Skocz do zawartości
QesT

"Łatwe Miekasy i moze nie tylko "

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakie Polecacie szybko rosnace korale?

Akwarium ok.100 l, glebokie na 40cm, swiatlo 2x24W, podmiana wody ok.10-15% tygodniowo TM i zadnej inne suplementacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 48 wattach to raczej nic nie urośnie, światło to podstawa już to przerabiałem , miałem 3xT5 39W i nawet miękasy ledwie żyły, teraz mam 8x39W i jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem akwarium RAFOWE dla miękkich na 2x 30w T8 (375 l). Wszystko żyło i dobrze się miało (koralowce były tam ponad rok w momencie gdy oglądałem akwarium - miały przyrosty). Podstawą w takim zbiorniku rzeczywiście jest właściwy dobór obsady. Martwi mnie, że akwarium jest dośc głębokie (40cm). Jednak są koralowce, które i takie swiatło będą tolerowały. Bardzo wielu akwarystów morskich zapomina, że w naturze wiele korali żyje bardzo głęboko - praktycznie w półmroku. Dotyczy to nie tylko koralowców nie posiadających zooksantelli. Bezkręgowce prowadzące pośrednią fotosyntezę również żyją w takich warunkach. Oczywiście o hodowli acropor, czy euphylli można zapomnieć. Jednak są korale zarówno twarde jak i miękkie, które przeżyją w takich warunkach. Nikt Ci nie da gotowej recepty "kup to i tamto" - trzeba raczej samemu poczytać i dobrać zadowalającą Cie obsadę (pl.reeflex.net itp.). Tak w dużym skrócie: Sarcophyton - zależy do odmiany, ale zazwyczaj lubi światło. Uważam jednak, że w górnych partiach zbiornika dałby radę (pod samymi świetlówkami), Xenia podobnie (lubi światło, jednak toleruje miejsca anwet silnie zacienione). U mnie xenia rośnie nawet za skałami, przy dnie. Cladiella - bardzo szybko rośnie, nawet pod słabym światłem. Mam kilka szczepek w... refugium. Podwajają biomasę co ok. 2 miesiące i mają się dobrze. Palythoa weszlkiej maści również tolerują półmrok. Hodowałem w ramach eksperymentu przez ponad rok w kuli szklanej na parapecie (bez grzałki, światła, cyrkulacji, podmian, sumplementacji - przyrastały). Grzybowieńce - zwłaszcza niebieskie, brązowe u mnie dobrze czuły się w półmroku. Ndają się nawet na dno zbiornika w takim akwarium. Zoanthusy - raczej górne, środkowe partie w takim akwarium. Sinularia i lobophyton - powinny dobrze czyć się w każdym miejscu - w cieniu mogą słabiej rosnąc i nie tworzyć zbyt wielu polipów. Clavularia - lubi dużo światła i pięknie wtedy rośnie. W takim akwa powinna wytrzymać w górnych partiach zbiornika.

Z twardych: Mózgowce - favia/favites, lobophyllia, fungia i inne o podobnych wymaganiach. Na pewno trzeba zrezygnować z euphylli (ma wymagania świetlne większe niż niejeden SPS :) ) i SPS'ów. O przydaczniach (tridacna) nie ma co myśleć nawet 0,5 cm pod takim światłem. Oczywiście powyższe informacje podaję na podstawie własnych zbiorników. Być może ktoś miał inne doświadczenia z opisanymi wyżej bezkręgowcami.

Na koniec najważneijsze. Pod takim swiatłem większość miękkich da radę żyć. Jednak absolutnie nie nastawiaj się na szybkie pzryrosty (nawet xenii). Szału kolorów też nie będzie pod takim światłem - raczej beżowe, różowe i zielone :/ Dodanie 150W HQI (np. 20kK) wiele by zmieniło. Sam posiadam 2x250W HQI 20kK nad akwarium 300l i uważam, że to ciągle przymało.

Można też uśmiechnąć się do kogoś z forum, kto czasem oddaje używane świetlówki i dodać troszkę wiecej t5.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w kompletowaniu obsady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 126 l, i 2*24W + 1*24 ( aktynika) Xenia rosnie bardzo bujnie..ale to nie powód do dumy:)

Lobophyton też wspaniale się ma, grzybki, no i euphilla od 2 lat ( miała przejściowe problemy ale już jest ok).

Przy takim świetle jak Twoje sądzę, że miękkie kora dadzą sobie radę. Nalezy pamiętać aby te bardziej światłolubne stawiać wyżej.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego wojtku nie moge sie zgodzic z toba na temat oswietlenia moje akwa przez pól roku pracowało na tylko 2x18wt8 i sps ktorego otrzymalem w prezecie tez sie otwieral bez zadnego ale pozdrawiam


Projekt 240l LED + 2xT5 54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak natan napisał kolejny mit... U mnie pod 2x24W przy 60x30x40h trzymają się miękasy, LPS i nawet SPS na samej górze baniaka co prawda dopiero za 2-3 tygodnie się okaże czy SPS'y mają jakieś przyrosty, ale trzymają się dobrze :) W każdym razie ja docelowo dołożę jeszcze światła, ale tylko dlatego, że planuję dorzucić więcej SPS... Dla Miękkich i LPS 2x24W przy takich wymiarach jak mój baniak 60x30x40h z POWODZENIEM wystarcza :waving

Także przy takim oświetleniu czuję, że boki będą niedoświetlone bo pewnie baniak dłuższy niż mój (mógłbyś podać wszystkie wymiary), ale ogólnie światła wystarczy na miękasy bez problemu Capnella, Xenia to dosyć szybko rosnące gatunki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ile wynosi u Was odleglosc(cm)pomiedzy swietlowka a "tafla"wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie świetlówki wiszą ok. 3 cm nad wodą- minusem jest to, że co tydzień trzeba rury i odbłyśniki z osadów soli czyścić.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wisza jakies 12cm jesli komus to pomoze


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@spajdi i @Natan, a jak u Was z wysokoscia?

Jakich firm "zestawienie" swietlowek uzywacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.