Skocz do zawartości
Ewaise

450l z SPS i LPS - wybór oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Ewaise, chodzi o to że zaczynając z morszczyzną jesteśmy zauroczeni blikami jakie daje HQI i większość decyduje się na taki rodzaj oświetlenia właśnie, czego broń Boże nie neguje, sam miałem HQI. Później zaczynasz śrubować kolorki i wtedy mamy do wyboru dwie drogi - albo idziemy w bardziej jaskrawe, kontrastowe kolory i tu zwycięża HQI, albo idziesz w kierunku pasteli, "gaciowych" kolorkow i tu moim zdaniem bezkonkurencyjne są t5. Oczywiście kolory i ich nasycenie zależy od wielu, wielu innych jeszcze czynników, ale zakładając że wszelkie tajniki sztuki są zachowane to wlasnie światlo pozwala nam iść w wybranym kierunku jeśli chodzi o wysycenie barw. T5 są droższe w eksploatacji w stosunku do HQI, ale wielu decyduje się na nie z powodu możliwości doboru takiej jaka chcemy barwy światła i z powodu kolorow korali jakich nie wyciągniesz pod HQI. Następnym plusem jest praktycznie brak stref cienia, akwarium jest dużo dokladniej "wypełnione" swiatłem niż przy HQI, minusem natomiast jest efekt "płaskiego" swiatła, akwarium nie sprawia wrażenia tak 'żywego" jak przy HQI. Wybór nalezy do akwarysty. Kidult, T5 nie jest receptą na ladne kolory, poza tym z gustem jest jak z du.ą - każdy ma swoją, a co do trudności grzebania w baniaku to nie kwestia lampy, tylko rozwiązania mocowania lampy w taki sposób żeby można ją było w razie potrzeby podnieść lub przesunać.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie macie racje, SPSów jest znacznie więcej. Powoli tworzę listę koralowców must have, o ile można liczyć na wiarygodność opisów na reeflex. Póki co wybrałam top20 i drugie tyle które też bym chciała mieć. Może się da z tego sensowną obsadę wybrać. :]

Odnośnie oświetlenia: nie da się mieć i HQI i ładnych kolorków? Bo zawsze mogę dać 2x150W HQI i 6x39W T5, choć nie wiem na ile to sensowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podkręconych kolorków dochodzi się z czasem śrubując parametry akwa. Ewaise zakłada nowy zbiornik i nie ma doświadczenia, podobają się jej refleksy dlatego lampa hqi+aktynika jest optymalnym rozwiązaniem. Zgadzam się z Tobą Seb że każda zmiana lampy jest stresem dla korali ale nauka w morszczyźnie jak wiesz nie jest krótka a efekty z tą lampką można osiągnąć na prawdę super.

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozim, ale przecież ja nigdzie nie napisalem że HQI jest złe. Mało tego, napisałem że jako pierwsze światło jest wybierane najczęściej, ma wiele plusow. Nigdzie też nie napisałem że t5 jest lepsze, napisałem też że jest mniej ekonomiczne ze względu na konieczność częstej wymiany świetlówek. Ewaise, napisalem że przy t5 kolory są INNE niż przy hqi, nie że gorsze, napisałem że bardziej wyraziste i kontrastowe kolory osiągnąć latwiej właśnie przy hqi :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewaise, mam zbliżony baniak do twojego planowanego 140x60x60. Dużo rozważałem nad zmianami i ostatecznie zastosowałem kompromis. 2 x 150W + 4 z T5 u mnie po 80W. To daje 300W z HQI i 320W z T5. Łącznie 620. Jest tego światła dużo i LPS-y muszą być na dnie bądź lekko pochowane pod zadaszeniami z żywej skały. Ricordea słabo się rozwija, ma za dużo światła. Jedynie SPSy nie marudzą :).

Ten mój kompromis wynika stąd, że też uwielbiam efekt migotania rafy i za cholerę z niego nie zrezygnuję. Z drugiej strony T5 zlikwidują ewentualne cienie, a co najważniejsze masz dodatkowo poza HQI 4 źródła światła, którymi doregulujesz sobie oświetlenie zbiornika dla wyeksponowania najbardziej TOBIE odpowiadających barw koralowców i samego zbiornika.

U mnie w pokoju o temp. 21 st. grzałka 250W pracuje 18 godzin na dobę. Być może jest to też spowodowane odparowywaniem wody w zwiąku z bardzo silną cyrkulacją. Moja propozycja dla ciebie. Planujesz niższy 50 cm zbionik więc światło będzie miało krótszą drogę do koralowców.

Według mnie dobre dla ciebie byłoby zastosowanie 2 x 150W HQI (na początek proponuję żarniki Reeflux 12K - te podobają się większości i są doskonałe dla koralowców) oraz 4 z T5 54W. To da razem 516W. Nie martw się że światło nie będzie nad całym zbiornikiem. Te niedoświetlone delikatnie boki to nic złego. Skała nie opiera się o boczne szyby, bo je też się generalnie czyści więc światło tam nie potrzebne. Z drugiej strony to są dobre miejsca pod LPS-y, poza dolnymi partiami na całej długości.

Miks z T5 sama sobie ustalisz. Generalnie moim zdaniem powinnaś iść w kierunku 2 x 150W HQI + 4 x 54W T5.

Przy czym rozmiejszczenie światła nad zbiornikiem powinno być takie.

Z przodu 2 x 54W T5 i z tyło 2 x 54W T5. Pomiędzy przednimi i tylnymi świetlówkami umieszczasz lampy HQI. Lampy HQI powinnaś rozmieścić mniej więcwej tak - środek lampy HQI oddalony ok. 45 cm od boku akwarium. W twoim przypadku DIY będziesz sobie mogła pewnie lampy przesuwać więc sama sobie to skorygujesz.

Ta moja propozycja to kompromis światła i kosztów. Żarniki HQI wymienia się co maks 12 miesięcy, świetlówki T5 co 3-4 miesiące do maksimum pół roku. Lepiej wymieniać 4 T5 54W niż 6 T5 39W a w całościowym rozważaniu lepiej niż wymieniać np. 8 x 54W T5 3-4 razy w roku :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rah - dziękuję za rady. Ricordee też chcę. :) Z LPSów mam upatrzonych ca 10 koralowców... W ogóle mam podejrzenia, że to co chcę znacznie się będzie różniło od tego co mogę mieć. Wiem jedno: nie chcę mieć zbiornika z samymi SPS. Chociaż piękne, to ja jednak wolałabym większą różnorodność. Swego czasu planowałam jeszcze jedną turbastree, ale już się pogodziłam z tym że jej mieć nie będę mogła. Te 516W nie powinno już szkodzić LPSom, tak? Dobrze zrozumiałam, że mam robić lampę 120cm długości?

Ozim - Twoje akwarium jest piękne i takie różnorodne. Chciałabym coś podobnego u siebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewaise normalnie się zaczerwieniłem :) W obecnej chwili akwa wygląda gorzej mam jakiś nalot więc nie ma się czym chwalić na szczęście powoli schodzi. Ale mam ciekawą koncepcję oświetlenia połowy akwa 50% mocy dla lpsów a drugą 100 % dla spsów. Jak wyjdzie to się pochwalę.

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ozim a nie wystarczy jak lpsy na dole, a spsy na gorze baniaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT też tak myślałem ale nie wystarczy. Powoli powstaje spsowa skałka i pod ledami te czują się znakomicie lpsy różnie reagują więc chcę im zapewnić komfortowe warunki.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.