, a możesz mi powiedzieć o co chodzi z tymi "driverami" do power ledów ? Nie można ich zasilić np. zwykłym zasilaczem stabilizowanym z dołożonym ograniczeniem prądowym np. na te 350mA czy tam ile chcemy w zależności ile chcemy wycisnąć z diody? I gdzie kupowałeś diody jeśli można spytać ? :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie wszystkich i dziekuje za wasz odzew,ponownie zaprasam do podjecia tematu,ja tym tematem interesowalem sie juz okolo pol roku temu,znalazlem w necie kilka interesujacych mnie zarowek ledowych o zimnym swietle,coz na pewno jak wiekszosc z nas chce zmniejszyc pobor energi elektrycznej w mieszkaniu,oraz jeszcze dla mnie ma bardzo wazne znaczenie barwa swiatla,zdecydowanie jestem zwolennikiem ZIMNEGO SWIATELKA,pozdrawiam forumowiczow


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotowe "żarówki ledowe" to niestety nieporozumienie i kasa w błoto. Zwłaszcza te wieloledowe - szajs do potęgi.

Co do zimnego światełka - do akwarium super, ale moim zdaniem do oświetlania pomieszczeń ciepłe jest przyjemniejsze. no i Ciepłe ledy mocy lepiej oddają barwy. Niestety nie są tak jasne jak te zimne - coś za coś.

Driver to właśnie stabilizator prądu. Mnie chodziło o jak najmniejszą moc strat dlatego użyłem impulsowych driverów, które w tej konfiguracji mają sprawność ponad 90%.Znaczy to tyle że się w ogóle nie grzeją a to w zamkniętym boxie jak widać na zdjęciu bardzo ważne. Drivery te są dostępne na allegro http://allegro.pl/item843113134_zasilacz_przetwornica_driver_led_350_700_1000_ma.html - początkowo miałem sam je robić co wyszłoby mnie o połowę taniej, ale jeden już miałem bo kupiłem wcześniej dla testów na szybko, a że do tego projektu potrzebowałem tylko 2 sztuk wiec "puknąłem się w bańke" i dokupiłem drugi.

Do tego zasilacze do halogenów 12V - 2x 35W - kanluxa - kupisz w każdym sklepie z elektryką.

Dystrybutorem ledów Cree na polskę jest Maritex - www.maritex.com.pl

Najwięcej roboty było z mechanicznym przystosowaniem opraw do ledów. Sam bym nie zrobił - nie obyło się bez pomocy znajomego tokarza niestety. Problem jest z gotowymi oprawami po prostu czegoś takiego do powerledów nie ma w ofercie nigdzie a wielka szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli prosta sprawa, a driver widzę tak tani, że faktycznie chyba nie opłacało by mi się bawić w DIY.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus,szukalem gotowych zarowek ledowych bo wszystko co zwiazane z elektryka wywoluje u mnie mdlosci,szczerze nie mam smykalki do bawienia sie i tworzenia sobie takiego oswietlenia,nawet znacznym kosztem gotowych zarowek,na pewno nie przestane szukac,dzis wszyscy placimy mnustwo kasy za prad,czesto stawki sa naliczane ze znacznym rozrzutem,pozdrawiam i zachecam do rozmowy wszystkich forumowiczow


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale te gotowe żarówki - zwłaszcza made in china przeznaczone jako zamienniki MR16/GU10 to jest straszny szmelc, nawet nie wart 1/3 ceny detalicznej. Inna sprawa że nie widziałem jeszcze (przyznaje nie szukałem za bardzo intensywnie) zamienników żarówek z Power_ledami.

Budowa samodzielna oświetlenia na PowerLed nie jest zajęciem naprawdę skomplikowanym jeśli się korzysta z gotowych driverów, ledów na płytkach "star" i fabrycznych zasilaczy. O wiele bardziej kłopotliwe są kwestie mechaniczne. No przynajmniej ja tak to postrzegam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od roku mam w domu same LED-y oraz w ogrodzie wszystko przerobiłem postaram się jutro pwklejać fotki

wszystko działa i ma sie OK jedyna rada jak Ci mówią że odpowiednik 50 W to tak naprawdę OK 35-40

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slwomidryl,niecierpliwie czekamy na twoje fotki,prosze rownierz jesli morzesz cos wiecej na temat tego oswietlenia,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałrm wgrać ale wyskakuje mi coś takiego:

Nie masz uprawnień do tej operacji.

skontaktuję sie z moderatorem i dam znać

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...moderator potrzebny od zaraz.. :):):):):D też jestem bardzo ciekawy takiego oświetlenia

- @loccutus a ile umieściłeś sztuk led-ów w jednej oprawie ?? stosowałeś do nich jakieś soczewki ??

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal nie moge wgrać zdjęć

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- po jednej w każdym reflektorku. Odbłyśniki zrobiłem z chińskich latarek dziecięcych zabawek ze sklepu "wszystko za 4zł" - pasowały idealnie do oprawki MR16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poddałem sie z tymi zdjęciami :)

Jak ktoś chce to dajcie na priv maila prześle wszystkim osobiście

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek! Weś to wrzuć na fotosik, albo innego imageshacka i daj linki:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo jak pisze Seb :) - bo z chęcią bym zobaczył jak to wygląda - także jak woli Sławomir - link czy priv :) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawek,tez bym prosil jesli mozna,jakis link badz fotke pogladowa,pozdrowka


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie LED-y stosuje od paru m-cy na GU10 zasilane z 230V 4x2,5W w pokoju

Polecam te o barwie ciepłej bo zimna świeci punktowo no i przedewszystkim wieksze niz 2,5W żeby jasno w domu było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zako,ile u siebie w pokoju uzywasz tych zarowek ledowych?,mam takie pytanko do tych co maja wiedzej wiedzy odemnie na temat parametroe swiatla?-jakie by musiala zalorzmy zarowka ledowa spelniac KRYTERIA, aby moga sie nadac do oswietlenia pokoju?[np 20m kw]dzis zakupilem zarowke na probe ,typ:par 16,kolor swiatla:cieply bialy ,21LED, 60LM, 230v , 1,4v gwint E14 , swieci punktowo i jako pojedyncza zupelnie nie zdaje egzaminu-jest piekielnie ciemno,nadal szukam oswietlenia ledowego do mieszkania,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.