Skocz do zawartości
bigharry

pytanie do wszystkich

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zacne grono forumowiczow...Otóż mam takkie pytanie. W mojej pokrywie na akwarium mam 4 miejsca na świetlówki, co proponujecie?? (Akwa 150 długości, 55 wysokości) Proszę o pomoc, na hqi niestety nie mam kaski:/

Dodam, że chciałbym hodować rybki oraz kilka miękkasów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

"Kaski" nie ma ale apetyt jest :(, więc z tego co mogę przypuszczać, to w przyszłości będą nie tylko "miękkaski", więc proponuję przyjąć kombinację @mariusza621, ale intesywnie mysleć o HQI. Jak dobrze pokombinujesz (czego ja jestem przeciwnikiem :(), to możesz zrobić sam.

Powodzenia Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne porady, ale naprawde nie stac mnie na hqi, a odpieniacz już kupiony, akwa powiercone, filtr RO załączony, więc coś na te żyjątka musi świecić.Wię proponujecie 2xaktynikę i 2x10k...tylko co to jest, to "2x10k"..będę wdzięczny za informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooooo to widzę że bierzesz się za akwa z potężnym ładunkiem wiedzy :(

10k to temperatura barwowa światła

kub sobie 2xcoralstar i 2xaquastar firmy SYLVANIA oczywiście T5 ze statecznikiem elektronicznym. wszystko znajdziesz tutaj www.aqva-light.pl


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podsumujesz koszty 4xT5 oraz statecznika elektronicznego oraz odbłyśniki, to wyjdzie ci nie wiele mniej jak koszt kombinowanej samoróbki hqi, problem tylko z pokrywą, z której musisz zrezygnować przy hqi.

Ale T5 jest tańsze w eksploatacji, choć trzeba częściej zmieniać świetlówki, ale rachunki za prąd są niższe, no i problemu z grzaniem wody nie ma takiego jak przy hqi. Z drugiej strony te błyski na dnie ....

Każdy sam musi zdecydować.


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź też pod uwagę to, że przy twojej długości baniaka (150cm) i świetlówkach T5 54W (115cm) boki będą niedoświetlone....


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego ma zakladac T5 54W?

Do takiego baniaka idelanie pasuja T5 80W (1449mm dlugosci).


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to chyba, że 80W... zasugerowałem się swoimi planami ;-)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie jakieś 600 zeta za t5. Przy zastosowaniu opraw przemysłowych 2x150W HQI bedzie jakieś 100-150 zeta więcej.

Porównując wydajność świetlną (przy takiej samen temperaturze barwowej) HQI i T5 wypdają podobnie.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a problem z ciepełkiem dużo mniejszy.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy z tym ciepełkiem jest aż tak dobrze. Wydaje mi się że 2xT5 80W, wytwarzają podobną ilość ciepła jak HQI 150W


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o HQI + pokrywa to można to pogodzić , nawet w estetyczny sposób.

Jeśli chodzi o temp. w moim przypadku przy 250 litrach temp. akwa po włączeniu HQI w umieszczonej w pokrywie, wzrasta o 2 st. czyli końcowa wynosi 27 st, pod wraunkiem że razem z HQI włączymy wentylator.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli dobrze pamietam to nie ma statecznikow podwojnych przy T5 80W czyli trzeba byloby kupic 4 (kazdy po okolo 120 PLN). Do tego dochodza swietlowki (chyba nie ma rowniez aktynicznej sylvanii o tej mocy) - trzeba liczyc po okolo 50-60 za sztuke, 8 oprawek (60-70 PLN), odbłyśniki 200-250. Razem w okolicach 1000.

Niestety przerabialem to, ceny na stronach www okazuja sie cenami netto, a calosc wychodzi polowe drozej niz czlowiek planowal. IMHO najlepsze efekty daje swiatlo laczone czyli niekoniecznie mocne HQI (150-175W) plus kilka T5. Nikt zreszta nie obiecywal ze to tani sport :(

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.