Skocz do zawartości
romania

Potrzebna rada architekta

Rekomendowane odpowiedzi

Decyzja została podjęta.....budujemy dom. Wybraliśmy wstępnie dwa projekty. Jeden parterowy i jeden piętrowy. Jeśli chodzi o parterowy nic nie zmieniamy ale w piętrowym mamy problem. Czy będzie można usunąć filar który zaznaczyłem na czerwono ? Niestety pokój dzienny jest za mały zdecydowanie i musimy coś zmienić. Również przeniesienie schodów i ich wyprostowanie wchodzi w grę.Projekt jest pracowni domyzwizja.pl tam też jest więcej informacji. Dzięki za pomoc.

4587-wygodny.jpg


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem. W piwnicy będzie. Ale jak mówię mojej gdzie postawie akwarium to twierdzi, że mam nierówno pod sufitem :):):)


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie możesz tego filara usunąć,

2) na tym filarze podparte są podciągi przejść, nad nim i pod nim, na których jest wsparty strop z salonu

1) schody mają na nim pkt podparcia

Generalnie wszytko jest do zrobienia tylko estetyka na tym cierpi, jeżeli by usunąć ten filar to należało by zrobić podciąg o dość dużej rozpiętości, a co za tym idzie musiał by być na tyle duży (wysoki) aby przeniósł obciążenia , to raczej by było nie praktycznym rozwiązaniem


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna bryła domu.

O usunięciu filara decyduje nie architekt a konstruktor.

IMO filara nie da się usunąć:

1. podtrzymuje ściane na górze

2. podtrzymuje schody.

Nie wiem czy w salonie chciałbym mieć widok na schody... Balustrada musiala by być naprawdę ładna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wisze że to chyba Twój pierwszy dom. Moim zdaniem projekt nie jest najciekawszy łączenie salonu z kuchnią jeszcze mogę

zrozumieć ale do tego schodów to już nie. Ten hall zajmuje sporo miejsca. Filaru oczywiście nie można ruszyć.

Radzę jednak przemyśleć decyzję co do projektu wszak to dom czasami na całe życie. Projektant chciał pewnie

uzyskać przestrzeń ale to spowodowało bałagan, reasumując to rozwiązanie jest mało ergonomiczne, nie

wspomnę już a akwarium bo niema go gdzie postawić.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak sprawę będziesz musiał skonsultować z projektantem który zatwierdzi zmiany pod kątem wytrzymałości konstrukcji. Sam o tym nie możesz zadecydować bo po zakończonej budowie musisz jeszcze odebrać budynek a możesz to zrobić jedynie kiedy budynek będzie zgodny z projektem. Więc tu na forum możesz się zapytać czy nam się podoba Twoje przyszłe gniazdko. Ze swojej strony mogę tylko poradzić, jeżeli masz dużą działkę pomyśl o osobnym garażu. Na powierzchni garażu z projektu zmieściłem paskudną wcześniej klatkę schodową i kibel a reszta która została to "pralnio-kotłownia" z pompą ciepła, regałami, miejsce na 100 lit dolewkę, beczka na solankę, osmoza i kupą jeszcze wolnego miejsca. Garaże z projektów są tylko na samochody więcej rupieci tam nie zapakujesz.

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy (i koleżanki) pozwólcie, że jako człowiek z branży podsumuję tę dyskusję.

1. Romania dopóki nie wystąpiłeś o pozwolenie na budowę, wszystkie zmiany są możliwe, później będzie to trudniejsze, bo wprowadzając istotne zmiany do projektu, będziesz musiał uzyskać zamienne Pozwolenie na Budowę.

2. Jeśli kupujesz gotowy projekt typowy w firmie domyzwizja.pl, musisz się liczyć z tym, że mają oni w stosunku do tego projektu prawa autorskie, i musisz przedstawić im do akceptacji wszystkie modyfikacje. Można się spodziewać, że nie będą tego robić za darmo.

3. Proponowane przez Ciebie zmiany są oczywiście technicznie możliwe. Tak jak pisał Kiflu, żeby wywalić słup, trzeba będzie przeprojektować konstrukcję zamieniając dwa podciągi (belki), które tam są na 100% oryginalnie zaprojektowane na jeden podciąg, o większej rozpiętości, oraz zaprojektować nowy sposób podparcia schodów (można tu wymyślić conajmniej kilka rozwiązań). Nie mniej wiąże się to z koniecznością wykonania projektu zamiennego przez uprawnionego projektanta (konstruktora) i uzgodnienie z autorem (patrz punkt 2)

4. Tak czy siak nie obędzie się bez dodatkowej kasy (przeprojektowanie, uzgodnienie) należy też liczyć się ze wzrostem kosztów inwestycji (beton i stal wyższych klas w podciągu, wykonawstwo itp.)

5. Jeśli zdecydowałeś się na projekt typowy (co jest całkiem słuszne i logiczne), to zamiast myśleć o przerabianiu, może poszukaj innego projektu, który będzie Ci bardziej pasował?


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście myślę nad innymi projektami tylko że, każdy ma jakąś wadę:

4587-kameralny.jpg

Rozkład pomieszczeń jest idealny, zero zastrzeżeń....ale dom jest parterowy, zajmuje bardzo dużą powierzchnię. Dom ma być podpiwniczony. Podobno najekonomiczniej jest podpiwniczyć całość - piwnica gigant i koszty.

4587-chara.jpg

Tutaj znowu koszty. Duże powierzchnie przeszkleń itp. itd.

Nie wiem tylko czemu podobają mi się projekty tej pracowni. Całą reszta jest jakaś taka .....normalna.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romaia,moze i ja cos wypowiem sie.Niewiem jak to w polsce dziala,ale wlasnie skaczylem za wiedniem domek stawiac.A nie mozesz sobie sam zaprojektowac,pomieszczenia,tak jak ty i zona chcecie,przynajmniej ja tak zrobilem.Tez nam,dawali gotowce,ale powiedzialem nie,wziolem kartke,dlugopis narysowalem i powiedzialem tak chce miec parter a tak poddasze,a reszta niech zajmuje sie architekt,gdzie jakie sciany,grubosc i tak dalej,wkoncu to ty placisz.A i tak jak dom stal,to pozmienialem wszystko,kuchnia calkiem gdzie indziej,kibel,sypialia.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha,jeszcze jedno,zapomnialem,narysowalem najprostrzy plan jaki istnieje,a jak domek postawili,to teraz idzie dobuduwka,po cholere mam im za plany placic,a za budynkiem moge robic co mi sie zywcem podoba.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#227836 sebastian wieden :

Romaia,moze i ja cos wypowiem sie.Niewiem jak to w polsce dziala,ale wlasnie skaczylem za wiedniem domek stawiac.A nie mozesz sobie sam zaprojektowac,pomieszczenia,tak jak ty i zona chcecie,przynajmniej ja tak zrobilem.Tez nam,dawali gotowce,ale powiedzialem nie,wziolem kartke,dlugopis narysowalem i powiedzialem tak chce miec parter a tak poddasze,a reszta niech zajmuje sie architekt,gdzie jakie sciany,grubosc i tak dalej,wkoncu to ty placisz.A i tak jak dom stal,to pozmienialem wszystko,kuchnia calkiem gdzie indziej,kibel,sypialia.

Ja właśnie tak zrobiłem sam sobie zaprojektowałem


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek a jak to się przekłada w kosztach w porównaniu do gotowca z przeróbkami.

p.s.

Ja za przeróbki za prawa autorskie w Archipelagu nic nie płaciłem. Oczywiście mam ich zgodę na piśmie.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawomirdyl,troszke nierozumiem,oco tobie chodzi,napisalem tylko jak ja to zrobilem,niepodobally mi sie ich gotowce,i sam powiedzialem,jak ma byc.Wkoncu place zato.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozim

nie wiem, zaprojektowałem dom, wydrukowałem rysunki, poszedłem do znajomego architekta pokazałem co chce

i on zrobił plany kosztowało to mnie 2 500 zł. Było to parę lat temu teraz nie znam cen. No i niestety

nie myślałem wtedy o akwarium teraz budując dom zrobił bym oddzielne pomieszczenie na akwarium a tylko

w salonie widoczna by była szyba w ścianie. Przy małych akwariach nie ma problemu ale przy dużych

zbiornikach to już problem np parowanie u mnie to ok 5 L wody na dobę i nie wspomnę o zapachu oraz

hałasie, co prawda akwa jest w salonie nikt tam nie śpi.

sebastian

Właśnie to samo zrobiłem co Ty


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj pierwszy post wiec Witam wszystkich (nie przypuszczalem tylko ze bedzie to wypowiedz zdala od akwa :))

Co do solniczek - jestem w nowy w temacie i narazie faza planow, mam tylko nadzieje ze na planach sie nie skonczy...

A co do tematu, gdzyz dotyczy mojego zawodu....gotowych projektow nie popieralem i nigdy nie bede popieral (to jak z kompletnymi akwariami - jednemu wystarczy, a drugi bedzie przerabial i jak wyczytalem jest to czesta praktyka)

romania jak juz sam zauwazyles w kazdym projekcie jest cos do zmiany - wiec znajdz rozsadnego, miescowego architekta, ktory Ci zaprojektuje Twoj wymarzony dom , a pozniej poprowadzi nadzor budowalny i tyle.

Tak wiem zaraz uslysze 6-7 tys. za projekt - to zdzierstwo....moze, ale to dokladnie jak z zywa skala - na tym sie nie oszczedza :) te 3 tys. zaoszczedzisz sobie w materialach badz wykonczeniach.

#227830 romania :

Podobno najekonomiczniej jest podpiwniczyć całość - piwnica gigant i koszty.

najekonomiczniej jest nie podpiwniczac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patersan.a dlaczego jest najekonomiczniej nie podpiwniczac,przepraszam romania ze uciekam od tematu.tak do wiadomosci piwnice robilem samemu a reszte czyli sciany nosne,kture i tak rozwalilem,inaczej muwiac piwnica ja robilem,do dachu firma,dach tez sam zrobilem samemu,a dlaczego,aby uciec z kosztuw,czyli robione bylo ale bez rachunkuw.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwnica będzie na 100%. Poważnie zastanawiam się nad projektem indywidualnym. Ciężko się tylko dowiedzieć ile będzie to z góry kosztowało. Wiem, że inwestując w projekt oszczędzę później dużo więcej niż przy zakupie gotowca.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo "roboty ziemne" zawsze sa kosztowne - mam na mysli praco-godzine koparki, nie masz prolblemu z wywozem ziemi, mniej inwestujesz w material.

ale zgodze sie ze jak juz podpiwniczac to w calosci.

sebastian tylko jak sam zauwazysz metry leca i z domku 100m2 robi sie 200.

spojz ze w 3 proj. wyzej nie ma piwnic - garaze sa na parterze, bo tak jest najtaniej...ten koszt realizacji z piwnica zmienilby sie bardzo (mozna do nich zadzwonic i sie zapytac)

nie chce zasmiecac watku...

ale sebastian to za co Ty zaplaciles?? - napisales ze ktos Ci przygotowal projekt (na zycznie), pozniej sam go przerobiles , a na sam koniec jeszcze cos dobudowywujesz - wg naszego prawa w PL na dobudowe - rozbudowe tez trzeba mniec pozwolenie :) w austri jest inaczej?

Edit:

#227910 romania :

Piwnica będzie na 100%. Poważnie zastanawiam się nad projektem indywidualnym. Ciężko się tylko dowiedzieć ile będzie to z góry kosztowało. Wiem, że inwestując w projekt oszczędzę później dużo więcej niż przy zakupie gotowca.

Wez te 3 lub 5 gotowcow idz na spotkanie z architektem i sie dowiesz wszystkiego

Edit2:

jezeli robisz kominek - pomysl o plaszczu wodnym

pytaj o wszystko - pompe ciepla etc. wiedzy nigdy za duzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec,tak niechce sie rozpisywac,ale sasiaduw mam lepiej jak rodzina,wywuz kosztuje 600-800 euro za 8 kubikuw,ale ze mieszkam powiedzmy na wiosce,sasiad zalatwil mi przyczepe,za 24 tony zaplacilem 600euro plus 35 euro kierowcy,a zaco zaplacilem,wiec tak piwnice kopal,sasiad z wioski,zato ja mu dach zrobilem.Niebylem u zadnego architekta,tylko poszedlem do firmy budowlanej,narysowalem jak chcialem miec i tyle,oczywiscie piwnice robilem samemu,izolacje itd.Potem przychodzi firma,bylo ich 4 postawili dzwig i jazda,co przerobilem,a wiec powiedzmy dom ma 10m na 10 m,i przez srodek leci sciana nosna i czyli przedzielony,ale powiedzialem ze ta sciana niepodoba mi sie,zostala rozwalona i wstawiona belka betonowa,przez dlugosc,czyli patrzac na sufit widzisz belke.Dach mial,byc z cegiel,ale znowu koszta,poddasze zalane zostalo,czyli sufit,potem przysla firma ktura robi konstrukcje,z belek,niewiem po polsku jak sie nazywa,ale powiedzialem dziekuje,wyslalem murarzy na gure aby dostawili 40cm murek w kolo,czyli mam plaski dach.Za budynkiem czyli na swojej dzialce,dostawiany jest jeden,pokuj 5 na 4,jedyne co musiallem to sasiaduw popytac,i tyle,w sumie niewiem o jakie pozwolenia chodzi,przecierz to jest muj grund.

Podsumuwujac,firma postawila sciany,zalala sufit,znowu postawila sciany,zalali,potem weszli na gure postawili murek w kolo i tyle.Wczesniej napisalem poddasze,ale chyba niezalicza sie jako poddasze,przecierz niemam zadnych skosuw,na 1 pietrze.I oczywiscie przylacze gazu do pieca i przylacze pradu do licznika przez firme.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.