Skocz do zawartości
zuraw84

oświetlenie gotowe vs. samoróbka

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

jako ze to mój pierwszy post .. chciałem sie ze wszystkimi przywitać ... :)

a teraz przejść do sedna:

razem z dziewczyna zamierzamy założyć sobie małą solniczkę .. taka 400 litrowa

Jesteśmy obecnie na etapie planowania całego przedsięwzięcia, szacowania kosztów etc.

Zapoznając sie z cenami zestawów oświetleniowych wpadłem na pomysł własnoręcznego

Zbudowania takiej pokrywy oświetleniowej (w naszym obecnym akwa słodkowodnym

dokonałem z sukcesem modernizacji całego oświetlenia ... i nawet działa, wiec jakieś

tam doświadczenie mam) ... ale nie wiem czy warto

ogólnie to planujemy tam umieścić zestaw 8 świetlówek T5

taki zestawik gotowy to 3355zl w przypadku ATI - Powermodule 8x54W

lub

Lumina 854 8x54W 122cm w cenie 2260zl

jeśli chodzi o własnoręczne wykonanie ... to koszt wyszedł mi około 1400zl (chwila szukania po sklepach i …):

obudowa aluminiowa 150x50 - 499zl - http://www.zoolight.pl/product-pol-28-POKRYWA-ALUMINIOWA-CZARNA-150x50.html

zestaw t5 (odblyśniki,oprawki,stateczniki elektroniczne philips,przewody) - 640zl -http://www.zoolight.pl/product-pol-311--115cm-2x54W-Zestaw-oswietleniowy.html

wentylator do chłodzenia 80mm 2szt. - 30zl

zasilacz 12v - 20zl

elementy do powieszenia obudowy - 20zl

elem.dodatkowe (śróbki,haczyki,etc) - 50zl

programator czasowy 3szt. (jeden mam) - 24zl

płyta spienionego pcv 145x45 - do mocowania elementów - 50

akrylowa szyba (150x50) - tej ceny nie znalazłem, ale myślę ze cos kolo - 100zł

plusy:

osobne sterowanie każdej pary świetlówek

możliwość swobodnej rozbudowy i modernizacji wnętrza

minusy:

pokrywa Bedzie większa niż taka kupiona

i wiadomo, nie zrobi sie ręcznie nigdy tak dokładnie jak fabryka

pomóżcie mi proszę przekonać albo mnie albo dziewczynę :)


teraz: 620L ... oceanu

dawniej: 112L reef max

dawniej: 112L słodkich glonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Co do elektryki polecam jeszcze stronę www.aqva-light.pl. Mają trochę tańszy osprzęt. A wiadomo tu złotówka, tam złotówka i uzbiera się całkiem niezła suma, którą można przeznaczyć na inny osprzęt. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A koniecznie musi być aluminiowa obudowa ;>

Wykonując ja z PVC trochę zaoszczędzisz, ale to policz sobie dokładnie, i nie będzie aż taka ciężka :)

To tej Twojej pokrywy potrzeba robić lub kupować belki oświetleniowe a to dodatkowe koszta ;]

W PVC projektujesz i montujesz wszystko sam.

Zakupy rób w aqva-light.pl jest taniej.

8 sztuk to 4 pary więc potrzeba 4 zegary :)

Do wszystkiego dolicz jeszcze świetlówki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parman

dzięki za link do sklepu ..

jeśli się zdecyduje na własno-róbkę to na pewno będę szukał dokładnie tu chodzilo o orientacyjne ceny

deXter

A koniecznie musi być aluminiowa obudowa ;>

nie ... nie musi .. jednak aluminiowa obudowa wyglada bardzo estetycznie, a wydaje mi sie ze przy pcv tego nie osiagne a dziewczynie zalezy na estetyce

poszukam jeszcze moze jakiejs plastykowej

8 sztuk to 4 pary więc potrzeba 4 zegary :)

jeden mam .. :)

Do wszystkiego dolicz jeszcze świetlówki.

kupujac gotowy zestaw ... raczej tez trzeba dokupic swietlowki .. nie widzialem by byly w zestawie wiec koszt ten nie wplywa na wybor


teraz: 620L ... oceanu

dawniej: 112L reef max

dawniej: 112L słodkich glonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiało rób samemu.Kształtowniki aluminiowe łatwo dociąć tak że wygląda estetycznie.Ja sam przerabiałem dwie (oryginalne) i po oględzinach materiałów z jakich je zrobiono i jakości robocizny ,uważam że z odrobiną cierpliwości można samemu złożyć takie same oryginały pozbawione fabrycznych problemów.A satysfakcja z własnej roboty jest bezcenna.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kalkulowałem koszty podobnie jak Ty i wyszło mi, że zrobię sam. Polecam również spienione PCV. Jest sporo w Warszawie sklepów, które go mają i przycinają. Co do stateczników to polecam stronę http://www.atti.pl/product_info.php?cPath=119_138&products_id=252, troszkę się naszukałem, przekalkulowałem i wyszło relatywnie najtaniej. Odbłyśników raczej bym nie kupował, na allegro są folie lustrzane samoprzylepne, tanie i spokojnie można nią całą nawet od wewnątrz pokrywę okleić co będzie myślę miało lepszy efekt. Szukam narazie sklepu, który miałby ją do sprzedania w Warszawie. Jakby ktoś coś wiedział to proszę o informację myślę że przyda się również koledze jak coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Folia sie nie nadaje na odblysnik do morskiego,bo jej z soli pozniej nie wyczyscisz.Bez przesady z tym cieciem kosztow.

ps:jak bym mial kase to bym kupil porzadna firmowke a nie bawił sie w DIY.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest kwestią chęci i pieniędzy ja też chętnie bym wydał 10 tyś. PLN i miał piękne akwarium do tego wynajął człowieka, który by się tym opiekował i bomba. Kwestia jest taka, że ja na przykład lubię coś zrobić sam bo daje mi to satysfakcję i lubię podłubać. Natan kupiłeś folię gdzieś w w Warszawie czy z allegro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przemawia do mnie argument, że zrobienie oświetlenia samodzielnie jest lepsze, bo daje satysfakcje... Dla mnie najważniejsza jest najlepsza jakość na jaką pozwoli budżet. Ale jeśli taki DIY da się zrobić tak, żeby był jakości zbliżonej do ATI to super.

W akwarium z czasem mają zagościć SPSy a kupione/zrobione oświetlenie ma być docelowe.

BTW czemu folia jest lepsza od odbłyśnika? Skoro podobno najlepsze są odbłyśniki oddzielne na każdą świetlówkę, a folii już się tak założyć nie da. Poza tym skoro folia tania i lepsza od odbłyśników, to IMO firmy produkujące by ją wykorzystywały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ewaise firmowka ATI ma swiecic i miec chlodzenie swietlowek, DIY ma swiecic i miec chlodzenie swietlowek, zadna filozofia, poza obudowa (aluminium lub pcv) wszystkie podzespoly beda praktycznie identyczne.

Nie twierdze ze folia jest lepsza bo odblysniki sa lepsze, u mnie oswietlenie odgrywa role drugoplanowa wiec taka folia w zupelnosci wystarcza.

...

@demontri folie kupiulem w Lublinie, ale to to samo co na allego, poszukaj w marketach moze beda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się przyjrzy większości pokrywom do akwariów słodkowodnych, te są najpopularniejsze to widać że w ogóle nie ma odbłyśnika. Czemu? Najprawdopodobniej z powodów zmniejszenia kosztów bo na pewno nie z tego powodu że nie jest potrzebny. Folia raczej nie jest używana z jednego bardzo prostego powodu, jest po prostu mniej trwała i tak jak napisał Peniek osadzająca się sól jest trudna do zmycia ale nie niemożliwa. Na odbłyśnikach też się osadza co ma wpływ na ich trwałość. Ewaise jeśli obejrzałeś przykładowe wykonania obudów DIY przez osoby z forum to zauważysz, że może nie powalają wyglądem jak najlepsze lampy na rynku ale na pewno nie działają dużo gorzej. Kwestia tylko czasu, który się na to poświęci i chęci. Kolejna sprawa to koszty dobra firmowa lampa to 2,5tyś.- 3tyś. zł skoro można podobną zrobić za połowę tego to czemu nie. Jak zawsze wszystko rozbija się o pieniądze. :)

Natan pytałem gdyż koszt wysyłki jest droższy niż taśma więc myślałem że kupie na miejscu. Dzięki za radę rozejrzę się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

demontri, bynajmniej nie czuje potrzeby wydania 3500zl na ATI, jeśli samodzielnie da się zrobić tak samo, albo i lepiej. :] W teorii takie DIY może być lepsze od kupnej lampy, da się zrobić oddzielne sterowanie do każdej świetlówki, niedrogo wychodzi ściemnianie, czyli to co w ATI kosztuje fortunę i się w naszym budżecie nie zmieści. Ale zawsze lepiej się upewnić, że taka dobrze zrobiona samoróbka się nada. :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabierając się za lampę DIY trzeba szybko ocenić swoje możliwości techniczne ( co zrobimy sami co wykona dla nas podwykonawca) i oczywiście jak nam to wyjdzie, warto policzyć swój czas. Warto wstawić sprzęty dobrej jakości o popatrzeć na markowe produkty aby z nich wybrać to co nam najbardziej pasuje.

Robiąc lampę na T5 samemu jako wzór stawiałbym ATI powermodul, chcąc go poprawić warto wbudować programatory czasowe w lampę tak aby wyprowadzić 1 lub 2 przewody z lampy a nie całą masę kabli. Kupując programator namawiam na te firmy LEGRAND bo się nie psują , jak zdecydujemy się na tańsze warto obmyślić sposób ich szybkiej wymiany. Dobrym pomysłem byłoby wstawienie ściemnianych stateczników i podłączeniem lampy pod komputer robiąc to samemu wychodzi to dużo taniej.

Odbłyśniki warto kupić jak najlepsze bo to będzie miało największy wpływ na jakość światła.

Sam montaż stateczników i wentyltorów w lampie też jest, nie bez znaczenia. W Powermodul 1 wentylator chłodzi 1 statecznik i pracuje to naprawdę ładnie w inych lampach często jest prawie jak....

Zamiast pleksy należy użyć poliwęglanu, bo pleksa zaraz ściemnieje, warto też dobrać to odpowiedniej grubości aby się nie wyginała za bardzo.

Reasumując jak mamy cierpliwość, umiejętności i czas a dodatkowo nie będziemy za bardzo oszczędzać na materiałach można zrobić lampę lepszą od tj na której będziemy się wzorować.

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi

po przeczytaniu czuje sie utwierdzony w przekonaniu ze warto wykonac samem

pod warunkiem ze nie ma sie wolnych 3 i wiecej tysi

ma sie troche wolnego czasu i umiejetnosci


teraz: 620L ... oceanu

dawniej: 112L reef max

dawniej: 112L słodkich glonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.