Skocz do zawartości
Whitefire

wysokie PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam przyczyn wysokiej ilości fosforanów w swoim akwarium i tak pomijając te typowe przyczyny zastanawiam się, czy jest możliwe, żeby częściowe przykrycie górnej powierzchni miało coś wspólnego z ilością PO4. Oczywiście nie przykryłem go całego, ale jednak powierrzchnia jest sporo mniejsza, zużycie wody na dolewki mam prawie 3 razy mniejsze - w sumie jest wygodniej... tylko, no właśnie, czy to możliwe żeby w ten sposób spowodował jakieś inne problemy?

Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny, zakładając, że raczej rybek nie przekarmiam i na pewno obsada nie jest za duża?

Akwarium jest dosyć młode - 3 miesiace; mogą się dziać dziwne rzeczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile ryb? ile karmisz? jaki odpieniacz? jaka filtracja? dsb? refugium? coś dozujesz? ile skały?

odpowiedz na te pytania to bedzie dużo łatwiej coś podpowiedzieć

edit: jaki zbiornik? czym mierzysz PO4? ile tego PO4 masz?


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak w systemie nie ma niczego co sie zywi fosforanami i co wyciaga te fosforany z systemu, to moga sie tylko GROMADZIC w baniaku, tak?

odpieniacz fosforanow nie wyciaga, moze jakies rosliny, ktore by rosly w sumpie i ktore by mozna bylo z czasem wyrywac i wyzucac nadmiar? a moze cos w rodzaju filtra algaescrubber by pomoglo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś taki opis,że można wnioskować,ze możesz mieć fosforany nawet z kosmosu.Jak przedmówca napisał trzeba do odpowiedzi więcej danych.W stopce napisz jaki masz baniak,filtrację,oświetlenie.

Ja mam PO4 cały czas i nie umiem się go pozbyć.Jest podejrzenie,ze mam starą skałę.I tak ponad rok nie wiem co z tymi fosforanami.

edit.Wcześniejszy przedmówca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To całkiem normalne ,że w trzymiesięcznym zbiorniku masz wysokie fosforany.Zakładając,że wszystko jest tak jak piszesz ok,musisz dać jeszcze trochę czasu systemowi żeby w pełni dojrzał.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyjda glony i go zjedza :) jak pryszcze za mlodu co my sie pozbyc nadmiaru hormonow. Ot taka kolej rzeczy :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KIDULT, a jakie to rośliny w morskim masz na myśli, bo ciekaw jestem... @Whitefire, skąd masz żywą skałę i czy nie dołożyleś od siebie do akwa jakiegoś np. tufu wapiennego lub innych kamienie, lub niewiadomego pochodzenia "byłej-żywej" skały, bo tak Ci polecił jakiś "fachowiec"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kidult słyszałeś kiedyś o rozkręconym DSB,o absorbowaniu fosforanów przez żywą skałę,o florze bakteryjnej???

Takiemu doświadczonemu akwaryścię jak Ty,nie trzeba chyba tego tłumaczyć...

Nie wiem co się dzieje z FOSFOREM w Twoim zbiorniku,może odparowuje.W dojrzałym systemie fosforany są sukcesywnie redukowane.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bigwalek wiesz sam ze DSB to breja, ktora absorbuje fosforany i wystarczy 3-4 godziny bez pradu zeby zadusic DSB i zalatwic system. wiec to rozwiazanie odpada. pomijajac koszty zalozenia DSB. zywa skala o ile mi wiadomo absorbuje fosforany, ale tez to ma jakies granice. piszesz flora bakteryjna? dobrze, jak bakterie zjedza fosforany to co dalej z nimi sie dzieje? magazynuja sie w bakteriach i juz sa niewykrywalne dla testow Hanny czy moze zmieniaja sie w inne pierwiastki/zwiazki chemiczne i co dalej? co masz na mysli piszac "redukowane" ?

@bigwalker nie dales mi odpowiedzi na pytanie, poczekam az ktos inny sie wypowie - JAK POZBYC SIE FOSFORANOW Z AKWARIUM?

@dxp1976 mam na mysli filtr glonowy typu ATS, gdzie glony, ktore wyciagaja z wody po4, nh3/4, no3 i no2 wydala sie z systemu co tydzien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult Idąc Twoim tokiem rozumowania ,to jak padną te glony w zbiorniku to dopiero będzie niezła kaszana:D

Nie słyszałem by kilkugodzinny brak prądu wysadził komuś DSB.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amen :):clowning


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bigwalker te glony w przypadku ATSa skrobiesz co tydzien i wydalasz z systemu, wiec katastrofy nie bedzie bo duzo sie w tydzien nie uzbiera:P

jaki absorber dziala dluzej niz kilka dni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za redukcje 90% zwiazkow fosforu i azotu w akwarium odpowiadaja bakterie. Refugia i absorbery to tylko uzupelnienie. i kidult nie badz zabawny :) skoro na twoim wynalazku rosnie tyle glonow ze skrobiesz je co tydzien to znaczy tylko tyle, ze system totalnie nie radzi sobie z iloscia dostarczanych przez ciebie do akwarium zwiazkow odzywczych, w ktorych to ucztuja sobie glony. U mnie proby z jakakolwiek zielenina nigdy nie trwaly dluzej niz dwa tyg. Zawsze padlo :) Z kolei bakterie nie magazynuja po4 tylko sie miedzy innymi nim odzywiaja. Jak bys zrobil bilans ile zjadasz, ile wazysz a ile w kibelku po sobie zostawiasz to szybko doszedlbys do wniosku, ze matematyka sie popsula :) a tak apropo slonia - nigdy nie dawalo mi spokoju po co nad dsb wywoluje sie ruch wody, skoro warunkiem koniecznym prawidlowej denitryfikacji jest srodowisko beztlenowe? A skoro swieza woda nie dostarcza detrytusu w glab piasku to skad on sie tam bierze? :) no i co za roznica czy prad jest czy go nie ma jak dsb zyje bez tlenu?

Atb

lukasz :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi, ladnie to opisales.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu ktoś się podjął wytłumaczenia tego Kidultowi:clapping,tylko znając Kidulta On i tak wie swoje :)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi, DSB to dużo bardziej zlożone i skomplikowane zagadnienie :) Warunki beztlenowe występują w nim, ale wyłącznie w glębszych warstwach, w płytszych występują normalne warunki tlenowe i zyje mnóstwo zwierząt które to zywiąsię detrytusem, resztki wydalając wgłąb DSB, głębiej zyją kolejne które robią to co pierwsze itd. itd. to tak w dużym skrócie. Gdzieś byl spory temat zalożony przeze mnie kiedyś o DSB, ale szukać mi się nie chce :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za redukcje 90% zwiazkow fosforu i azotu w akwarium odpowiadaja bakterie.

- JAK TAK DOBRZE WYTLUMACZYLES CHODI, TO NAPISZ GKTOREDY Z BANIAKA UCIEKA FOSFOR, PODAJ JAKIES ROWNANIE CHEMICZNE, GDZIE STOI JAK WOL, ZE FOSFOR PRZECHGODZI DO POSTACI LOTNEJ I PARUJE, CZY CO.

i kidult nie badz zabawny skoro na twoim wynalazku rosnie tyle glonow ze skrobiesz je co tydzien to znaczy tylko tyle, ze system totalnie nie radzi sobie z iloscia dostarczanych przez ciebie do akwarium zwiazkow odzywczych, w ktorych to ucztuja sobie glony.

SKROBIE CO TYDZIEN BO TAKA JEST METODYKA, AKWARIUM STOI 6 TYGODNI A NO3 I AMONIAK CAŁY CZAS NIEWYKRYWALNE - CHCIAŁ BYŚ MIEĆ TAKIE

U mnie proby z jakakolwiek zielenina nigdy nie trwaly dluzej niz dwa tyg. Zawsze padlo - NIE WIADOMO CO TAM NAKNUCIŁEŚ I TO ŻE CI PADLO O NICZYM NIE SWIADCZY

Z kolei bakterie nie magazynuja po4 tylko sie miedzy innymi nim odzywiaja. Jak bys zrobil bilans ile zjadasz, ile wazysz a ile w kibelku po sobie zostawiasz to szybko doszedlbys do wniosku, ze matematyka sie popsula CHODI TWOJ TOK ROZUMOWANIA JEST DELIKATNIE MOWIAC PRYMITYWNY, BO KUPKA TO NIE WSZYSTKO CO CZLOWIEK WYDALA.

a tak apropo slonia - nigdy nie dawalo mi spokoju po co nad dsb wywoluje sie ruch wody, skoro warunkiem koniecznym prawidlowej denitryfikacji jest srodowisko beztlenowe?

MOZE KTOS CIE OKLAMAL ABY CI SPRZEDAC 100 KILO PIACHU NA DSB? SKORO TEORIA NA PIERWSZY RZUT OKA JEST WG CIEBIE NIESPOJNA TO CZEMU JESTES JEJ ZWOLENNIKIEM? TEORIA ATS JEST SPOJNA, MA LOGICZNE UZASADNIENIE A NA FORUM SAMI PRZECIWNICY. A skoro swieza woda nie dostarcza detrytusu w glab piasku to skad on sie tam bierze? J.W. no i co za roznica czy prad jest czy go nie ma jak dsb zyje bez tlenu? J.W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejta się:):bump1:bump1

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#226017 KIDULT :

jak w systemie nie ma niczego co sie zywi fosforanami i co wyciaga te fosforany z systemu, to moga sie tylko GROMADZIC w baniaku, tak?

odpieniacz fosforanow nie wyciaga, moze jakies rosliny, ktore by rosly w sumpie i ktore by mozna bylo z czasem wyrywac i wyzucac nadmiar? a moze cos w rodzaju filtra algaescrubber by pomoglo?

Skoro mówimy tu o cudownym parowaniu i znikaniu to ja zapyta o cudowne pojawianie się. Skoro odpieniacz nie wywala PO4 to jak wytłumaczysz fakt, że w syfie z kubka trochę jednak tego PO4 jest i to nie tak mało ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo jest w jedzeniu i kupie ktoro wywala odpieniacz. na pewno nie w czystej postaci. po4 nie jest zwiazkiem powierzchniowo czynnym, tak samo jak nim nie jest NaCl i dlatego odpieniacz nie odpienia soli z wody.

a wracajac do genialnej matematyki Chodiego, to chcialbym przypniec, ze masa moze zmienic sie w energie m.in. w rozpadach atomowoch i zgodnie z wzorem e=mc2, a nie w ludzkich kichach, a z tego wynika ze suma substancji chemicznych zjadanych i wydalanych (nie tylko KUPA!) jest taka sama. Chodzi zwaz sobie CO2 ktory wydychasz to moze uwierzysz w dzisiejsza chemie, hehe.

chyba ze w Twoim DSB jest rozpad etomowy PO4 na energie i fosfor znika z systemu, to co innego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Według mnie to z po4 i no3 jest tak jak co2 :)

W naturze co2 się redukuje, i w naszych baniakach też prawdopodobnie tak jest z w/w.

Weźmy nasze po4, ono jest bo nie ma siły żeby nie było, jeżeli wywala się glon to znaczy że on do swojej budowy absorbuje po4, jeżeli potem zaczyna umierać, bo zaczyna mu brakować pożywki, to znów oddaje swoją dawkę po4 i tak w koło Macieju.

Podobna sytuacja jest z cycle hagena, wlewamy je do wody która ma stężenie po4 i no3, cycle robią swoje, mnożą się, aż nie braknie pożywki i w tedy zaczyna zamierać znów oddając z siebie :)

Wydaje mi się że z naszym DSB jest identycznie, bakterie nitryfikacujne robią swoje pochłaniając nasze nie lubiane związki, ale jeśli tylko system się zachwieje z dostarczaniem (złą cyrkulacją-patrz przypadek Romana) zaczynają ze swej materii oddawać związki które pochłonęły.

Teraz wspomagamy nasz system absorberami "chemicznymi" które przerywają błędne koło, nagle się okazuje że glon nam nie rośnie, a parametry wyjściowe.

Nie ma cudów, nasze nie lubiane związki krążą w baniaku, przy dobrym systemie redukcji, to co oddadzą nam zwierzęta odrazu się bilansuję z ekipą która je potrzebuje.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult,

to co mowisz jest oczywiscie logiczne. Ale mozemy przyjac, ze PO4 i NO3 sa potrzebne do budowy nie tylko korali, glonow, tylko rowniez bakterii. Bakterie w srodowisku, w ktorym jest pokarm, maja to samo na mysli co zdrowy chlop po wojsku (przed zreszta tez). Duzo z tych bakterii trafia rowniez do sumpa. Tam uchwyci je odpieniacz.

To prawda, odpieniacz nie wyprowadza czystego Po4 z wody, ale bakterie jak najbardziej. Na tym zreszta polega metoda z wodka. Dostarczamy weglowodany i stymulujemy rozwoj bakterii. Wcale nie trzeba ich dodawac. One juz sa w akwarium, trzeba im stworzyc jedynie warunki, zeby sie chcialy rozmnazac, do czego zuzyja NO3, PO4 i weglowodany.

Jesli chodzi o tlen (ruch wody nad DSB); warstwy DSB spelniaja rozne funkcje. Na gorze, gdzie jest tlen zyja organizmy, ktore go potrzebuja, to jasne. Tam zachodzi propces nitryfikacji. Ale im glebiej, tym srodowisko robi sie bardziej beztlenowe. Tam zyja bakterie denitryfikacyjne. Tam "zjadany" jest przede wszystkim NO3 i przy okazji PO4. Jest to zuzywane do rozmnazania, budowy ciala i jako zrodlo energii.

Gdy zabraknie tlenu (cyrkulacji) to przede wszystkim obumieraja organizmy w gornej warstwie, oddajac w czasie rozkladu to, co nagromadzily. Stad wzrost NO3 i PO4 w wodzie. Gdy poziom bedzie zbyt wysoki lub jego wzrost zbyt gwaltowny, to taka jakosc wody pociaga za soba smierc kolejnych zwierzat.

Zreszta podobnie dzieje sie w przypadku wszystkich filtrow glonowych. Jak nie bedzie pradu, to i oswietlenia i glony zaczna obumierac, oddajac co nagromadzily w swojej masie. Dochodzi jeszcze problem, gdy w wodzie zabraknie pokarmu dla glonow, to rowniez zaczna sie rozkladac.

W obydwu metodach ilosc pokarmu reguluje przyrost glonow lub rozwoj bakterii. Moim zdaniem DSB jednak dziala szybciej i potrafi bardziej "oczyscic" wode niz glony, ktore przy niskim poziomie NO3 i PO4 zaprzestaja wzrostu. Wazna jest tez rownowaga miedzy iloscia NO3, PO4 i weglowodanow. Gdy jednego z tych zwiazkow bedzie zbyt malo, to ani glony ani bakterie nie beda pobieraly pozostalych dwoch.

Jeden wyrzuca ze swojego filtra glony recznie, inny oproznia kubek odpieniacza z bakteriami lub patrzy na DSB i nic nie robi, zostawiajac to bilogii i chemii.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.