Skocz do zawartości
gryadam

Sprzęt i obsada do 100-litrowej nano-rafki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam zamiar dopiero założyć nano-rafkę, więc prosze o koektę i ewentualne propozycje zmian w planowanym sprzęcie i o dobór obsady.

Zbiornik 80x30x40cm, 96 litrów

Pompa obiegowa (jedna z poniższych, ma podnosić wodę na wysokośc około 1,3 metra):

- AM Ocean Runner PH2000

- Aquarium Systems New Jet NJ1700

- Eheim Compact 1000

Pompy cyrkulacyjne (jedne z poniższych):

- 2x AquaEL Reef Circulator 2600

- 2x Koralia 1

Odpieniacz (i tutaj mam szczególny problem z decyzją):

- NW-110-6520 Octopus

- Aquael Skimmer PS-300

- AM BIostar Flotor

- AM Turboflotor Blue 1000

- AM Turboflotor I 400

Oświetlenie:

- 4x24 Watt T5 (2 świetlówki aktyniczne i 2 15.000 K) + nocne na 4 LEDach

Grzałka:

- AquaEl NeoHeater 100/150 Watt

Filtr RO:

-http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyka-morska-filtracja-ro-cwcw/filtr-odwroconej-osmozy-190-litrow_104129.html

Filtr DI:

-'>http://www.thcskiba.com/sklep/product_info.php?cPath=27&products_id=761&osCsid=85a2fb4e871d11e0089b8826ba755877

Automatyczna dolewka i pokrywa DIY, hydrometr spławikowy SERA, testy Saliferta, 10kg soli Tropic Marin ProReef, 10-15 kg żywej skały i 10-15 kg żywego piasku

Oprócz tego palnuję sump o wymiarach 35x40x30(h)cm i zastanawiam się jak go podzielić... Zrobić 2 czy 3 komory i w jak ułożone?

Zupełnie nie mam pomysłu co do obsady, tzn. wiem, jakie rybki chciałbym hodować, ale nie wiem ile mogę ich wpuścić do mojego akwarium (tak, żeby nie zrobić zupy rybnej). Szczególnie zależy mi na hodowaniu błazenków, babek i pterapogonów, ale marzy mi się jakaś "bardziej kolorowa" rybka. POniżej wypisuję rybki i bezkręgowce, które chciałbym trzymać i ich ewentualne ilości. Proszę o dobór obsady i ewentualną korektę:

Ryby:

- Amphiprion ocallaris (2 sztuki)

- Cryptocentrus cinctus (1 sztuka)

- Pterapogon Kauderni (dobrana parka)

- Gramma loreto (1 sztuka)

- Chrysiptera hemicyanea (1 sztuka)

Bezkręgowce:

- Calcinus elegans (1 lub 2 sztuki)

- Lysmantha amboinensis (2 sztuki)

- Lysmantha wurdermani (2 sztuki)

- Turbo sp. (5 sztuk)

- Rozgwiazda piaskowa (1 sztuka)

Prosze o odpowiedzi i konstruktywna krytykę,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmieniłbym wymiary zbiornika np. 60x40x40 albo coś podobnego, ten co ty napisałeś będzie za mało głęboki i za długi, będzie chyba wyglądał nieproporcjonalnie.

Co do soli to oczywiście TM ale nie ProReef tylko najnowszy produkt bio-acive, kupując przez internet bierz jak najwięcej z jednego sklepu, to ci zaoszczędzi kosztów przesyłki które nie są takie małe.

Co do sumpa jest dość mały węc nei wiem czy jest sens go dzielić na 3 komory, ja bym kupił używany odpieniacz np. MCE300 i dzięki temu jedną komorę masz wolną np. na refugium.

Pozdrawiam i życzę sukcesów nie tylko w akwarystyce w Nowym Roku 2010

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób akwarium szerokie na MINIMUM 40cm w morszczyźnie szerokość akwarium jest ważna, żeby dało się fajnie ułożyć skałę im szersze tym lepsze :) Co do reszty to widać, że dużo czytałeś i większość wyborów trafna :) No może z 1-2 rybek bym zrezygnował bo jednak akwarium zbyt duże nie będzie, a ryb trochę tam wypisałeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gryadam mozesz poyslec o 60 X 40 X 50(WYSOKOSC) mam takie nano i wyglada ok,120 l zagwarantuje Ci wieksza stabilnosc,jak bys nie zdecydowal sie na sump polecam tunze reefpack 200 u mnie sprawuje sie idealnie,co do ryb troszke za duzo -problemy z no3 i po wystapia na pewno


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeśli chodzi o wymiar, ale to tylko kwestia gustu proponowałbym bardziej 70x40x40h albo 75x40x35h, a jak możesz ciut większe to 80x40x40h albo 80x45x40h szerokość w morskim daje fajny efekt głębi i pozwala lepiej poukładać skałę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#228782 lolek :

Gryadam mozesz poyslec o 60 X 40 X 50(WYSOKOSC) mam takie nano i wyglada ok

Rzecz gustu, jak dla mnie co najmniej dziwne wymiary (chodzi mi o stosunek szerokości do wysokości - 60x50)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moje nano to Juwel Lido 120,mase tych akwarii przerobionych na morskie znajduje sie na -ultimate reef co uk,w Uk zazwyczaj bardziej oplaca sie kupic gotowca,niz dac zrobic na wymiar -cenowo wychodzi podobnie,wiec jestes skazany na gotowe wymiary,przy dobrej aranzacji zrobisz w tych wymiarach calkiem ladny aquascaping,zreszta Red Sea Max 130 ma podobne wymiary,tylko jest o 10 cm glebsze


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.